Okap wyspowy – rodzaje. Jaki wybrać?

Gdy na wyspie kuchennej zamierza się zamontować kuchenkę, warto dobrać do niej również okap wyspowy. Jakie rodzaje okapów tego typu można znaleźć w sprzedaży? Co wybrać? Poznaj porady!

Dobór odpowiedniego okapu wymaga uwzględnienia miejsca jego montażu, funkcji oraz stylistyki. Gdy poszukiwany jest okap wyspowy, trzeba będzie wybrać model, który montowany jest sufitowo. Co ciekawego można znaleźć w ofercie producentów?

Okap tuba – nowoczesny i praktyczny

Obecnie do najczęściej wybieranych typów okapów nad wyspy kuchenne zalicza się okap tuba. Tego typu okap kuchenny wyróżnia się swoim kształtem tuby, co powoduje, że doskonale nadaje się on do montażu sufitowego.

Tego rodzaju okapy oferowane są w różnych kolorach do wyboru, na przykład srebrnym, złotym, czarnym czy białym, a także w nietypowych barwach, na przykład jak czerwony. Najczęściej wyposażane są one także w oświetlenie.

Okap sufitowy tradycyjny – sprawdzona konstrukcja

Przystępne cenowo i również wysoce skuteczne są okapy kuchenne sufitowe o tradycyjnej konstrukcji.

Tego typu okap najczęściej zbudowany jest z dwóch elementów – wyciągu o kwadratowym przekroju oraz z elementu o prostokątnym kształcie poniżej. Okapy te wyglądają prosto, ale elegancko, dlatego są także tak chętnie kupowane. Również można zakupić je w wielu barwach oraz w różnych wielkościach, by dopasować je do kuchni.

Okap sufitowy – płaski okap montowany w suficie

Tego typu okapy są na rynku dopiero od niedawna, ale mają wiele fanów już teraz. Okapy sufitowe charakteryzują się płaską konstrukcją i montowane są bezpośrednio w suficie. Mają dość dużą powierzchnię, aby pochłaniać skutecznie pary i zapachy.

Okapy montowane sufitowo mogą sprawdzić się zarówno w przypadku niskich kuchni, gdzie montaż okapu innych typów nie jest możliwy, ale sprawdzą się też w pomieszczeniach wyższych, ponieważ wyróżniają się wysoką wydajnością i efektywnością pracy.

Okap wiszący – efektowny element wnętrza

Gdy w kuchni nie zamierza się podłączać okapu do instalacji wentylacyjnej, warto także rozważyć wybór okapu wiszącego. W tym przypadku okap ten jest podwieszany na linkach, które nadają mu lekki wygląd.

W okapach wiszących używane są pochłaniacze, czyli specjalne filtry, które pochłaniają tłuszcz, zapachy oraz zmniejszają pary. Należy pamiętać o tym, by regularnie je czyścić i wymieniać, aby zachowały swoją skuteczność. Tego typu okap także jest w stanie zaoferować wydajne działanie i nie jest skomplikowany w montażu.