100-lecie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Łodzi z inscenizacją koronacji

Wielkie święto w Łodzi! Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5 obchodzi swoje 100-lecie istnienia, a uczniowie i absolwenci przenieśli się w czasie do średniowiecza!
- Łódź świętuje stulecie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5
- Przeniesienie w czasie i niezapomniane wspomnienia
Łódź świętuje stulecie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5
W miniony weekend aula Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Łodzi zamieniła się w prawdziwe historyczne widowisko. Uczestnicy uroczystości mieli okazję doświadczyć inscenizacji koronacji Bolesława Chrobrego, która odbyła się w archikatedrze gnieźnieńskiej w 1025 roku. To niezwykłe wydarzenie zorganizowano z okazji 1000-lecia koronacji oraz obchodów stulecia istnienia szkoły.
Przeniesienie w czasie i niezapomniane wspomnienia
Uroczystość przyciągnęła wielu gości, którzy mieli szansę nie tylko wspominać swoje szkolne lata, ale także uczestniczyć w spektakularnej inscenizacji. Atmosfera była wyjątkowa świece, kadzidło i chóry gregoriańskie tworzyły niezapomniany klimat. Gdy na scenę wkroczył książę Chrobry, arcybiskup gnieźnieński zapytał: Chcecie tego księcia i jego rozkazów słuchać?” co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 5 powstał w 1925 roku jako szkoła powszechna dla chłopców, a jego patronem od zawsze był Bolesław Chrobry. W ciągu stu lat placówka przeszła wiele zmian, kształcąc pokolenia uczniów. Obecnie oferuje technikum oraz szkołę branżową I i II stopnia, przygotowując młodzież do pracy w zawodach takich jak technik transportu kolejowego czy logistyk.
W roku szkolnym 2024/2025 szkoła prowadzi aż 18 oddziałów, w których uczy się 343 uczniów. Historia tej instytucji jest bogata i pełna ciekawych wydarzeń, a jej obecność w Łodzi to ważny element lokalnej tradycji edukacyjnej.
Na podst. Urząd Miasta Łodzi
Ostatnie Artykuły

Gdy w Łodzi kopano studnie, ratunek często przychodził za późno

Nazwa Lasu Łagiewnickiego prowadzi do średniowiecznych rzemieślników

Łodzianka odnalazła swoje miejsce wśród zwierząt po przejściach

Noc pod rekinami i wieczorny spacer. W Orientarium Zoo Łódź czekały atrakcje

Bazar Smaku w Ogrodach Geyera. Łodzianie kupują tu prosto od producentów

Tygrys znika z Lumumbowa. Dawny klub studencki jest wyburzany

Audioriver 2026 Łódź ruszył pełną parą. Pod scenami są już tysiące

Widzew bez kompleksów. Besiktas padł, a w tle doszło do transferu

Audioriver 2026 wystartował w Łodzi. Pierwsi festiwalowicze są już na Błoniach

ŁDK szuka młodych, którzy pojadą po rzemiosło na Słowację

Widzew zabezpieczył lewą stronę. Mario García podpisał długi kontrakt

Stacja Regionów na Łodzi Fabrycznej - dworzec zamieni się w galerię

W łódzkich parkach trwa letni serwis zieleni. Sto ławek jest odnawianych

Sportowe urodziny Łodzi rozpisane na trzy dni. Rower, stadion i nocne pływanie
Przydatne dane teleadresowe
- Orientarium ZOO Łódź - bilety, godziny, dojazd i zwiedzanie
- Parafia Przemienienia Pańskiego w Łodzi - msze, kancelaria, sakramenty
- VII Komisariat Policji w Łodzi - kontakt, telefony i godziny przyjęć
- Miejska Strefa Kultury w Łodzi - kontakt, filie i zajęcia
- III Komisariat Policji w Łodzi - kontakt, godziny przyjęć, struktura
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 4 w Łodzi - kontakt, rekrutacja i dokumenty
