Poetka z Łodzi doceniona. Joanna Guzik otrzyma odznakę za kulturę

Łódzka poetka Joanna Guzik znalazła się w gronie osób wyróżnionych odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. To nagroda, która nie trafia przypadkiem – stoi za nią konsekwentna praca na rzecz słowa, edukacji i szerzej rozumianego życia kulturalnego. W przypadku Guzik ważne jest też coś jeszcze: jej twórczość od lat mocno wyrasta z Łodzi i do Łodzi wraca.
- Od pierwszego tomu do antologii, która porządkuje drogę
- Poezja, warsztaty i łódzki ślad
Od pierwszego tomu do antologii, która porządkuje drogę
Joanna Guzik urodziła się w Łodzi i właśnie stąd ruszyła jej poetycka droga. Zadebiutowała w 2001 roku tomem „Miłość z wczorajszym oddechem”, a później konsekwentnie budowała własny, rozpoznawalny głos w kolejnych książkach poetyckich.
Jej dorobek nie kończy się na pojedynczych tomikach. W 2024 roku ukazała się antologia „Not too much poetry”, która zebrała i uporządkowała dotychczasową twórczość. To sygnał, że mowa nie o efemerycznej przygodzie z poezją, lecz o pracy prowadzonej latami, z wyraźnym śladem i tempem.
Poezja, warsztaty i łódzki ślad
Guzik działa nie tylko jako autorka, ale też jako popularyzatorka kultury. Organizuje warsztaty poetyckie, podczas których łączy słowo z elementami sztuki włókienniczej. W ten sposób powstają zajęcia, które nie zamykają poezji w książce, lecz wyciągają ją do ludzi i pozwalają doświadczyć jej inaczej niż na papierze.
W jej działalności mocno wybrzmiewa także łódzkie pochodzenie. To ważne w mieście, które od lat szuka sposobów, by pokazywać kulturę nie jako dodatek do codzienności, ale jej żywą część. Właśnie takie postaci jak Joanna Guzik przypominają, że lokalna tożsamość może iść w parze z obiegiem ogólnopolskim, a nawet wykraczać poza granice kraju.
na podstawie: Urząd Miasta Łodzi.
Ostatnie Artykuły

Cari Cari rozgrzeją Atlas Arenę przed Kings of Leon w Łodzi

Nowoczesne budynki Łodzi, które zostają w pamięci na długo

Leśne przedszkola zyskują na popularności. W Łodzi dzieci są bliżej natury

Sztuka wychodzi na Księży Młyn. Pracownie otworzą drzwi na dwa dni

Stalowy taras nad kortem. Mecze z Łodzi mają trafić do telewizji

Łódź świętuje urodziny przez trzy dni. W programie pikniki i animacje

Najlepsi maturzyści w Łodzi mogą liczyć na stypendia i akademik

Rolnicy z wybranych gospodarstw dostaną kontakt od ankieterów GUS

Rolnicza w Łodzi wchodzi w nowy etap. Asfalt ma pojawić się jeszcze w czerwcu

Stara kamienica i nowy biznes. Miejski lokal w Łodzi zmienił się w centrum szkoleń

W przedszkolach zrobiło się ciasno. Szkoły już wiedzą, ilu przyjmą pierwszaków

Kolorowe małpki pomagają przy kroplówkach i oswajają szpitalne sale

Gloria Artis dla muzyków z Łodzi. Wyróżnienia trafiły do znanych nazwisk

Ranking TOP 10 najlepszych agencji SEO w Łodzi 2026
Przydatne dane teleadresowe
- Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego - kontakt, oferta szkoleń, zapisy
- Zakład Karny Nr 1 w Łodzi - adres, kontakt i podstawowe informacje
- Parafia św. Andrzeja Boboli w Łodzi - kontakt, historia, zasięg
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Łodzi - kontakt, oferta, zapisy
- Dom Pomocy Społecznej w Łodzi - przyjęcie, koszty, opieka i kontakt
- Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi - kontakt, badania, współpraca
