Żurawie zszywające horyzont wygrały konkurs na mural w Konstantynowie Łódzkim

FOT. Konstantynów Łódzki
Na ścianie przy ul. Jana Pawła II ma pojawić się obraz, który już teraz przyciąga uwagę samą nazwą. W Konstantynowie Łódzkim rozstrzygnięto konkurs na mural i wybrano pracę Kingi Zagajewskiej „Żurawie zszywające horyzont”. Z ponad pięćdziesięciu propozycji komisja wskazała właśnie ten projekt, a to oznacza, że zwykła elewacja wkrótce stanie się nośnikiem znacznie większej opowieści niż tylko dekoracja.
- Spośród 57 projektów wybrano pracę, która ma wejść w miejski krajobraz
- Zielona przemiana nadaje muralowi szerszy sens
Spośród 57 projektów wybrano pracę, która ma wejść w miejski krajobraz
Do konkursu zgłoszono 57 koncepcji, więc rywalizacja była wyraźna, a wybór nie należał do łatwych. Oceną zajęła się komisja złożona z przedstawicieli kultury, samorządu i środowiska artystycznego. W jej skład weszli m.in. Radosław Kierzek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Paulina Kukielińska, Sekretarz Miasta, Piotr Gryz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Julia Sokołowska i Arkadiusz Kieler z Fundacji Urban Forms, a także Anna Lehmann z MOK.
Zwycięski projekt ma zostać przeniesiony na ścianę przy ul. Jana Pawła II. To właśnie tam mural ma stać się nowym elementem miejskiej przestrzeni. W takich miejscach obraz nie jest dodatkiem na chwilę, ale trwałym znakiem, który zmienia sposób, w jaki przechodnie patrzą na codzienną trasę.
Zielona przemiana nadaje muralowi szerszy sens
Mural powstanie w ramach projektu „Zielona Przemiana: inicjatywy ekologiczne w Konstantynowie Łódzkim”. Inicjatywa jest dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, co pokazuje, że za artystycznym pomysłem stoi także szerszy, ekologiczny kontekst.
To ważne także dlatego, że takie realizacje nie kończą się na estetyce. Wprowadzają do przestrzeni miasta motyw, który może zwracać uwagę na relację między sztuką a ochroną środowiska, a jednocześnie po prostu porządkuje i ożywia fragment ulicy. Wkrótce mieszkańcy mają zobaczyć efekt już nie na papierze, ale na ścianie, która dostanie zupełnie nową rolę.
na podstawie: Gmina Konstantynów Łódzki.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Konstantynów Łódzki). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Nowy pomiar prędkości na A1 już działa. Kierowcy muszą pilnować całego odcinka

Sport i pomoc w jednym. W Konstantynowie turniej z myślą o Franku

Tysiące etatów w Łodzi i okolicach. Firmy szykują szeroką rekrutację

Żurawie zszywające horyzont wygrały konkurs na mural w Konstantynowie Łódzkim

Młodzi recytatorzy z Łodzi zachwycili - finał Świerszczykowych Wierszyków

Stawy Stefańskiego szykują piknik z biegami, alpaki i sceną pełną atrakcji

Nowy chodnik i asfalt na Okólnej. Remont ruszy etapami przy szpitalu

Rowerowy korytarz na wschodzie Łodzi nabiera kształtu. Pierwszy odcinek już gotowy

Zimowa elegancja monochromatyczna - jak stworzyć spójny styl w jednym kolorze?

Luxmed pakiet medyczny rodzinny – jak działa i co obejmuje prywatna opieka zdrowotna

Internet bez limitu danych – czy istnieją ukryte ograniczenia?

Ile kosztuje wynajem kontenera na gruz w Łodzi i okolicach

W Orientkowie ruszają letnie półkolonie. Dzieci czeka zoo, Fala i EC1

Fala świętuje 50 lat i oddaje basen szkołom z Łodzi za darmo
Przydatne dane teleadresowe
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 6 w Łodzi - kontakt, oferta, zapisy
- Kościół Starokatolicki Mariawitów p.w. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi - kontakt, historia, nabożeństwa
- Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi: kontakt, godziny i oferta edukacyjna
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi - kontakt, nadleśnictwa, sprzedaż drewna i zgłoszenia
- Instytut Medycyny Pracy im. Jerzego Nofera w Łodzi - kontakt, badania, rejestracja
- Urząd Statystyczny w Łodzi - kontakt, godziny, REGON i sprawozdania
