Dlaczego warto postawić na pompę ciepła?

Od pewnego czasu pompy ciepła cieszą się dużą popularnością i są chętnie montowane nie tylko w nowych obiektach, ale również w starszych budynkach. Trudna sytuacja na rynku surowców energetycznych, a także wprowadzane przez poszczególne lokalne samorządy przepisy mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza powodują, że na zakup pompy ciepła decyduje się coraz więcej inwestorów. Rozwiązanie to jednak ma znacznie więcej zalet. Dlaczego warto postawić na pompę ciepła? Podpowiadamy.

Wygoda użytkowania pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które jest bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie potrzebuje dostępu do żadnego paliwa, a także jego regularnego uzupełniania. Dzięki temu może być zamontowane w dowolnym wnętrzu, które będzie pełniło również inne funkcje, na przykład pomieszczenia gospodarczego czy pralni.

Decydując się na takie urządzenie w odróżnieniu od innych typów ogrzewania, na przykład kotłów na pellet czy inne paliwa stałe, nie musimy wydzielać osobnego pomieszczenia, w którym znajdzie się taki sprzęt, a także gromadzić często brudnego paliwa w postaci węgla. Warto wiedzieć również że użytkowanie takiego sprzętu jest bardzo proste. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie ustawienia pompy ciepła. Sieradz to miejscowość, gdzie można kupić takie urządzenia, dlatego ustawienie takich parametrów możemy powierzyć specjalistom, a następnie cieszyć się wygodą użytkowania pompy.

Pompa ciepła jest ekologiczna

Instalacja pompy ciepła jest opłacalna również ze względów ekologicznych, ponieważ urządzenie to nie emituje gazów cieplarnianych, a więc nie zwiększa smogu. Stosując ten typ ogrzewania, nie musimy budować w nowym obiekcie kominów. Dodatkowo jeżeli połączymy pompę ciepła z fotowoltaiką, nie tylko jeszcze lepiej zadbamy o nasze środowisko, ale również zmniejszymy koszty ogrzewania budynku. Dzięki połączeniu tych dwóch elementów wydatki, jakie będziemy ponosili na ogrzewanie czy prąd, będą naprawdę niewielkie. Jest to więc inwestycja, która dość szybko się zwraca.

Dotacje na pompy ciepła

Kolejnym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na wymianę dotychczasowego źródła ogrzewania właśnie na pompę ciepła, są obecnie dostępne dotacje. Programy rządowe lub samorządowe wspierają inwestycje w ekologiczne źródła ciepła, dzięki czemu właściciele domów, którzy zdecydują się na zakup pompy ciepła mogą liczyć na zwrot części wydatków związanych z tym sprzętem nie tylko w postaci dotacji ale również na przykład ulgi termomodernizacyjnej.