Adwokaci przekształcają prawo w bajki dla dzieci w ramach akcji edukacyjnej
Adwokaci i adwokatki z Łodzi angażują się w niezwykłą akcję edukacyjną, która ma na celu przybliżenie najmłodszym mieszkańcom miasta zagadnień związanych z prawem w sposób zrozumiały i przystępny. „Bajeczni Adwokaci” to inicjatywa, która zdobyła już serca dzieci w poprzednich latach, a teraz wraca z nowymi, fascynującymi historiami.
  1. Adwokaci i adwokatki czytają dzieciom baśniowe opowieści.
  2. Postać Misi Adwokatki uczy najmłodszych o prawie i ekologii.
  3. Akcja obejmuje 100 przedszkoli i szkół w Łodzi oraz okolicach.
  4. Naczelna Rada Adwokacka kontynuuje sukces ubiegłorocznej edycji.

W ramach projektu „Bajeczni Adwokaci”, dzieci z łódzkich przedszkoli i szkół podstawowych mają okazję poznać tajniki prawa poprzez baśniowe opowieści. W tym roku akcja skupia się na postaci Misi Adwokatki, niedźwiedzicy polarnej, która przybyła z Arktyki, aby studiować prawo i pomagać mieszkańcom lasu w rozwiązywaniu ich problemów.

Misia Adwokatka, bohaterka tegorocznej edycji, uczy dzieci o znaczeniu ekologii i ochrony środowiska. W trakcie tych spotkań dzieci dowiadują się, jak rozwiązywać spory, jakie role pełnią różne postacie podczas rozprawy sądowej oraz dlaczego warto odpowiadać na oficjalne pisma. W ten sposób najmłodsi poznają podstawowe zasady prawne i uczą się, jak ważne są wzajemne wsparcie, zaufanie, uczciwość i przyjaźń.

Autorkami opowieści są Ewa Ruszkiewicz oraz Zuzanna Kledzik, które stworzyły książkę „Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”. Książka jest czytana przez adwokatów w togach, którzy również dzielą się z dziećmi kulisami swojego zawodu i odpowiadają na ich pytania.

Adw. Sylwester Redeł, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, podkreśla: „Mówimy prostym, zrozumiałym językiem o sprawach, które przecież mogą dotyczyć każdego z nas. Chcemy, żeby z naszych opowieści płynął uniwersalny przekaz. Edukacja jest podstawą budowania społeczeństwa świadomego swoich potrzeb i praw. Cieszy nas zainteresowanie najmłodszych historią Misi Adwokatki. Wierzymy, że w przyszłości ta wiedza pozwoli im sprawniej poruszać się w dorosłym życiu”.

Akcja jest koordynowana przez adw. Piotra Nowakowskiego, członka Komisji Wizerunku Naczelnej Rady Adwokackiej, który dodaje: „Zaczynamy od przedstawienia się, zależy nam na tym, żeby dzieci wiedziały, kim jest adwokat i dlaczego nosimy te dziwne czarne togi. Chcemy, aby wiedziały, gdzie mogą szukać pomocy i do kogo się udać w trudnej sytuacji. Akcja ma na celu wyrabianie pozytywnych nawyków wśród najmłodszych”.

W czerwcu adwokaci odwiedzą 100 przedszkoli i szkół podstawowych w Łodzi i okolicach, docierając do ponad 5000 dzieci. Inicjatywa ma na celu nie tylko edukację prawną, ale również budowanie pozytywnych nawyków i świadomości prawnej wśród najmłodszych.


Na podst. Urząd Miasta Łodzi