Rowerem po śladach łódzkiego ciepła. Startuje pierwsza trasa w 2026 roku

Na trasę wyjedzie grupa, która zobaczy Łódź od strony zwykle schowanej za ogrodzeniami i kominami. „Ciepło w Łodzi” prowadzi przez miejsca, w których od lat pracuje miejska energetyka, a przy okazji pokazuje, jak mocno historia przemysłu wciąż trzyma się tego miasta. Start zaplanowano przy dawnej EC1, dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie Łodzi. To będzie wycieczka dla tych, którzy chcą zobaczyć nie tylko budynki, ale też mechanizm, dzięki któremu miasto działa na co dzień.
- Elektrociepłownie pokazane z rowerowego siodła
- Start przy EC1 i szczegóły wycieczki
Elektrociepłownie pokazane z rowerowego siodła
Przejazd ma prowadzić obok czterech łódzkich elektrociepłowni. To rzadki widok, bo na co dzień te obiekty pozostają raczej w tle miejskiego życia niż w jego centrum. Tym razem mają stać się bohaterami opowieści o energii, cieple i technice, która od dziesięcioleci zasila kolejne części Łodzi.
Trasa zacznie się przy najstarszym z tych miejsc, potocznie nazywanym „Jedynką”. Chodzi o dawną EC1 Łódź, dziś znaną jako Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź. To właśnie stąd rowerzyści ruszą dalej, mijając Koziny, Zarzew, Dąbrowę i Rokicie. Taki przebieg trasy nie jest przypadkowy – pozwala zobaczyć, jak sieć energetyczna splata się z tkanką mieszkalną miasta i jak blisko codziennego życia działają obiekty, o których zwykle myśli się dopiero wtedy, gdy w kaloryferach zrobi się chłodno.
Start przy EC1 i szczegóły wycieczki
Organizatorzy podali konkretne informacje, które warto zapamiętać przed wyjazdem:
• zbiórka – przed Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, przy Placu Szoslanda
• termin – niedziela, 3 maja
• godzina startu – 11:00
• dystans – około 35 km
• czas przejazdu – około 5 godzin
• udział – bezpłatny
To propozycja dla osób, które lubią połączyć ruch z miejską historią. Trasa nie wygląda na spacerową, ale też nie wymaga sportowego przygotowania na poziomie zawodowca. Raczej zachęca, by spojrzeć na Łódź szerzej – jako na miasto, którego nowoczesność wyrastała z przemysłu, a jego codzienny komfort do dziś opiera się na pracy miejsc zwykle mijanych bezrefleksyjnie.
na podstawie: Urząd Miasta Łodzi.
Ostatnie Artykuły

Kalejdoskop w Brzezinach przypomniał, że papier wciąż ma głos

ŁDK w Olsztynie szuka sensu działania i nowych sojuszy

Kurs nie wystarczył - 35-latek w ciężarówce trafił pod lupę drogówki

Z Banska wrócili z narzędziami do pracy z młodzieżą po przejściach

Nocna korekta tras w Łodzi. Pasażerowie 97A i 97B muszą uważać

Odznaki za zasługi dla samorządu trafiły do osób, które budują region

Nocna zmiana na 97A i 97B. MPK wprowadza objazd w trybie awaryjnym

Jak wynajem urządzeń wielofunkcyjnych wpływa na elastyczność operacyjną małych firm?

Jakie metody obróbki metalu sprawdzają się najlepiej?

ŁKS wzmacnia obronę. Do Łodzi trafia nowy stoper z I ligi

Księży Młyn kusi jedzeniem. Są śniadania, kawa i obiad w pofabrycznych murach

OnkoSobota w Szpitalu Bonifratrów i szersza akcja badań w Łodzi

DJ BoBo wraca do Łodzi. Atlas Arena szykuje wieczór z eurodance

Łódzcy naukowcy wśród laureatów OPUS 30 – NCN ogłosiło wyniki grantów
Przydatne dane teleadresowe
- Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 w Łodzi - kontakt, zapisy i dostępność
- Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi - kontakt, godziny, dostępność
- Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście - kontakt, właściwość terytorialna i zawiadomienie o przestępstwie
- Kościół pw. Świętego Antoniego z Padwy w Warszawie - msze, sakramenty, kancelaria
- Komenda Miejska Policji w Łodzi - kontakt, wydziały, godziny
- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi - kontakt, egzaminy, oddziały
