Zalety posiadania robota koszącego w ogrodzie

Jeżeli zależy Ci na posiadaniu pięknego ogrodu musisz zadbać o odpowiednie jego koszenie. Zazwyczaj czynność ta wymaga naszego osobistego wysiłku. Wiele osób nie przepada za koszeniem trawy. Mowa tutaj szczególnie o tych, którzy posiadają duże działki. Istnieją jednak sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Warto zainteresować się robotem koszącym, który może nas wyręczyć w tej pracy.

Kosiarka automatyczna w ogrodzie

Roboty koszące często nazywane też są kosiarkami automatycznymi. Zazwyczaj jest to małe urządzenie, które nie wymaga od nas prawie żadnego zaangażowania. Musimy tylko pamiętać o tym, żeby zainstalować stację dokującą oraz podłączyć ją do zasilania. Konieczne będzie również wyznaczenie obszaru koszenia za pomocą przewodów.

Kiedy wykonaliśmy już wstępne czynności montażowe możemy zabrać się za zaprogramowanie harmonogramu prac. W ten sposób robot koszący będzie mógł sam kosić trawnik. Zaoszczędza nam to mnóstwo czasu, który możemy spędzić chociażby na grillu ze swoimi znajomymi. Kosiarki automatyczne nie posiadają z reguły zbiornika na skoszoną trawę. Robot ścina końcówki trawy, które opadają na ziemię i dzięki temu poddają się naturalnemu rozkładowi.

Zakup odpowiedniego robota koszącego

Obecnie na rynku znaleźć możemy wiele różnych modeli automatycznych kosiarek. Bez problemu każdy znajdzie więc coś do swojego ogrodu. Wybór robota koszącego powinien zależeć od wydajności. Oznacza ona wielkość obszaru, jaki kosiarka będzie mogła skosić w naszym ogrodzie. Warto również zwrócić uwagę na czujniki kolizji w kosiarce, dzięki czemu ominie je ona i nie narazi się na uszkodzenia.

Niektóre modele posiadają wbudowany moduł GPS. Dzięki tej funkcji będziemy mogli ustalić lokalizację urządzenia. Jest to bardzo przydatne szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżamy na wakacje i chcemy monitorować pracę kosiarki. Jeżeli zależy nam na większym zabezpieczeniu robota koszącego, możemy zdecydować się na funkcję kodu PIN, który będzie trzeba wpisać jeśli będziemy chcieli wyłączyć urządzenie lub przeprogramować jego pracę.

Kolejną przydatną funkcją w robocie koszącym może być czujnik pogody. Dzięki niemu automatyczna kosiarka od razu powróci do stacji dokującej przed deszczem. Czujnik pogody może także zablokować pracę urządzenia w przypadku bardzo niskich temperatur. W ten sposób lepiej zadbamy o nasze urządzenie i będzie nam ono służyło o wiele dłużej. Montaż robotów koszących warto zlecić profesjonalistom, np. tu https://brzozowisko.com/roboty-koszace/

O czym należy pamiętać przed zakupem robota koszącego?

Przede wszystkim naszą uwagę musimy skupić na wyznaczeniu obszaru pracy kosiarki. Trawnik o skomplikowanych kształtach może utrudnić pracę robota koszącego. Musimy także wyłączyć niektóre obszary z koszenia, takich jak: rabaty kwiatowe, ścieżki czy inne rośliny. Automatyczna kosiarka wymaga również bardziej równego terenu, dlatego musimy starannie przygotować grunt działki przed zakupem urządzenia. W ten sposób robot nie zawiesi się na nierównościach trawnika.

Pamiętajmy także o tym, że roboty koszące nie radzą sobie z wyższą trawą. Dlatego pierwsze skoszenie powinno się odbyć tradycyjną kosiarką. Dopiero potem możemy zaprogramować pracę naszej automatycznej kosiarki.