Co ile lat należy regulować okucia okienne?

Okucia do okien dostępne na https://sklep.winkhaus.pl/pl/ to wszystkie elementy, które zapewniają ich odpowiednią funkcjonalność oraz dodatkowe możliwości. To od okuć okiennych zależy ich szczelność oraz bezpieczeństwo. Dlatego niezwykle ważne jest dobre dopasowanie okuć oraz ich odpowiednia konserwacja. Jak często należy regulować okucia okienne i jak je konserwować?
Okucia okienne co to jest?
Okucia okienne to wszystkie mechanizmy, które sprawiają, że można sprawnie otwierać i zamykać okno oraz wykorzystywać ich dodatkowe funkcje. Możliwe to jest dzięki takim częściom jak: zawiasy, klamkę, otwieralnicę, nożyce zabezpieczające, ograniczniki wychyłu i systemy antywłamaniowe.
Regulacja okuć okiennych
Okucia do okien należy wyregulować, gdy tylko zauważy się pierwsze oznaki, że funkcje okna są zaburzone: klamka działa trudniej, okno nie otwiera się prawidłowo lub zauważalna jest utrata jego szczelności. W pierwszej kolejności należy zidentyfikować problem i odnaleźć obszar okucia, który stanowi problem, dopiero wtedy można przystąpić do regulacji tego elementu. Warto pamiętać, że nieumiejętna regulacja okuć, może nasilić problem lub spowodować inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu okna, dlatego często lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie fachowca. Zwłaszcza że wbrew pozorom prawidłowa regulacja okucia nie jest wcale łatwa. Regulacja może dotyczyć górnego lub dolnego zawieszenia skrzydła.
Prawidłowa konserwacja okuć okiennych
Odpowiednio przeprowadzana konserwacja sprawia, że klamka chodzi gładko, okno jest szczelne, a wszystkie funkcje są w pełni zachowane. Dodatkowo zapobiega ona rozregulowaniu poszczególnych mechanizmów okucia. Regularna konserwacja i czyszczenie są ważne również dlatego, że w szczeliny dostaje się pył, owady i inne zabrudzenia, które mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie okien. Mechanizmy okucia należy regularnie smarować, dzięki czemu okno będzie się łatwo zamykało i otwierało. Warto również dokładnie myć ramy okienne, a następnie wycierać je suchą ściereczką, aby pozbyć się brudu i pyłu, które także źle wpływają na działanie skrzydeł i wszystkich mechanizmów okuć.
Okucia okienne mogą zapewniać wiele różnych funkcji, które sprawią, że korzystanie z okien będzie bardzo wygodne, a dodatkowo pozytywnie wpłyną one na ich praktyczne zastosowanie. Oto najważniejsze funkcje okuć okiennych:
- klamka z dodatkowym zabezpieczeniem zamykana na klucz, dzięki czemu dzieci nie otworzą samodzielnie okna, narażając się na niebezpieczeństwo. Na rynku dostępne są również klamki na przycisk, które działają na takiej samej zasadzie jak te na klucz, tyle że, aby je otworzyć, trzeba wcisnąć przycisk.
- mikrowentylacja umożliwia stały dostęp powietrza bez konieczności pozostawienia otwartego lub uchylonego skrzydła okiennego.
- regulacja uchyłu daje możliwość wybrania stopnia uchylenia skrzydła i zablokowania go w wybranej pozycji.
- stabilizacja uchyłu zabezpiecza okno przed zatrzaśnięciem się np. pod wpływem silnych podmuchów wiatru lub przeciągu.
- dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe zwiększają poziom bezpieczeństwa i zapobiegają dostaniu się włamywacza do mieszkania. Mogą to być dodatkowe bolce lub zakładki antywłamaniowe, czy specjalne płytki antyprzewierceniowe, które dodatkowo zabezpieczają kasetę zasuwnicy. Stopień ochrony antywłamaniowej określany jest klasą WK.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski