25 młodych artystów odebrało stypendia. Wśród nich są też nowe nazwiska

W parku przy Placu Kościuszki emocji było więcej niż na niejednym szkolnym konkursie. 25 uczniów konstantynowskich podstawówek odebrało stypendia artystyczne za pracę, która zwykle zaczyna się po lekcjach i kończy dopiero na scenie, przy fortepianie albo z pędzlem w dłoni. Robert Jakubowski przypomniał, że za sukcesami stoi konsekwencja, a Łukasz Napieralski zwrócił uwagę na kreatywność i wytrwałość nagrodzonych. Tego dnia wyraźnie było widać, że talent bez ćwiczeń nie trafia na konkursowe podium.
- W parku przy Placu Kościuszki nagrodzono tych, którzy nie odpuszczają po lekcjach
- Fortepian, scena i hip hop pokazują, jak szerokie są te talenty
- Powracające nazwiska pokazują, jak mocno pracują szkolne talenty
W parku przy Placu Kościuszki nagrodzono tych, którzy nie odpuszczają po lekcjach
Stypendia artystyczne w Konstantynowie Łódzkim są przyznawane dwa razy do roku – w grudniu i czerwcu. W gronie tegorocznych laureatów przeważają dzieci i nastolatki, które już wcześniej wracały z konkursów z kolejnymi wyróżnieniami. Obok nich pojawiło się też kilka nowych nazwisk, zapowiadających się na mocne punkty szkolnych zespołów, pracowni i scen.
„Cieszę się, że możecie realizować swoje pasje” – mówił Robert Jakubowski.
„Jesteście przykładem tego, że ciężka praca popłaca” – dodał burmistrz.
„Zachwycacie kreatywnością, wytrwałością i pracowitością” – podkreślił Łukasz Napieralski.
Laureatami zostali:
- Marcel Górka
- Dorota Olszewska
- Remigiusz Stegliński
- Kuba Kołodziejczak
- Kuba Tomaszewski
- Nikola Swarzyńska
- Lena Grabowska
- Natalia Witkowska
- Wiktoria Cyganek
- Nikola Arkita
- Emilia Dynowska
- Nadia Witkowska
- Filip Kukulak
- Adam Szczodrowski
- Łucja Stachurska
- Natalia Szczodrowska
- Laura Bandkowska
- Nadia Łuczak
- Hanna Lisowska
- Franciszek Karnowski
- Kaja Ilska
- Maja Dróżdż
- Amelia Osiecka
- Lena Dziwisińska
- Aniela Lobka
Fortepian, scena i hip hop pokazują, jak szerokie są te talenty
Wśród nagrodzonych szczególnie wyraźnie widać różnorodność. Franek Karnowski od pięciu lat tańczy hip hop w zespole Dynamic Beat Konstantynów. W maju wygrał w kategorii Hip Hop Solo Juniorzy i Średnio Zaawansowani, a do tego był trzeci w konkurencji formacji. Wcześniej stanął też na podium podczas Otwartych Mistrzostw Ziemi Łódzkiej. Poza tańcem działa jako szkolny fotograf i zajmuje się nagłośnieniem imprez szkolnych.
Kuba Kołodziejczak przeszedł długą drogę przez konkurs „Wieś polska w poezji i prozie”. Żeby sięgnąć po pierwsze miejsce, musiał opanować biografie twórców od Jana Kochanowskiego po współczesną Genowefę Kosiacką-Bąk, a potem jeszcze deklamować fragment „Antka” Bolesława Prusa i przygotować 15-minutową prezentację multimedialną. To przykład, że w takich konkursach liczy się nie tylko pamięć, lecz także odporność na stres i dobre przygotowanie.
Hanna Lisowska zyskała uznanie za portret kobiety przygotowany na konkurs inspirowany twórczością Pabla Picassa. Praca dała jej pierwsze miejsce. Sama 13-latka mówi, że rysuje, maluje, gra w teatrze i na bębnach w Orkiestrze Miejskiej.
Łucja Stachurska ma dopiero 7 lat, ale już zdążyła wrócić z wyróżnieniami z Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów i z IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego. Muzyka to u niej sprawa rodzinna – grają rodzice i dziadek. Sama uczy się fortepianu od roku, a mimo to szybko weszła do grona zauważanych młodych wykonawców.
Nikola Swarzyńska zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Spotkania ze Sztuką” organizowanym przez Fundację PGE w Warszawie . Rysuje markerem portrety znanych osób, głównie muzyków i aktorów. Jak mówi krótko: „To moja pasja”.
Równie mocno brzmi historia Anieli Lobki, która gra na fortepianie od ponad pięciu lat. Ma już na koncie trzecie miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Pianistów, wyróżnienie I stopnia w IV Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym VIRTUOSO, drugie miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Festiwal Młodego Wirtuoza oraz trzecie w V Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Alla Polacca”. Sama przyznaje, że najbardziej lubi Jana Sebastiana Bacha. W tym roku występowała też w Akademii Muzycznej w Łodzi i Filharmonii Łódzkiej.
Filip Kukulak dopiero zaczyna przygodę z filmem, ale ma już za sobą role w serialu „Wśród nocnej ciszy” Jana Holubka i w „Bestii” Kaspera Bajona. Wspomina, że jedną z najtrudniejszych scen było bieganie przed jadącym autobusem i chowanie się w zaroślach. Ostatnio zagrał ministranta w komedii. Dorota Olszewska z kolei zbierała wyróżnienia za rysunek i czytelniczą dociekliwość – była druga w międzyszkolnym konkursie „Pod lupą detektywa Pozytywki” oraz trzecia w etapie powiatowym konkursu „Ilustracja do książki wypożyczonej z biblioteki”.
Powracające nazwiska pokazują, jak mocno pracują szkolne talenty
W tej grupie widać coś więcej niż jednorazowe sukcesy. Większość stypendystów wraca z konkursów z kolejnymi laurami, a ich nazwiska coraz częściej pojawiają się na listach finałowych. To efekt cierpliwej pracy, ale też wsparcia domu i szkoły, o czym burmistrz przypomniał, zwracając się również do rodziców:
„Gratulacje należą się też wam, drodzy rodzice”.
Na tym tle Kuba Tomaszewski wyróżnia się sceniczną swobodą. Siedmiolatek zdobył tytuł „Mistrz Słowa” za recytację „Rzepki” Juliana Tuwima na deskach Teatru Jaracza. Potem dorzucił Grand Prix w finale wojewódzkiego konkursu „Świerszczykowe wierszyki”, a wcześniej wygrał miejskie eliminacje i konkurs literacko-plastyczny „Moja pierwsza książka z biblioteki”. Scena nie jest dla niego egzaminem. Jest miejscem, w którym czuje się pewnie.
Podobnie można czytać cały tegoroczny zestaw stypendiów – jako zapis talentów, które nie czekają na lepszy moment, tylko już teraz pracują na swoje nazwiska. W Konstantynowie Łódzkim widać to szczególnie wyraźnie: od muzyki, przez plastykę, po teatr i taniec.
na podstawie: Konstantynów Łódzki.
Ostatnie Artykuły

