Zabudowa balkonu

Zabudowa balkonu jest ciekawą opcją dla właścicieli mieszkań, którzy w ten sposób mogą zwiększyć część użytkową swoich lokali. Jak wygląda zabudowa przestrzeni balkonowej zgodnie z prawem? Czy są do tego niezbędne pozwolenia i jakich materiałów użyć?

Dlaczego warto zabudować balkon?

Zabudowanie balkonu niesie w sobie wiele korzyści. Przede wszystkim stanowi on dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Często to swego rodzaju oranżeria, innym razem schowek na rowery czy zabawki, choć nie powinien on być traktowany jako składzik na rzadko używane graty. Na zabudowanym balkonie można też swobodnie suszyć ubrania.

Jego zabudowa zmniejsza też straty cieplne, co pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jednocześnie stanowi on ochronę przed hałasem, deszczem, śniegiem i wiatrem, a w końcu również miłośnikami cudzego mienia. Nie bez powodu często zabudowuje się balkony na najniższych kondygnacjach, które w ten sposób dodatkowo chronią mieszkania przed kradzieżą. Na pewno zwiększają też bezpieczeństwo użytkowania tej przestrzeni przez zwierzęta i dzieci.

Czy zabudowa balkonu wymaga pozwolenia?

Zabudowany balkon to ingerencja w elewację. Dlatego bez względu na zakres takie prace zawsze wymagają pozwolenia. Udać się po nie trzeba do spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub dewelopera. Dodatkowo w starszych budynkach potrzebne jest zezwolenie konserwatora zabytków.

Na pewno zawsze warto wczytać się w zapisy spółdzielni. Zdarza się, że zabudowa balkonu akurat nie jest dopuszczona w regulaminie, ale to rzadkość. Dobrym potwierdzeniem tego są nowe mieszkania w Koluszkach. Mimo iż to w pełni nowoczesna inwestycja mieszkaniowa, nowi właściciele lokalów mieszkalnych nie mają problemu z tym, aby zaprojektować zabudowę.

Wystarczy przygotować projekt, najlepiej zlecając wszystko specjalistycznej firmie. Ten trafia do spółdzielni mieszkaniowej, która przekazuje go do właściwego urzędu – gminy lub miasta. Urzędnicy opiniują go w ciągu 30 dni. Jeśli tego nie zrobią, jest to równoznaczne z wydaniem zgody na zabudowę.

Zabudowa balkonu – jakich materiałów użyć?

Do zabudowy przestrzeni balkonowej możemy wykorzystać kilka rodzajów materiałów. Ze względów estetycznych często to konstrukcje drewniane. Drewno jest jednak materiałem ciężkim, poza tym nie możemy go użyć, kiedy balkon wystaje poza obrys budynku. Wówczas taka zabudowa musi być przezroczysta.

W takiej sytuacji możemy wybrać estetycznie wyglądające tafle szkła – najlepiej hartowanego. Dodatkowo konieczne są metalowe profile, choć przy grubszym szkle o grubości przynajmniej 10 mm mogą to być tzw. systemy bezramowe. To jednak konstrukcje dość ciężkie, dlatego w projekcie musimy wziąć pod uwagę nośność balkonu.

Znacznie niższą wagę, a przy tym wysoką wytrzymałość mają tworzywa sztuczne (m.in. pleksi, poliwęglan komorowy). To dobry wybór także pod kątem ceny.

Tutaj jednak wszystko zależy od długości balkonu i liczby przeszkleń. Ważna jest też wysokość zabudowy (od podłogi do sufitu lub od balustrady do sufitu) i zastosowany system. Dlatego raz ceny za mkw. takiej zabudowy to wydatek rzędu ok. 250 zł, inne kosztują nawet 400 zł za mkw. Sama zasadność zabudowy balkonów jest natomiast oczywista. To dobra i tania metoda zwiększenia metrażu swoich wnętrz, co docenią zwłaszcza właściciele mniejszych mieszkań.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl