Łódź oddaje hołd byłym prezydentom - kwiaty w Alei Zasłużonych i na Starym Cmentarzu

2 min czytania
Łódź oddaje hołd byłym prezydentom - kwiaty w Alei Zasłużonych i na Starym Cmentarzu

W przededniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny miasto przypomniało sylwetki włodarzy, którzy przez dekady kształtowali Łódź. Na kilku cmentarzach złożono wiązanki i zapalono znicze — gest prosty, ale mocny historycznie. W uroczystościach brały udział władze miasta reprezentowane przez prezydent Hannę Zdanowską.

  • Miejsca pamięci Alei Zasłużonych i Starego Cmentarza
  • Sylwetki prezydentów i ich ślady w mieście

Miejsca pamięci Alei Zasłużonych i Starego Cmentarza

W nocy poprzedzającej dni zaduszne kwiaty położono przy grobach byłych prezydentów w Alei Zasłużonych na cmentarzu “Doły” przy ul. Smutnej — spoczywają tam Grzegorz Palka (1950–1996) i Marek Czekalski (1953–2021). Z kolei w dniu 1 listopada prezydent miasta Hanna Zdanowska odwiedziła groby i pomniki na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, gdzie upamiętnione są postacie takie jak Andrzej Rosicki, Aleksy Rżewski, Marian Cynarski i Wacław Wojewódzki (dla niektórych z nich nagrobki mają formę symbolicznych pomników).

Sylwetki prezydentów i ich ślady w mieście

  • Andrzej Rosicki (1814–1904) pełnił funkcję prezydenta Łodzi w latach 1862–1865; później kierował Towarzystwem Kredytowym Miasta Łodzi przy ul. Pomorskiej 21, udzielając pożyczek na inwestycje budowlane aż do śmierci.
  • Wacław Wojewódzki (1879–1940), inżynier-technolog i radny I kadencji po 1919 roku, kilka razy kierował miastem; za jego rządów ruszyły m.in. budowa szpitala w Łagiewnikach, zbiornik wodny na Stokach i prace przygotowawcze pod linię tramwajową między ul. Sienkiewicza i Kilińskiego. Został aresztowany w listopadzie 1939 i prawdopodobnie zamordowany pod koniec tego roku.
  • Marian Cynarski (1880–1927) — prawnik i sędzia, prezydent od 1923, wspierał rozwój kultury (m.in. Miejski Kinematograf Oświatowy, Galeria Sztuki) i rozpoczął budowę Parku Ludowego na Zdrowiu; zginął 14 kwietnia 1927 w zamachu motywowanym osobistą zemstą.
  • Aleksy Rżewski (1885–1939), działacz PPS i były tramwajarz, awansował od robotnika do prezydenta miasta; w jego kadencji wprowadzono powszechne nauczanie w szkołach podstawowych i zaplanowano miejskie wodociągi oraz utworzono Wydział Kanalizacji i Wodociągów. Został aresztowany przed 11 listopada 1939 i rozstrzelany.
  • Grzegorz Palka (1950–1996), chemik i działacz „Solidarności”, pełnił urząd prezydenta w latach 1990–1994; w tym czasie remontowano m.in. ul. Piotrkowską i odnawiano kamienice. Zginął w wypadku samochodowym 12 lipca 1996.
  • Marek Czekalski (1953–2021) — związał się z opozycją od lat 70., internowany po wprowadzeniu stanu wojennego; po 1990 roku był radnym, a w latach 1994–1998 sprawował urząd prezydenta Łodzi.

Wieniec i znicz to proste znaki pamięci, które w tych dniach łączą bieżącą administrację z historią miasta i ludźmi, którzy kiedyś decydowali o jego rozwoju.

na podstawie: Urząd Miasta Łodzi.

Autor: krystian