Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Żaluzje bardzo często kojarzymy z tymi wewnętrznymi, ale także możemy kupić modele montowane do okien od zewnątrz. Jakie żaluzje warto kupić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Osłony na okna pozwalają nam nie tylko na uzyskanie większej prywatności, ale również mogą pełnić szereg innych funkcji, na przykład zmniejszają nasłonecznienie wnętrza, poprawiają bezpieczeństwo, a nawet ograniczają zużycie energii potrzebnej do ogrzewania budynku.

Oprócz popularnych osłon takich jak rolety materiałowe czy rolety zewnętrzne antywłamaniowe w sprzedaży możemy znaleźć także innego rodzaju osłony, w tym żaluzje, które można znaleźć między innymi w ofercie francuskiej firmy Bubendorff.

Żaluzje możemy podzielić na dwie kategorie – żaluzje wewnętrzne oraz żaluzje zewnętrzne. Na co warto się zdecydować?

Żaluzje wewnętrzne

To najczęściej wybierany rodzaj żaluzji. Możemy kupić je w różnych wariantach do wyboru, aby dopasować je indywidualnie do charakteru wnętrza oraz do swoich potrzeb.

Przez długi czas popularne były żaluzje wewnętrzne wykonane z aluminium – dzisiaj z kolei modne są te z drewna, które świetnie sprawdzają się we wnętrzach skandynawskich, loft, nowoczesnych, ale także można dopasować je do aranżacji kolonialnych, rustykalnych.

W Polsce można kupić także amerykańskie okiennice wewnętrzne – shutters. To ciekawa alternatywa dla żaluzji wewnętrznych – to żaluzje w ramach, można nie tylko sterować ich lamelami, ale również przesuwać panele z nimi lub otwierać je i zamykać.

Żaluzje wewnętrzne w skrócie:

  • zapewniają prywatność – chronią przed wzrokiem innych osób
  • chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem – nie wpuszczają światła do wnętrza i pozwalają na regulację jego ilości w pomieszczeniu
  • sterowane ręcznie – żaluzje wewnętrzne najczęściej obsługujemy ręcznie
  • nie mają właściwości antywłamaniowych – nie zapewniają dodatkowej ochrony przed włamaniami jak żaluzje zewnętrzne antywłamaniowe czy rolety antywłamaniowe

Żaluzje zewnętrzne

Druga propozycja to żaluzje fasadowe, czyli zewnętrzne. To żaluzje zewnętrzne do okien, które montuje się najczęściej do okna albo do wnęki okiennej w zależności od modelu. W sprzedaży znajdziemy także żaluzje zewnętrzne na okna dachowe, drzwi balkonowe, tarasowe.

Najczęściej montowane są żaluzje zewnętrzne aluminiowe, które są lekkie i wytrzymałe na czynniki zewnętrzne, w tym także na wilgoć powodującą rdzewienie. Producent może również wykonać je w różnych kolorach na życzenie klienta.

Za żaluzje i za rolety zewnętrzne cena jest wyższa niż na te montowane od wewnątrz. Otrzymujemy jednak szereg dodatkowych funkcjonalności, które powodują, że są one chętnie wybierane przez kupujących.

Gdy chodzi o koszty, za żaluzje antywłamaniowe zapłacimy na ogół nieco wyższą cenę niż jak za rolety antywłamaniowe cena jest ustalana indywidualnie na podstawie rozmiarów i parametrów żaluzji.

Żaluzje zewnętrzne w skrócie:

  • chronią prywatność – dobrze zabezpieczają przed wzrokiem postronnych osób
  • zabezpieczają przed słońcem – pozwalają na regulowanie pozycji lameli, dlatego działają lepiej niż rolety żaluzje umożliwiają wpuszczenie do wnętrza odpowiedniej ilości światła
  • posiadają właściwości antywłamaniowe – żaluzje fasadowe zewnętrzne możemy kupić także w wariancie antywłamaniowym, gdy zależy nam na większym bezpieczeństwie
  • mogą być sterowane automatycznie – wyposażone w silnik elektryczny, także zasilany solarnie
  • mogą współpracować z automatyką domową, systemami typu inteligentny dom – możliwe jest sterowanie również przez urządzenia mobilne

Żaluzje zewnętrzne czy wewnętrzne – na co warto się zdecydować?