Zawód księgowy – czy to się opłaca?

Księgowi to aktualnie wysokiej klasy specjaliści, którzy muszą charakteryzować się dobrą znajomością programów księgowych i prawa finansowego. Dobry specjalista może liczyć na duży wybór ofert pracy, dzięki czemu ma on szansę na znalezienie wymarzonego etatu. Praca księgowy Łódź to szerokie możliwości rozwoju swojej kariery zawodowej i osiągnięcie dobrych warunków zatrudnienia. Ile zarabia księgowy i jakie są jego obowiązki?

Zarobki księgowego

Księgowy w Polsce może liczyć na bardzo dobre zarobki, chociaż jest to uzależnione od wielu czynników: rodzaj firmy, doświadczenie i zajmowane stanowisko, to główne zmienne, mające wpływ na wysokość wynagrodzenia. Duże znaczenie ma również, czy księgowy pracuje w biurze rachunkowym, czy w dużej korporacji. Wpływ może mieć również wielkość miasta, gdyż mniejsze miejscowości oznaczają zazwyczaj również mniejsze zarobki. Praca księgowego w Łodzi zazwyczaj wiąże się z dobrymi warunkami zatrudnienia, a dodatkowo ofert pracy dla księgowych nigdy nie brakuje.

Przeciętne zarobki księgowych wahają się od 4000 do 7000 złotych. Jednak najlepsi specjaliści, którzy awansują na stanowisko głównego księgowego lub dyrektora finansowego w dużej firmie, mogą liczyć nawet na wynagrodzenie rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Obowiązki księgowych

Obowiązki księgowego różnią się bardzo w zależności od miejsca zatrudnienia. W biurze rachunkowym księgowy będzie głównie rozliczał faktury, obliczał wysokość składek, wypełniał deklaracje podatkowe i udzielał porad finansowych. Natomiast w dużej firmie księgowy może przygotowywać analizy finansowe, dbać o legalność wszystkich operacji finansowych i rozliczać realizację dużych zleceń. Niezależnie od miejsca zatrudnienia praca księgowego wbrew obiegowej opinii nie jest nudna i często charakteryzuje się dużą zmiennością.

Indywidualne predyspozycje

Praca w charakterze księgowego wymaga pewnych predyspozycji, dzięki czemu obowiązki wykonywane są na najwyższym poziomie, a sam księgowy może realizować się w swojej pracy. Księgowy powinien być przede wszystkim sumienny i dobrze zorganizowany, co zmniejszy ryzyko błędu w pracy. Zazwyczaj osoby, które szukają pracy jako księgowy lubią porządek i wykazują się dużą cierpliwością. Księgowego powinna również cechować wysoka kultura osobista i umiejętność panowania nad emocjami. Jest to niezbędne w kontaktach z klientami oraz w trakcie załatwiania spraw urzędowych.