Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Dlaczego warto wybudować zimowy ogród przy swoim domu?

Czym w ogóle są ogrody zimowe?

W skrócie jest to szklana konstrukcja, oparta na szkielecie wykonanym z drewna, stali, aluminium lub PCV. Ogród zimowy jest tak naprawdę ogrodem całorocznym, gdyż znajdujące się w nim rośliny mogą kwitnąć przez cały rok, a główną funkcją tego pomieszczenia jest nie tylko przechowywanie w nim flory, ale jest to również miejsce wypoczynku i rekreacji dla ludzi. Ogrody zimowe to ciekawe rozwiązanie dla pasjonatów ogrodnictwa, którzy chcą stworzyć odpowiednią przestrzeń dla swoich roślin ogrodowych nieodpornych na mróz. Jest to również nowoczesny pomysł na wykorzystanie przeszklonej powierzchni na salon, jadalnię, a czasem nawet jako gabinet do pracy, gdzie rośliny jedynie uzupełniają wystrój. 

Jak tworzone są ogrody zimowe?

Części ogrodów zimowych wykonywane są z materiałów o wysokich parametrach izolacyjnych, dzięki czemu ogrody zapewniają szczelność konstrukcji i wysoki poziom estetyki. Profesjonaliści każdy zimowy ogród projektują indywidualnie z uwzględnieniem każdego aspektu - położenia, wielkości działki czy samego ogrodu oraz strefy obciążenia śniegiem dla danej lokalizacji miejsca montażu. Ważne również jest położeniem względem stron świata, gdyż od tego zależne jest nasłonecznienie naszego ogrodu. Podczas ustalania razem z firmą, która projektuje Twój ogród zimowy, z której strony domu go wybudować, pamiętaj, aby pod uwagę wziąć zarówno rodzaj roślin, jakie będziemy chcieli tam hodować, jak i fakt, że odpowiednio nagrzany ogród z zewnątrz nie będzie potrzebował wiele ciepła z wewnątrz. Ważna jest również odpowiednia wentylacja.

Projektem i budową powinna zająć się firma, która ma doświadczenie w realizacji tego typu konstrukcji, ponieważ nie wszystkie firmy, które zajmują się produkcją okien i drzwi posiadają wiedzę na temat tego jak dobrze zbudować ogrody zimowe.

Ile średnio kosztuje stworzenie takiego zimowego ogrodu i jaki jest czas realizacji?

To wszystko zależy od oczekiwań klienta, standardu i powierzchni. W przypadku aluminiowego stelażu takiego ogrodu cena wynosi około 2000-8000 zł za metr kwadratowy, czyli średnio około 60 tyś zł za ogród zimowy o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Cena zależy na przykład od tego czy będzie budowany dach jedno-, dwu- czy wielospadowy. O ile powierzchnia Twojego ogrodu nie będzie przekraczała 25 metrów kwadratowych, formalności związane z budową ograniczają się jedynie do złożenia pisma w urzędzie powiatowym o zamiarze podjęcia takiej inwestycji. W przypadku większego metrażu potrzebny będzie wniosek o pozwolenie na budowę. Średni czas budowy takiego ogrodu zimowego to około 6-8 tygodni. 

Dlaczego warto go wybudować? 

Przede wszystkim ogrody zimowe są ogromną atrakcją dla domowników i ich gości. Przyczyniają się do powiększenia powierzchni użytkowej domu. W ten sposób można stworzyć dodatkowe pomieszczenie, które może posłużyć jako miejsce wypoczynku czy spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Zimowy ogród pozwala również na cieszenie się namiastką lata nawet w mroźne dni. Jest to także idealne miejsce aby hodować rośliny całoroczne, ale także ciekawe, egzotyczne gatunki, nie martwiąc się ich stanem w czasie zimy.