Obcinanie gałęzi – jak wykonać ten zabieg prawidłowo?

Wiosną często konieczne są gruntowne, pozimowe porządki w ogrodzie. Co, jeżeli zauważysz zniszczone, uschnięte gałęzie na drzewach? Konieczne staje się wówczas skorzystanie z akumulatorowych nożyc do gałęzi lub piły szablastej. Dowiedz się kiedy i jak obcinać gałązki drzew w swoim ogrodzie, aby nie dopuścić do ich zniszczenia.

Obcinanie gałęzi – konieczny zabieg

Przycinanie drzew i krzewów może być konieczne nawet corocznie. Zabieg ten należy wykonać, aby rosłe ono zdrowo, odpowiednio się zagęszczały, kwitły i obficie owocowały. Warto wiedzieć, jakie gatunki wymagają przycinania, ponieważ nieprawidłowo lub niepotrzebnie przeprowadzone cięcie może przyczynić się do trwałego uszkodzenia roślin. Zabieg ten możesz wykonać tradycyjnie sekatorem, jednak dostępne są również akumulatorowe nożyce do gałęzi i piła szablasta, które pozwalają widocznie ułatwić sobie pracę w ogrodzie.

Istnieje kilka rodzajów przycinania drzew i krzewów, wśród których wyróżnić można: 

  • cięcie pielęgnacyjne drzew i krzewów – polega na usunięciu wszystkich suchych, chorych i uszkodzonych pędów oraz gałęzi, 
  • cięcie formujące drzew i krzewów – umożliwia prawidłowe rośnięcie drzew, a także równomierne rozłożenie się gałęzi, decyduje ono nie tylko o wyglądzie korony drzewa, ale także o jej wytrzymałości na rozłamanie, 
  • cięcie odmładzające drzew i krzewów – wykonuje się je tylko u drzew i krzewów wiekowych, szybko rosnących, które po radykalnym cięciu łatwo wypuszczają młode pędy, 
  • cięcie sanitarne drzew i krzewów – polega na usunięciu chorych i uszkodzonych pędów, które stanowią potencjalne ognisko infekcji, 
  • cięcie prześwietlające drzew i krzewów – usunięcie pędów krzyżujących się w celu rozluźnienia korony drzewa i dopuszczenia do jej wnętrza naturalnego światła, nie należy usuwać więcej niż 15% korony jednorazowo, 
  • cięcie korygujące drzew i krzewów – wykonywane jest u starszych drzew i krzewów o nieprawidłowo ukształtowanych koronach, pozwala je odpowiednio ukształtować.

Istnieje wiele rodzajów cięcia drzew i krzewów, jednak nie należy jednorazowo pozbywać się zbyt wielu gałęzi, ani przeprowadzać tego zabiegu w złym terminie. Jednak właściwie kiedy należy to robić? Zapewne zadajesz sobie to pytanie, szczególnie w przypadku jakim jest cięcie drzew owocowych: kiedy, jak i czym? Dowiedz się, kiedy najlepiej wykonać ten zabieg.

Kiedy należy przycinać gałęzie drzew i krzewów?

Zastanawiając się, kiedy należy przycinać gałęzie i krzewów należy wciąć pod uwagę ich cechy biologiczne, takie jak pora kwitnienia, rodzaj rośliny (liściasta czy iglasta), a także rodzaj pędów, na jakich związują się nowe pąki kwiatowe – zeszłoroczne czy tegoroczne. W przypadku młodych drzew konieczne jest cięcie formujące, aby zyskały one piękny kształt i nie wyłamywały się pod ciężarem śniegu. Natomiast stare drzewa wymagają cięcia pielęgnacyjnego, prześwietlającego i korygującego.

Kiedy przeprowadzać zabieg formowania korony, który sprawia, że drzewa wyglądają estetycznie? Najlepszym terminem jest okres od listopada do marca. Warto jednak zwrócić uwagę na wyjątki od reguły, takie jak klon, grab i brzoza, które przycina się latem, od czerwca do września. Przycinając korony drzew warto zwrócić uwagę również na okresy lęgowe ptaków, tak, aby nie zniszczyć ich gniazd.

W przypadku cięcia drzew iglastych najczęściej konieczne jest wyłącznie cięcie sanitarne, czyli usunięcie nieestetycznych, uszkodzonych lub chorych gałęzi. Natomiast cięcie drzew owocowych zróżnicowane jest względem ich rodzaju i odporności na niskie temperatury, drzewa nieodporne na niskie temperatury należy przycinać dopiero po zbiorach, podobnie jak krzewy owocowe.

W przypadku krzewów bardzo ważne jest odpowiednie, sezonowe cięcie młodych krzewów z odkrytymi korzeniami. Ma ono na celu wyrównanie dysproporcji między niewielką częścią podziemną – korzeniami, które zostały mocno zredukowane podczas wykopywania krzewów, a rozrośniętą częścią nadziemną. W przypadku pozostałych krzewów należy usunąć pędy zdrewniałe, uszkodzone i chore. Kiedy widoczne są na nich pączki kwiatowe, należy wykonać cięcie ok. 0,5 cm nad najwyżej kwitnącym pączkiem. W przypadku krzewów iglastych cięcie należy wykonać wczesną wiosną, można je wtedy uformować w dowolny kształt.

Czym przycinać gałęzie drzew i krzewów?

Do okresowego przycinania gałęzi drzew i krzewów doskonale nadają się akumulatorowe nożyce do gałęzi, które znacznie ułatwiają pracę, nie wymagając użycia dużej siły niezbędnej do użytkowania tradycyjnych sekatorów. Dzięki wysokiej jakości stalowym ostrzom dostępnym w nożycach wysokiej jakości nie tylko możliwe jest cięcie bez użycia siły, ale także jest ono znacznie bardziej precyzyjne.

Istotne jest również to, aby nożyce miały duży promień roboczy, umożliwiający dotarcie do wyższych gałęzi. Nie można zapomnieć też o odpowiedniej konstrukcji i ergonomii narzędzi, czyli wygodzie ich użytkowania. Odpowiednie uchwyty czy niski ciężar całościowy narzędzia umożliwia szybką i łatwą pracę.

Do obcinania gałęzi można użyć również piły szablastej, która jest narzędziem umożliwiającym cięcie różnego typu materiałów. Można ją stosować w wielu różnych warunkach, dzięki akumulatorowi również bez dostępu do stałego źródła zasilania. Narzędzie to pozwala przeciąć nie tylko drewno, ale także inne materiały. Ponadto umożliwia cięcie pod zmiennym kątem, co umożliwia estetyczne formowanie koron drzew czy krzewów. Wybierając między nożycami do gałęzi a piłą szablastą warto zwrócić uwagę na urządzenia, które łączą cechy tych dwóch narzędzi.