Klimatyzacja staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem na gorące, letnie dni. Często w ramach oszczędności decydujemy się na samodzielny montaż takiej instalacji. Wbrew pozorom montaż musi być bardzo przemyślany, aby zapobiec późniejszym problemom i komplikacjom. Poniżej zaprezentujemy Ci podstawowe zasady poprawnej instalacji klimatyzacji domowej. Odnośnie ceny montażu klimatyzacji polecamy odezwać się tu.

Miejsce montażu

Wbrew pozorom miejsce montażu jest najbardziej istotną sprawą w samodzielnej instalacji takich urządzeń. Jednostka wewnętrzna powinna zostać umieszczona w miejscu, gdzie będzie w stanie swobodnie rozprowadzać chłodne powietrze w każdym kierunku. Ponadto zadbaj o to, aby przeciąg nie dotykał bezpośrednio lokatorów. Może to doprowadzić do niepotrzebnych problemów zdrowotnych. Jednostka zewnętrza powinna zostać zamontowana na twardym i solidnym podłożu. Miejsce powinno być usytuowane w cieniu, z dala od wszelkich okien mieszkalnych. Jednostka zewnętrza generuje bowiem sporo hałasu! W przypadku obu urządzeń warto zadbać o łatwy dostęp do nich. Systematyczna konserwacja jest niezbędna, dlatego warto o to zadbać.

Wygięcie rury freonowej

Należy tutaj postępować zgodnie ze wskazówkami producenta zamieszczonymi w instrukcji. Wygięcie rurki w sposób niewłaściwy prowadzi do jej skręcenia, a następnie do trwałego uszkodzenia. Zaczynam od wygięcia przewodów do siebie, a następnie zginamy pod kątem 90 stopni.

Połączenia kielichowe

Przy połączeniu jednostki wewnętrznej do instalacji freonowej niezbędne są połączenia kielichowe. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na poprawność i dokładność wykonanych prac. Właśnie tutaj najczęściej dochodzi do wszelkich nieszczelności układu.

Instalacja freonowa

Instalacja freonowa musi zostać odpowiednio zabezpieczona na połączeniach. Podczas pracy urządzenia nie może bowiem dochodzić do wykraplania się wody poprzez różnicę temperatur między czynnikiem chłodniczym a powietrzem. Przecięcia w izolacji należy tutaj odpowiednio zabezpieczyć korzystając z samoprzylepnej taśmy termicznej.

Są to tylko podstawowe zasady poprawnej instalacji klimatyzacji domowej. Dotyczy to głównie klimatyzacji typu split, gdyż klimatyzatory multisplit wymagają znacznie bardziej skomplikowanych prac montażowych. O ile sama instalacja nie jest bardzo trudna w montażu, o tyle pierwsza próba szczelności wymaga specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Warto tutaj skierować się do odpowiedniego eksperta! Powodzenia w prawidłowym montażu Twojej pierwszej klimatyzacji!

Podstawowe zasady poprawnej instalacji klimatyzacji domowej

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.