Żniwa w Maurzycach: Powrót do tradycji już 14 lipca
14 lipca br. w Skansenie w Maurzycach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które przywróci atmosferę tradycyjnych żniw na łowickiej wsi. Przygotujcie się na dzień pełen atrakcji, muzyki i regionalnych przysmaków.

Obchody tradycyjnych żniw w Skansenie w Maurzycach

W niedzielę, 14 lipca, Skansen w Maurzycach zamieni się w miejsce pełne życia i wspomnień o dawnych czasach. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” przygotował bogaty program, który pozwoli uczestnikom przenieść się do czasów, gdy żniwa były jednym z najważniejszych okresów w życiu wiejskiej społeczności.

Głównym punktem programu będzie obrzęd żniwny, który rozpocznie się o godzinie 14:30. Zespół „Boczki Chełmońskie” zaprezentuje tradycyjne tańce i pieśni, które towarzyszyły żniwiarzom podczas pracy na polu. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak kiedyś wyglądały żniwa i jakie zwyczaje im towarzyszyły.

Pokaz dawnego żniwowania i potańcówka przy muzyce wiejskiej

Nie zabraknie również pokazu dawnego żniwowania w wykonaniu Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych "Retro - Łowiczanka". O godzinie 15:30 zobaczymy, jak wyglądała praca na polu przy użyciu dawnych maszyn rolniczych. To prawdziwa gratka dla miłośników historii i techniki.

Od godziny 16:30 do 19:00 uczestnicy będą mogli bawić się przy muzyce wiejskiej podczas potańcówki. Na scenie pojawią się Kapela Jana Szymańskiego, Kapela Niwińskich, Kapela im. Tadeusza Kubiaka oraz Kapela Radoska. Muzyka na żywo wprowadzi wszystkich w radosny nastrój i zachęci do wspólnej zabawy.

Msza święta i koncert Kapeli ze Wsi Warszawa

Dzień rozpocznie się mszą świętą o godzinie 13:00 w kościele w Skansenie. To duchowe wprowadzenie do całodniowych obchodów, które podkreśli znaczenie tradycji i wspólnoty w życiu wsi.

Zwieńczeniem „Łowickich Żniw” będzie koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, który rozpocznie się o godzinie 19:00 na scenie pod strzechą. Ta popularna grupa folkowa zagra swoje największe przeboje, wprowadzając wszystkich w wyjątkowy nastrój i kończąc dzień pełen wrażeń.

Wydarzenia towarzyszące i atrakcje dla najmłodszych

Podczas całego dnia uczestnicy będą mieli okazję spotkać twórców ludowych, którzy zaprezentują swoje rękodzieło i poprowadzą warsztaty. Koła Gospodyń Wiejskich serwować będą regionalne dania, które pozwolą zasmakować tradycyjnej kuchni łowickiej. Spacerując po alejkach Skansenu, będzie można również zakupić produkty regionalne.

Dla najmłodszych przygotowano strefę rodzinną z animacjami, które zapewnią im mnóstwo zabawy i radości. To doskonała okazja, by spędzić czas z rodziną na świeżym powietrzu, ciesząc się przy tym atmosferą dawnych lat.


Opierając się na: ŁDK