Pompy ciepła to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu ogrzejesz budynek i wodę użytkową. Brzmi jak bajka? To rzeczywistość! W dobie, kiedy zainteresowanie OZE sięga zenitu, pompy ciepła pozwalają zmienić gospodarkę energetyczną na bardziej zieloną. Rosnące ceny węgla, gazu i oleju opałowego, zachęcają do tego, aby pozyskiwać energię ze środowiska. Czy warto jednak zainwestować w pompy ciepła?

Pompy ciepła — jak działają i dlaczego warto w nie inwestować?

Pompy ciepła — odrobina historii

Pompy ciepła nie są wynalazkiem XXI wieku. Ich historia sięga wieku XIX. W 1824 roku Francuz Nicolas Carnot opublikował pierwszą zasadę działania pompy ciepła. W owym czasie działanie pompy było jedynie eksperymentalne i opierało się jedynie na teorii. Jednak po 100 latach w Zurychu uruchomiono pierwsze duże systemy pomp ciepła, które wykorzystano do ogrzewania budynku kongresowego, ratusza, urzędów i krytej pływalni.

W 1945 roku w USA w stanie Indianapolis uruchomiono pierwszą gruntową pompę ciepła (w domu Roberta C. Webbera). Naturalnie od tego czasu wiele się zmieniło i pompy ciepła doczekały się wielu modernizacji. Niezmienne pozostało jednak to, że są bezpiecznym dla środowiska sposobem ogrzewania budynku.

Jak działają pompy ciepła?

Pewnie zauważyłeś, że kiedy na dworze robi się chłodno, chłód ogarnia także i Twój dom? Dzieje się tak, ponieważ ciepło zawsze przemieszcza się zgodnie z kierunkiem zmian temperatury, czyli od cieplejszego do chłodniejszego. Czy to prawo natury można obejść? Oczywiście! Przykładem są pompy ciepła — urządzenia przenoszące ciepło w odwrotnym kierunku: od przestrzeni zimnej do ciepłej.

Pompy ciepła działają na takiej samej zasadzie jak lodówka z tą jednak różnicą, że urządzenie domowe usuwa ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz. Natomiast pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz i przekazuje energię do domu w postaci ciepła.

Z czego składa się system ogrzewania pompy ciepła?

Wiesz już, że wykorzystując ciepło pochodzące z powietrza, możesz ogrzać swój budynek. Technologia działania pompy ciepła jest niezwykle prosta. Wykorzystuje ona:

  • system źródła ciepła — pobiera on potrzebną energię ze środowiska,
  • pompę ciepła — pobiera ona ciepło z otoczenia,
  • system dystrybucji i przechowywania ciepła — może on tymczasowo przechowywać ciepło lub je rozprowadzać.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzielą się ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskują one ciepło. Jeśli chodzi o pompy ciepła powietrzne, występują tu dwa rodzaje pomp: powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. Pierwsze transportują ciepło do wewnątrz, natomiast drugie — do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą. Pompę powietrzną wykorzystasz w każdych warunkach, jednak inwestując w nią, warto wyposażyć budynek w dodatkowe źródło ogrzewania (na przykład ogrzewanie podłogowe).

Pompa wodna ma bardzo wysoką wydajność energetyczną, ponieważ energię czerpie z wody płynącej. Tego typu urządzenie może być jedynym źródłem ogrzewania.

Z kolei pompa gruntowa jest bardzo efektywna. Źródłem jej ciepła jest tu grunt. Dzięki niej dostarczysz ciepło do obiegu grzewczego, jak i do zbiornika gorącej wody. Pompa ciepła gruntowa również może posłużyć jako jedyne urządzenie ogrzewające budynek.

Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?

Jedną z największych zalet pomp ciepła jest to, że działają one automatycznie. Nie martwisz się zatem ich obsługą. Urządzenia są także ekologiczne — pozyskują energię z odnawialnych źródeł, więc w żaden sposób nie szkodzą środowisku. Pompę ciepła wykorzystasz w domu energooszczędnym — im mniejsze straty ciepła poniesiesz, tym inwestycja szybciej Ci się zwróci. Systemami pomp ciepła możesz sterować automatycznie, dostosowując temperaturę w pomieszczeniu do swoich potrzeb. Ustawiać wartości możesz nawet dzięki aplikacji w smartfonie, jak więc widzisz, jest to bardzo wygodne. Inwestując w pompy ciepła, uniezależniasz się również od zewnętrznych dostawców energii. Jak już wspominaliśmy, ceny węgla, gazu i oleju opałowego nieustannie szybują w górę.

Wreszcie pompy ciepła są całkowicie bezpieczne — nie stwarzają zagrożenia pożarowego, tak jak to ma miejsce w przypadku kotłów. Pompa ciepła sprawia, że nie potrzebujesz już instalacji gazowej. Jeśli do inwestycji dodasz jeszcze niski poziom awaryjności i łatwy sposób montażu, otrzymasz urządzenie niemal idealne.

Pompę ciepła zastosujesz w budynkach domowych, jak i użyteczności publicznej. Dzięki temu, że pracuje ona niezwykle cicho, zainstalujesz ją w dowolnym miejscu. Przyznaj, że to opłacalne rozwiązanie, prawda?

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://heat-energy.pl/pompy-ciepla/