Łódzcy licealiści usłyszeli, kiedy hejt staje się prawdziwym problemem

FOT. Urząd Miasta w Łodzi
W VIII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi rozmawiali z młodzieżą o hejcie, mowie nienawiści i odpowiedzialności za internetową agresję. Mundurowi tłumaczyli, że obraźliwe komentarze w sieci nie kończą się na ekranie, bo zostawiają ślad w życiu pokrzywdzonych i mogą odbić się także na sprawcach. Na sali padł jasny przekaz - gdy pojawia się przemoc słowna, nie wolno jej ignorować.
Spotkanie odbyło się 21 marca 2026 roku i miało jeden cel - zwiększyć świadomość młodych ludzi na temat konsekwencji prawnych i społecznych niewłaściwego zachowania, zarówno w świecie realnym, jak i w Internecie. Policjanci wyjaśniali, czym jest hejt, jakie może przybierać formy i jakie skutki niesie dla osób, które stają się jego celem.
Mundurowi wraz z uczniami analizowali też mechanizm takiej agresji. Padały pytania o to, skąd bierze się potrzeba dominacji, dlaczego tak łatwo przychodzi obrażanie innych i czy poniżanie kogokolwiek rzeczywiście daje poczucie przewagi. Młodzież aktywnie włączała się w rozmowę i dzieliła własnymi spostrzeżeniami, a wnioski były proste - szacunek działa lepiej niż przemoc słowna, a na hejt trzeba reagować.
Policjanci podkreślili również odpowiedzialność prawną nieletnich. Zwrócili uwagę, że w sytuacji przemocy słownej warto powiadomić dorosłych i odpowiednie służby, zamiast pozwalać, by problem narastał. Jak podaje Komenda Miejska Policji w Łodzi, reakcja ma znaczenie nie tylko dla ofiary, ale też dla sprawcy.
Hejt i mowa nienawiści mogą prowadzić do poważnych konsekwencji - zarówno dla osoby pokrzywdzonej, jak i sprawcy. Dlatego reagujmy, nie pozwólmy na takie zachowania.
To spotkanie pokazuje, że internetowa agresja nie jest szkolnym drobiazgiem - potrafi uderzyć mocniej, niż wielu młodych ludzi zakłada, i zostawić po sobie konsekwencje znacznie dłuższe niż jeden wpis czy komentarz.
na podstawie: Komenda Miejska w Łodziź.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Łodzi). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Nowe książki na półkach i znane serie wracają do łódzkiej biblioteki

Urodziny Orientarium i taniec na Placu Wolności wypełnią łódzki weekend

Łodzianka o przywództwie w Katowicach – kompetencje starły się ze stereotypami

Pierwszy taki defibrylator wszczepiono w Łodzi. To przełom w leczeniu arytmii

Dziki coraz częściej wchodzą do miasta. Łódź przypomina, jak reagować

W sądzie zamiast na lekcji - młodzież dostała twardą lekcję prawa

Angielski w służbie - łódzcy policjanci ruszyli na drugą turę ćwiczeń

Mammografia bez skierowania w Łodzi. NFZ przypomina o badaniu na kilka minut

Neony dawnych kin wracają do Łodzi. W Pasażu Thatcher powstaje galeria

Łódzcy licealiści usłyszeli, kiedy hejt staje się prawdziwym problemem

WAM wraca do Łodzi. Rząd wyznaczył termin reaktywacji

Majówka w obiektach MOSiR. Większość miejsc będzie zamknięta

Mundurowi pokazali kulisy pracy. Łódzki festiwal kusi młodych

Stany niewypowiedziane w Łodzi - Lena Pawlik z nagrodą Strzemińskiego
Przydatne dane teleadresowe
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi - kontakt, katalog, Legimi
- Dom Rodzinny Ciechocińska w Łodzi - kontakt i adres
- Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Łodzi - kontakt i dojazd
- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi - kontakt, godziny, opłaty
- Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza w Łodzi - kontakt, badania gleby, godziny
- Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi - kontakt i ePUAP
