ŁóPTA 2026 wraca do Jaracza - amatorski teatr znów dostaje scenę

ŁóPTA 2026 wraca do Jaracza - amatorski teatr znów dostaje scenę

Łódzki Dom Kultury uruchamia nabór do kolejnej odsłony przeglądu, który od lat przyciąga ludzi zakochanych w scenie. 16-18 października 2026 roku Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi znów ma się wypełnić zespołami amatorskimi, ich publicznością i tym specyficznym napięciem, które pojawia się zawsze wtedy, gdy teatr rodzi się z czystej pasji 🎭

  • ŁóPTA 2026 znowu otwiera drzwi dla tych, którzy grają z potrzeby serca
  • Zgłoszenia trzeba dopiąć starannie, a termin szybko się zbliża
  • Na scenie pojawią się też warsztaty i teatralny zapis całego przeglądu

ŁóPTA 2026 znowu otwiera drzwi dla tych, którzy grają z potrzeby serca

ŁóPTA od dawna jest czymś więcej niż zwykłym przeglądem. To miejsce, w którym spotykają się grupy teatralne, instruktorzy, twórcy i widzowie, a po spektaklach zostaje nie tylko aplauz, ale też rozmowa o tym, co na scenie zadziałało najmocniej i gdzie jeszcze można pójść krok dalej.

Właśnie w tym tkwi siła tego wydarzenia - amatorskie zespoły dostają szansę, by pokazać swój spektakl przed publicznością i usłyszeć rzeczowy, teatralny feedback. Do tego dochodzi jeszcze ŁóPTAk - przeglądowa gazeta, w której pojawią się recenzje wszystkich prezentowanych przedstawień. To taki papierowy zapis teatralnego tygla, który zwykle dzieje się za kulisami.

Zgłoszenia trzeba dopiąć starannie, a termin szybko się zbliża

Na zainteresowanych czeka kilka prostych kroków, ale ważna jest dokładność. Trzeba sięgnąć po regulamin, czytelnie wypełnić Kartę zgłoszenia i zgody RODO, a potem przesłać komplet dokumentów do Łódzkiego Domu Kultury. Nabór trwa do 11 września 2026 roku.

Zgłoszenia można wysłać elektronicznie na adres: [email protected] albo przekazać pocztą tradycyjną lub osobiście na adres: Łódzki Dom Kultury, ul. Dowborczyków 18, 90-019 Łódź, z dopiskiem: „ŁóPTA 2026”. W sprawach związanych z naborem można kontaktować się z Ewą Jagiełło pod numerem 797 326 231, [email protected] oraz z Gabrielą Synowiec pod numerem 797 326 199, [email protected].

Na scenie pojawią się też warsztaty i teatralny zapis całego przeglądu

Tegorocznej edycji mają towarzyszyć również warsztaty teatralne, ale ich terminy i prowadzących Łódzki Dom Kultury poda później. To ważny dodatek, bo ŁóPTA od lat nie zamyka się wyłącznie w pokazach - daje też przestrzeń do uczenia się, wymiany doświadczeń i rozmowy o tym, jak teatr działa od środka.

Dla wielu uczestników właśnie ta mieszanka - scena, ocena, warsztat i spotkanie z innymi zespołami - jest największym magnesem. A dla łodzian to po prostu kolejny moment, kiedy Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi i ŁDK przypominają, że amatorska scena potrafi zaskoczyć energią, pomysłem i świeżym spojrzeniem.

na podstawie: ŁDK.