Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Na angielski online nigdy nie jest za wcześnie! Podpowiadamy, kiedy najlepiej zacząć naukę angielskiego dla dzieci

Prawdą jest, że decyzja o nauce języka angielskiego to jedna z tych rzeczy, których nie warto odkładać. Im wcześniej zaczniemy „zapoznawać” nasze pociechy z językiem, otaczać je nim, tym łatwiej będzie im w przyszłości swobodnie posługiwać się angielskim w pracy, podczas wyjazdów zawodowych oraz prywatnych. Dodatkowo nasze pociechy będą mogły zdobywać wiedzę z różnych anglojęzycznych źródeł, co jest niezwykle ważne w procesie ich edukacji. Kiedy więc dzieci powinny zacząć naukę angielskiego? Czy istnieje jakaś granica, której nie warto przekraczać? Sprawdźmy.

Kiedy dzieci muszą rozpocząć naukę angielskiego?

Jak można zauważyć, od wielu lat język angielski gości w programie nauczania większości przedszkoli i to właśnie przedszkole jest tak naprawdę dla wielu maluchów początkiem przygody z nauką języka obcego. To tam mają one pierwszy kontakt z językiem angielskim, ale może zdarzyć się, że trafią do jednej grupy z dziećmi, które już nieźle sobie radzą z językiem Szekspira. W takim wypadku nowicjusze często będą czuli się gorsi i musimy mieć to na uwadze. To oczywiste, że dziecko w wieku trzech lat nie będzie jeszcze układać po angielsku zdań złożonych (nie potrafi tego nawet w języku ojczystym), ale warto, by zaczęło naukę wcześnie. Teoria mówi, że właśnie od trzeciego roku życia dziecko zaczyna uczyć się nowych wyrazów bardzo aktywnie i potrafi rozróżniać języki. Jednakże rodzi się pytanie, czy jesteśmy w stanie posadzić trzyletnie dziecko przed komputerem, by uczyło się języka angielskiego z lektorem. Nie jest to najlepszy pomysł, dlatego w tym okresie najlepiej wykorzystać wszelkie możliwe pomoce naukowe, które możemy wykorzystać do zapoznania dziecka z językiem. Mowa tutaj o animacjach, bajkach wszelkiego rodzaju, programach i grach dla dzieci w języku angielskim. Do tego dochodzą książeczki, kolorowanki i inne materiały dydaktyczne.

Nauka angielskiego online – kiedy zacząć?

Z nauką zdalną wystarczy poczekać dwa, trzy lata, do czasu aż nasza pociecha swobodnie będzie czuła się z laptopem czy też tabletem. Pięcio‑ lub sześciolatek może bez problemu rozpocząć naukę angielskiego przez internet. Oczywiście warto towarzyszyć takiemu dziecku podczas lekcji. Nie chodzi o pilnowanie pociechy, lecz raczej o sprawdzanie, czy radzi sobie z komputerem, czy nie wstąpiły żadne problemy przy połączeniu itd. Dobre szkoły pozwalają rodzicom w łatwy sposób kontrolować postępy podopiecznych. Odpowiednie raporty lub zestawienia są dostępne w panelu administracyjnym po zalogowaniu się na nasze konto w szkole internetowej. O tym, co wyróżnia dobre szkoły angielskiego online, można przeczytać w artykule poświęconym opiniom na temat platformy Tutlo.

Im szybciej tym lepiej, ale…

No właśnie – nasze dzieci powinny zacząć naukę wcześnie, ale nie przesadzajmy i nie zmuszajmy pociech do zajęć, jeśli nie czują się jeszcze do tego odpowiednio przygotowane. Nauka na siłę przyniesie więcej szkód niż korzyści. Dodatkowo starajmy się dopasowywać poziom nauki do wieku i możliwości naszego dziecka. Wybierając lekcje online, zawsze możemy skorzystać z pomocy lektorów, którzy najlepiej wiedzą, jak sprawdzić poziom zaawansowania oraz możliwości językowe dziecka. Życzymy powodzenia i sukcesów w nauce.