Jak dbać o opony całoroczne?

Opony całoroczne z każdym rokiem zyskują na popularności i są coraz chętniej wybierane, zwłaszcza przez kierowców, którzy poruszają się głównie po mieście. Jak dbać o opony całoroczne, a jak o opony letnie i zimowe, aby przedłużyć ich trwałość? Odpowiadamy w tym artykule i zachęcamy do zapoznania się z doskonałymi markami https://noweopony.pl/.

Opony wielosezonowe – jak o nie dbać?

Opony całoroczne sprawiają https://noweopony.pl/opony/letnie, że nie trzeba martwić się o ich wymianę w odpowiednim momencie. Dodatkowo dla wielu kierowców jest to dobre rozwiązanie, które zapewni jazdę o odpowiednich parametrach w każdych warunkach. Szczególnie dotyczy to kierowców, którzy niewiele jeżdżą i poruszają się głównie po mieście.

Opony są jedynym punktem styczności auta z nawierzchnią, dlatego wpływają one na jakość i bezpieczeństwo jazdy. To właśnie opony i ich stan wpływają na:

  • długość drogi hamowania;
  • przyczepność samochodu;
  • poprawne działanie układów wspomagania kierowcy;
  • stabilizację toru jazdy, szczególnie na zakrętach;
  • głośność i komfort jazdy.

Jak dbać o opony całoroczne? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Bieżnik

Odpowiednia głębokość bieżnika gwarantuje dobrą przyczepność auta i stabilizację jazdy. Dodatkowo zapewnia on odpowiednie odprowadzanie wody, co pozytywnie wpływa na jakość jazdy. Prawo wskazuje, że bieżnik nie może mieć głębokości mniejszej niż 1,6 mm, jednak wartość ta wskazuje na znaczne zużycie bieżnika. Dlatego najlepiej opony zmienić na nowe, gdy bieżnik ma 2 – 3 mm głębokości. Wielu producentów wprowadza również oznaczenia na bieżnikach, które pokazują, kiedy najlepiej dokonać wymiany ogumienia na nowe.

Wyważanie kół

W przypadku opon sezonowych i jednego kompletu felg wyważanie odbywa się przy każdej sezonowej zmianie ogumienia. Posiadacze opon całorocznych powinni w tym celu odwiedzić wulkanizatora, gdyż wyważanie kół powinno odbywać się dwa razy w roku. Nieprawidłowe wyważenie powoduje większe zużycie opon i elementów zawieszenia oraz niekorzystnie wpływa na układ kierowniczy. Dodatkowo znacznie obniża komfort jazdy, powodując nieprzyjemne wibracje i nadmierny hałas.

Ciśnienie w oponach

Ciśnienie należy sprawdzać co miesiąc, gdyż nieprawidłowe wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zbyt duże ciśnienie w oponach zwiększa ryzyko ich uszkodzenia, a zbyt niskie obniża poziom bezpieczeństwa i komfort jazdy.

Naprawa

Niewielkie uszkodzenia opon można spróbować naprawić, zwłaszcza jeśli opony są wysokiej klasy i są krótko eksploatowane. Jednak nie powinno się tego przeprowadzać bez odpowiednich umiejętności. Jeśli pojawią się uszkodzenia na oponach, to najlepiej udać się do specjalistów, którzy ocenią, czy naprawa ma sens i ewentualnie przeprowadzą ja w sposób fachowy.

Czas eksploatacji

Nawet jeśli nie przemierza się długich dystansów, a opony nie mają widocznych uszkodzeń, to i tak powinny podlegać wymianie ze względu na czas eksploatacji. Zazwyczaj opony całoroczne należy wymieniać co około 5 – 6 lat, a opony sezonowe co 10 lat, ale zależy to od klasy opon, warunków, w jakich się jeździ, sposobu jazdy oraz długości dystansów.

Przechowywanie opon sezonowych

W przeciwieństwie do opon całorocznych, opony sezonowe trzeba odpowiednio przechowywać, gdy nie są używane. Najlepiej, aby opony letnie i zimowe magazynować w suchym, chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Dzięki temu nie będą one tak szybko się niszczyć. Idealna do tego będzie sucha piwnica lub garaż, jednak jeśli nie ma się miejsca do magazynowania opon, to aktualnie jest wiele firm, które oferują taką usługę.