Politechnika Łódzka stawia na zieleń. Kampus zyska patio i pomoc dla zwierząt

Politechnika Łódzka stawia na zieleń. Kampus zyska patio i pomoc dla zwierząt

Na Politechnice Łódzkiej o nowych rozwiązaniach nie zdecydował gabinet, lecz głos całej uczelni. Prawie 1500 studentów i pracowników rozdzieliło 125 tys. zł między cztery pomysły, które mają zmienić codzienność na kampusie – od miejsc do odpoczynku po wsparcie dla zwierząt żyjących w otoczeniu uczelni. Wśród zwycięzców znalazły się rozwiązania zielone, wygodne i bardzo konkretne. Część z nich ma pojawić się jeszcze w tym roku.

  • W jubileuszowej edycji Idea Box postawiono na rozwiązania, z których korzysta się codziennie
  • Zielone patio między budynkami i przy wydziale ma stać się miejscem krótszych przerw i dłuższych spotkań
  • Opieka nad zwierzętami i ładowarki domkną zmianę kampusu

W jubileuszowej edycji Idea Box postawiono na rozwiązania, z których korzysta się codziennie

Politechnika Łódzka rozstrzygnęła 10. edycję programu Idea Box. To właśnie w tym głosowaniu społeczność akademicka wybrała projekty, które dostaną finansowanie i przełożą się na widoczne zmiany w przestrzeni uczelni. Zamiast jednego dużego zadania pojawił się zestaw mniejszych, ale dobrze dopasowanych inicjatyw – takich, które mają poprawić komfort na co dzień, a przy okazji wprowadzić więcej zieleni i nowoczesnych rozwiązań.

Zielone Patio – pierwsze miejsce, zadaszone strefy spotkań między budynkami A2 i A7, ławka solarna oraz bioreaktor z mikroalgami przygotowany z kołem naukowym Algotech.
Pomoc dla dzikich zwierząt – drugie miejsce, opieka i dokarmianie wiewiórek, jeży oraz ptaków żyjących na terenie uczelni i w Parku Klepacza.
Strefa relaksu – trzecie miejsce, zielone patio przy Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska z hamakami, leżakami, pergolami i stołem do tenisa stołowego.
Nowoczesne stacje ładowania – czwarte miejsce, rozbudowa punktów zasilania urządzeń mobilnych z USB-C, gniazdem 230 V i ładowarką indukcyjną.

Zielone patio między budynkami i przy wydziale ma stać się miejscem krótszych przerw i dłuższych spotkań

W planie najwyżej ocenionego projektu pojawia się przestrzeń między budynkami A2 i A7, gdzie mają stanąć zadaszone miejsca spotkań. Do tego dojdzie ławka solarna i bioreaktor z mikroalgami, czyli połączenie odpoczynku z rozwiązaniami, które pokazują, jak technologia może współgrać z zielenią. To nie będzie wyłącznie dekoracja kampusu, ale miejsce używane na co dzień – przez osoby czekające na zajęcia, pracujące w grupach albo po prostu szukające chwili oddechu.

Podobną funkcję ma pełnić strefa relaksu przy Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Hamaki, leżaki, pergole i stół do tenisa stołowego mają stworzyć przestrzeń mniej sztywną niż sale wykładowe i korytarze. W praktyce to właśnie takie miejsca szybko stają się naturalnym punktem spotkań. Krótkie przerwy między zajęciami potrafią tam zamienić się w dłuższy pobyt.

Opieka nad zwierzętami i ładowarki domkną zmianę kampusu

W zestawie zwycięskich pomysłów znalazło się również wsparcie dla dzikich zwierząt. Program obejmie wiewiórki, jeże i ptaki żyjące na terenie uczelni oraz w Parku Klepacza w Łodzi. To ważny sygnał, bo pokazuje, że uczelniana przestrzeń nie kończy się na budynkach i alejkach. Liczy się także otoczenie, które już dziś współdzieli się z miejską przyrodą.

Uzupełnieniem będą nowe stacje ładowania urządzeń mobilnych. W popularnych punktach kampusu pojawią się gniazda USB-C, zasilanie 230 V i ładowarki indukcyjne. Dla studentów i pracowników to drobna rzecz tylko z pozoru – przy długim dniu na uczelni taki dostęp do energii bywa po prostu niezbędny.

Wszystkie cztery inicjatywy mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku. Politechnika Łódzka kontynuuje w ten sposób zmiany, które krok po kroku porządkują kampus i dopisują do niego coraz więcej zielonych oraz praktycznych rozwiązań.

na podstawie: Urząd Miasta Łodzi.