Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Zwykła waga to za mało! Potrzebujesz analizatora składu ciała

To, co pokazuje Ci waga łazienkowa to tylko kilogramy. Aby jednak sprawdzić ilość tkanki tłuszczowej, wody, masę kostną i mięśniową, konieczny jest analizator składu ciała. To dzięki niemu w sposób nieinwazyjny skontrolujesz swoje zdrowie i dowiesz się, czy treningi przynoszą spodziewane rezultaty. 

Badanie za pomocą analizatora składu ciała

Dzięki analizatorowi składu ciała wykonasz badanie BIA, inaczej analizę bioimpedancyjną. Mimo że nazwa badania jest skomplikowana, Twoim zadaniem jest tylko wejść na wagę. Analizator składu ciała ma wbudowany mechanizm sprawdzający opór elektryczny organizmu. 

Badanie jest nieinwazyjne. Dzięki niemu dowiesz się, czy Twój organizm jest zdrowy. 

Analizator składu ciała - jakich informacji dostarcza?

Ważąc się na zwykłej wadze, nie uzyskasz informacji, w jakim stopniu na Twoją masę składa się woda, mięśnie i tłuszcz. Tymczasem analizator składu ciała dokona pomiaru:

  • tkanki tłuszczowej, 
  • ilości wody w organizmie, 
  • masy kostnej, 
  • tkanki mięśniowej.

Dokładność pomiaru analizatora składu ciała BIA to aż 98% w porównaniu z DEXA, czyli badaniem densytometrycznym. Urządzenie nie wykorzystuje jednak danych empirycznych (odnośnie do wieku, płci i typu sylwetki).  

Analiza mięśniowo-tłuszczowa 

Analizator składu ciała pokaże, jak rozkładają się mięśnie i tłuszcz w Twoim organizmie. Masa mięśni szkieletowych to nic innego jak ilość mięśni, które przylegają do głowy, tułowia i kończyn. Z kolei na masę tkanki tłuszczowej składa się tkanka podskórna, trzewna oraz otaczająca mięśnie.  

Analiza mięśniowo-tłuszczowa wskazuje typ sylwetki - może ona być słaba, idealna lub silna. Kiedy już dostaniesz taką informację, dietetyk ułoży Ci odpowiedni jadłospis, natomiast Ty zdecydujesz, czy chcesz popracować nad mięśniami, czy nad spalaniem tkanki tłuszczowej. 

Nie tylko BMI

BMI to popularny wskaźnik masy ciała. Natomiast analizator składu ciała pokazuje inny współczynnik - PBF, czyli procentową zawartość tkanki tłuszczowej w odniesieniu do masy ciała. Urządzenie BIA wskazuje także, jak rozkłada się tkanka mięśniowa w organizmie. Dzięki temu łatwiej jest odpowiednimi ćwiczeniami zlikwidować dysproporcje, które wynikają z zaniku masy mięśniowej, niezrównoważonego wysiłku czy kontuzji. 

Analizator składu ciała dostarcza informacji na temat zawartości wody w organizmie. To ważny wskaźnik, zwłaszcza kiedy trzeba stwierdzić, czy w ciele występują obrzęki lub zatrzymuje się woda. 

Postępy możesz na bieżąco monitorować i śledzić historię zmian. To pomocne, kiedy przechodzisz na inny sposób żywienia lub wprowadzasz aktywność fizyczną. 

Dlaczego warto wykonać analizę składu ciała?

Analizę składu ciała warto wykonać nie tylko wtedy, kiedy się odchudzasz. Chociaż podczas terapii wyszczuplających badanie dostarczy Ci informacji, dlaczego na przykład Twoja waga stoi mimo zrównoważonej diety. 

Wyniki analizy impedancji bioelektrycznej pomogą ustalić jaka dieta, ćwiczenia i styl życia będą dla Ciebie najkorzystniejsze. 

Analizatory składu ciała to urządzenia, które wykorzystują dietetycy, fizjoterapeuci i lekarze. Są niezbędne w szpitalach, ośrodkach rehabilitacji, a nawet szkołach. W dobie, kiedy dane dotyczące otyłości, zagrożenia cukrzycą i chorobami kardiologicznymi są zatrważające, warto monitorować skład ciała. Zmiana trybu życia i diety poprawi funkcjonowanie organizmu i pozwoli osiągnąć wyznaczone cele zdrowotne.