Łódź Summer Festival szykuje rekord. Hotele już są niemal pełne

Remiza na Wiskitnie zmienia się od dachu po kuchnię

25 młodych artystów odebrało stypendia. Wśród nich są też nowe nazwiska

Pierwszy etap remontu Wigury dobiega końca. Ruch wraca w obu kierunkach

Dni Reymonta w Łodzi. Spacer, kino i taneczny finał

Remont torów przy Kościuszki i Mickiewicza. Zmieni się ruch tramwajów w centrum Łodzi

Centra dystrybucji w Łodzi rosną szybciej niż liczba pracowników. Jak region radzi sobie z luką kadrową?

Łódź Summer Festival 2026 coraz bliżej. W jednym miejscu line up, mapa i dojazd

Jak dobry projekt ogrodu wpływa na jego estetykę, wygodę oraz koszty pielęgnacji?

Polsko-Węgierskie Synergie Rzemiosła - Łowicz szykuje spotkanie pokoleń

W Łodzi wraca HaloBrzuszek. Przyszli rodzice dostaną konkrety bez stresu

Łodzianka zdobyła świat. Maja Gawenda przeszła drogę od przypadku do złota

W szpitalu Jonschera pojawiła się sala, której brakowało od dawna

Retroperspektywy znów wywrócą Łódź do góry nogami
Przydatne dane teleadresowe
- Muzeum Sztuki w Łodzi - bilety, godziny, oddziały i dojazd
- ZUS I Oddział w Łodzi - kontakt, godziny, emerytury, renty i zasiłki
- Polska Akademia Nauk Oddział w Łodzi - kontakt, siedziba, komisje naukowe
- Inwestycje Medyczne Łódzkiego - kontakt, działy i godziny pracy
- WIOŚ w Łodzi - kontakt, godziny, e-Doręczenia i zgłaszanie spraw
- Okręgowy Urząd Miar w Łodzi - kontakt, godziny, legalizacja i wzorcowanie
