Trawę gazonową na boiska sportowe w Łodzi, jak i w innych miastach Polski, nieustannie poddaje się testom. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę to, jak intensywnie się ją eksploatuje, wcale to nie dziwi. Murawa na stadiony i boiska musi być mocna i odporna, a także zdolna do prędkiej regeneracji. Wdeptana w ziemię podczas meczu, powinna szybko odrosnąć.

Trawa gazonowa na boiska w Łodzi — mocna, odporna i jeszcze spełnia liczne normy!

Odporna trawa to także mocna murawa!

Nasiona traw gazonowych na boiska sportowe w Łodzi powstają w specyficzny sposób. Reguluje go wiele norm. Czy wiesz, że cały proces może rozciągnąć się nawet na czas 16 lat? Murawa musi zachować określone parametry w trudnych warunkach. Wdeptywana w ziemię i ugniatana stopami rozbieganych młodych (i starszych) zawodników powinna przetrwać. Niekoniecznie w nienaruszonym stanie, ale przy odpowiedniej pielęgnacji, wymaga się tego, aby szybko wzrosła i podniosła swoje źdźbła.

Trawy gazonowe na boiska w Łodzi powstają z różnych gatunków nasion. Firma Sowul&Sowul ma w swojej ofercie mieszanki traw takich jak życica trwała, wiechlina łąkowa i kostrzewa czerwona. Połączone w odpowiednich proporcjach dają mocną murawę! Przede wszystkim odporną na udeptywanie, żywozieloną i estetyczną.

Trawa gazonowa na boiska w Łodzi, czyli cechy solidnej murawy

Wspominaliśmy o tym, że trawa gazonowa na boiska w Łodzi poddawana jest licznym testom. Aby sprawdzić, jak zareaguje ona na intensywne użytkowanie, poddaje się ją próbom w warunkach przypominających te panujące podczas meczów. Zatem, jakie cechy powinna posiadać idealna trawa gazonowa na boiska sportowe? Przede wszystkim musi być:

  • mocna,
  • odporna na udeptywanie i zacienienie (jak również na brak dostatecznego oświetlenia),
  • estetyczna (przechodzi liczne testy związane z kolorem i pokrojem blaszki liściowej),
  • odporna na patogeny i niedostateczną ilość wody.

3 odmiany traw gazonowych — dzięki nim powstaje boisko sportowe

Na polskich boiska wciąż się sieje. Jednak co wysiać, aby powstała trwała, piękna, zielona murawa? Firma Sowul&Sowul nie ma wątpliwości, że idealną propozycją na boiska sportowe jest mieszanka „Sport”. Co wchodzi w jej skład? Wiechlina łąkowa, życica trwała i kostrzewa czerwona.

Wiechlina łąkowa to podstawa mieszanek gazonowych na murawy sportowe i jednocześnie bohaterka każdego meczu. Szybko rośnie, jest wieloletnia, dobrze znosi niskie koszenie. Jest także odporna na udeptywanie.

Życia trwała również jest, jak jej nazwa wskazuje, odporna, jednak wymarzanie może jej zaszkodzić.

Bez kostrzewy czerwonej nie byłoby mieszanek gazonowych sportowych. Trawa ta jest mniej odporna niż jej poprzedniczki, jednak dość dobrze znosi warunki zimowe.

Warto wspomnieć, że królową mieszanek gazonowych jest wiechlina łąkowa, ponieważ jej udział to około 50-70%. Najmniej w mieszankach gazonowych jest kostrzewy czerwonej — około 10%.

Boisko sportowe można oddać do użytku najwcześniej po półrocznym okresie pielęgnacji darni.

Jak dbać o boisko sportowe?

Zanim oddasz łódzkie boisko do użytku, przygotuj je do intensywnej eksploatacji. Pamiętaj, że trawa musi się dobrze prezentować. Zabezpiecz boisko siatką, dzięki czemu zapobiegniesz przedostawaniu się na nie kretów i innych gryzoni. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu, czyli podlewaniu murawy. Średnie dobowe zapotrzebowanie na wodę to około 4 litry na metr kwadratowy gruntu. W okresie wiosennym i letnim może to być nawet od 7,5 do 15 litrów na metr kwadratowy. Do podstawowych zabiegów pielęgnujących murawę (oprócz wspomnianego nawadniania) należą:

  • aeracja — napowietrzanie (dzięki temu do korzeni dociera więcej tlenu, wody i składników odżywczych; do napowietrzania służy aerator),
  • pionowe nacinanie darni, czyli wertykulacja — usuwa warstwę filcu, sprawiając, że murawa jest estetyczna,
  • nawożenie — dostarcza ono trawie odpowiednią dawkę składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu,
  • koszenie — nie koś zbyt krótko; trawa powinna być wysoka przynajmniej na 3-4 centymetry; ścinaj około 1/3 wysokości murawy (lepiej częściej powtórzyć ten zabieg niż przyciąć trawę za krótko).

Dbaj o murawę, pielęgnując ją zgodnie z wymaganiami i potrzebami. Zainwestuj także w dobrej jakości nasiona traw gazonowych. Niech przygotowane przez Ciebie boisko w Łodzi śmiało konkuruje ze znanym na całym świecie stadionem Wembley.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.sowul.pl/trawy-na-boiska-lodz/