Trzydzieści lat pod wodą. Jak Konstantynów zbudował basen siłą sąsiedzkich dusz

FOT. Gmina Konstantynów Łódzki
Słońce, ciepło i tłumy na ulicach. 1 czerwca 1996 roku miasto, które kuratorium oświaty skazywało na zapomnienie, otworzyło jedną z najnowocześniejszych pływalni w regionie. Bez rządowych milionów, ale z pomysłem, który dziś brzmi jak bajka o nieudacznikach, którzy jednak wygrali.
- Gdy władza mówiła „nie ma pieniędzy”, mieszkańcy odpowiadali „zrobimy zbiórkę”
- Z ręcznej pompy do Omegi – jak wygląda dziś pływalnia przy SP2
Gdy władza mówiła „nie ma pieniędzy”, mieszkańcy odpowiadali „zrobimy zbiórkę”
Początek lat dziewięćdziesiątych w Konstantynowie Łódzkim to był czas matematyki bez rozwiązania. Brakowało kilkuset miejsc w szkołach podstawowych, liceum pękało w szwach, a w kasie – jak wspomina Zbigniew Skowroński, ówczesny dyrektor kuratoryjny – wiał ledwie wyczuwalny wiatr. W 1992 roku grupa nauczycieli, samorządowców i rodziców postanowiła jednak nie czekać na cud z Łodzi ani z Warszawy .
„To był ewenement na skalę światową, takie ‚pospolite, konstantynowskie ruszenie’”
– żartuje dziś Skowroński, współtwórca Społecznego Komitetu Budowy Szkoły i Basenu.
Stowarzyszenie szybko przerodziło się w lokalną machinę do zarabiania na marzeniach. Bale charytatywne, loterie, aukcje obrazów – każda impreza przyciągała media, a przy okazji zapełniała skarbonę. Uczniowie, harcerze, bibliotekarze, a nawet miejscowy biznes włączyli się w wyścig, którego metą miała być kryta pływalnia. Gdy w 1993 roku ukończono budowę szkoły, ruszyła druga faza – trzyletnia batalia o basen, którą wygrano grosz po groszu.
Dziś wielu z tych, którzy nosili cegły i organizowali kiermasze, już nie ma. Anna Sasko – sekretarz miasta i dusza całego przedsięwzięcia. Zdzisław Nowak – dyrektor liceum, który przekonywał sceptyków. Halina Fisiak i Bronisław Zbrojewski – dyrektorzy szkół, którzy wierzyli, że dzieci zasługują na więcej niż kąpiel w zimnym jeziorze. Ksiądz Stanisław Czernik – twarz, która kojarzyła się z każdą dobrą wiadomością z tamtych lat. Ich pamięć przetrwała w logo Komitetu – słońcu na niebieskim tle, które wciąż wisi nad basenem, przy saunach.
Z ręcznej pompy do Omegi – jak wygląda dziś pływalnia przy SP2
Trzy dekady później obiekt przy Szkole Podstawowej nr 2 nie przypomina już pionierskiej inwestycji zbudowanej na kredyt zaufania. Komputerowo sterowany system uzdatniania wody, precyzyjna regulacja temperatury, a na torach – system pomiaru czasu marki Omega, jeden z najlepszych w województwie łódzkim.
„Działa u nas aż sześć szkół nauki pływania. Dzięki wypłyceniu niecki basenowej dzieci z całej okolicy chętnie do nas przychodzą”
– mówi Marcin Krebs, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji.
W ofercie znajduje się też gimnastyka w wodzie dla dorosłych i aqua aerobik – zajęcia, które kilka lat temu w małym mieście byłyby science fiction. Sportowcy mogą korzystać z atestowanych słupków startowych z nowoczesnymi platformami, zakupionych dzięki wsparciu UKS Piątka i programowi Klub Pro Ministerstwa Sportu.
Najpoważniejsza metamorfoza nastąpiła jednak w 2024 roku. Fundacja Lotto przekazała 171 tysięcy złotych na wymianę terakoty, sanitariatów i przebieralni – teraz z elektronicznymi zamkami. Dodatkowo ponad 50 tysięcy złotych pochłonęła wymiana złóż filtrujących, zrealizowana w lipcu ubiegłego roku.
„Cieszy, gdy w zawodach pływackich najmłodsi zdobywają medale i puchary. Ale najważniejsze, że nasze dzieci nie tylko potrafią pływać, ale lubią korzystać z naszego basenu”
– podkreśla Robert Jakubowski, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego.
Basen, który powstał, gdy państwo pokazywało pustą kasę, dziś pływa w zupełnie innych wodach – ale wciąż na fali zbudowanej przez sąsiadów, którzy postanowili, że ich dzieci nie będą uczyć się pływać w stawie.
na podstawie: Konstantynów Łódzki.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Gmina Konstantynów Łódzki). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Biblioteka Miejska w Łodzi szykuje tydzień od ramek po muzykę z gier

Pierwsze letnie kino w Fuzji zamknęło Hummus Day mocnym filmem

Budowlani Łódź się rozpędzili i wrócili z Krakowa z Pucharem Ekstraligi

Park Staszica pamięta początki Łodzi. Tak wyglądał zanim stał się znanym parkiem

Muzyczne Matinée wróciło do Muzeum Miasta Łodzi z młodymi talentami

Jak wygląda oddawanie krwi i co warto zrobić przed wizytą

Noc Świętojańska wraca do Łodzi. Miasto podpowiada, gdzie szukać klimatu

Od modeli do turniejów. Łódzki sklep stał się centrum bitewnych emocji

Nowa wystawa o modzie otwarta w Łodzi. To opowieść o miejskim stylu

W Łodzi ruszył sezon bezpłatnych zajęć pod chmurką

Coffee rave w Manuarte. Taniec i kawa bez tanecznych przygotowań

Mimo deszczu ruszyła parada przed meczem Gortat Team i NATO Team w Łodzi

Łódź Fabryczna zabrzmiała improwizacją. Orkiestra dała pierwszy koncert

Alpaki, iluzjonista i dmuchańce nad Stawami Stefańskiego
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia NMP Królowej Polski w Łodzi - msze, kancelaria, sakramenty
- inLodz21 w Łodzi - kontakt i godziny
- Okręgowy Urząd Miar w Łodzi - kontakt, godziny, legalizacja i wzorcowanie
- Instytut Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi - kontakt, godziny i zakres działalności
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Łodzi - msze, kancelaria, sakramenty
- VIII Komisariat Policji w Łodzi - kontakt, telefony i godziny przyjęć
