Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Czym w ogóle jest dom modułowy?

Domy modułowe są w pełni konfigurowalne. Budowa domu modułowego jest szybka, niedroga i ekologiczna. Zawsze jest szybciej zlecić budowę domu modułowego niż tradycyjnego domu budowanego na miejscu. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi kwestiami w ich kontekście.

Dom modułowy jest budynkiem, który jest częściowo budowany w fabryce. Zbudowane w fabryce sekcje, czyli moduły, są transportowane ciężarówką na plac budowy. Na miejscu budowniczy montuje poszczególne elementy na przygotowanym fundamencie, układając moduły w zależności od projektu:

  • jeden na drugim,
  • jeden obok drugiego,
  • jeden na drugim.

Następnie wykonywane są prace wykończeniowe według specyfikacji właściciela. Domy modułowe są czasami określane jako domy budowane systemowo lub domy prefabrykowane. Historia domów modułowych sięga początku XX wieku, kiedy to firmy zaczęły sprzedawać prefabrykowane zestawy domów. Teraz każdy może wybrać swój wymarzony dom modułowy.

Domy modułowe a domy mobilne

Najczęstszym błędnym przekonaniem na temat domów modułowych jest to, że są one tym samym, co domy mobilne. Podczas gdy oba rodzaje budynków są produkowane w fabryce, dom mobilny jest zbudowany na stalowej ramie i nie wymaga montażu. Można powiedzieć, że wygląda on bardziej jak przyczepa niż tradycyjny dom. Dom mobilny jest więc transportowany na własnych kołach i może być przenoszony z miejsca na miejsce.

Domy modułowe, a domy budowane na miejscu

Domy modułowe są definiowane przez sposób, w jaki są zbudowane, a nie jak wyglądają. Ich nazwa niektórym osobom początkowo może kojarzyć się z czymś zabawkowym albo "innym". W rzeczywistości jeżeli nie oglądali Państwo samodzielnie budowy danego domu, to bardzo trudno jest stwierdzić, czy został on zbudowany w sposób tradycyjny, czy też jest to budownictwo modułowe.

Domy modułowe zazwyczaj szybciej się budują. Wybierając dom modułowy mogą Państwo zaoszczędzić tygodnie w stosunku do tradycyjnego procesu budowy. Ponieważ większość komponentów jest produkowana w pomieszczeniach zamkniętych, domy modułowe nie muszą stawiać czoła takim wyzwaniom pogodowym, jak domy budowane na miejscu. Deszcz, śnieg i wiatr nie spowolnią czasu budowy. Prace na budowie, jak np. wylewanie fundamentów, mogą odbywać się w tym samym czasie, co prace w fabryce.

Domy modułowe są przyjazne dla środowiska. Proces budowy domu modułowego jest z natury ekologiczny. System fabryczny i nacisk na wykorzystanie prefabrykowanych materiałów oznacza, że jest mniej odpadów niż w przypadku tradycyjnych metod budowlanych.

Domy modułowe to budownictwo wysokiej jakości. Budynki modułowe są bardzo mocne pod względem konstrukcyjnym. Komponenty są zaprojektowane tak, aby można je było transportować i przenosić dźwigiem na miejsce. Również zarządzanie jakością budowy jest zazwyczaj łatwiejsze niż w przypadku wielu domów budowanych tradycyjnie. Zakłady produkcyjne mają również bardziej rygorystyczne protokoły kontroli niż ma to miejsce na zwykłych placach budowy.

Jak długo trwa budowa domu modułowego?

Mogą Państwo skonsultować się z budowniczymi domów modułowych, aby dowiedzieć się, jak długo trwa budowa domu modułowego, jak długo będzie wykonywany każdy wariant elementu oraz jak to wpłynie na czas trwania budowy. Będą oni mieli doskonałe praktyczne rozeznanie, ile czasu zajmie budowa każdej części, dlatego też mogą dać Państwu doskonałe rozeznanie co do czasu trwania budowy.