12 zdjęć
Rewitalizacja kamienicy przy ul. Legionów 37A w Łodzi.
Rewitalizacja kamienicy przy ul. Legionów 37A w Łodzi.
Rewitalizacja kamienicy przy ul. Legionów 37A w Łodzi.
Rewitalizacja kamienicy przy ul. Legionów 37A w Łodzi.
Rewitalizacja kamienicy przy ul. Legionów 37A w Łodzi.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

Kamienica Jakuba Windmana kryła w sobie zdobione balustrady na klatce schodowej, ścienne malowidła, złote zdobienia, oryginalne piece kaflowe, a nawet mozaikę oraz sejf i schowki ukryte w ścianach. W trakcie prac odkryto także stary żleb dla koni, które trzymane były w podwórzu, a pod ziemią kanał jednej z wielu łódzkich rzeczek. Tzw. “ciek od Piotrkowskiej” płynący ceglanym korytem zachował się w niezłym stanie, chociaż nikt nie zaglądał tam od wieku.

POLECAMY

fot. ŁÓDŹ.PL
Najpiękniejsze drewniane budynki w Łodzi. Niepowtarzalny klimat! [ZDJĘCIA]
Restauracje w Łodzi, za którymi tęsknią łodzianie! Zniknęły z kulinarnej mapy bezpowrotnie [ZDJĘCIA]

Remont zmierza ku końcowi

Generalny remont XIX-wiecznej kamienicy zmierza do szczęśliwego finału. Ekipa budowlana odnowiła budynek od piwnic po dach, odrestaurowała oryginalne elementy wystroju oraz położyła nowe instalacje, w tym centralne ogrzewanie, zatem piękne piece kaflowe będą już teraz jedynie dekoracją.

– W budynku trwa wykańczanie wnętrz mieszkań: malowanie pomieszczeń, wykonywanie gładzi, wyposażanie łazienek - w biały montaż. Ekipa montuje płytki ścienne i podłogowe, panele, drzwi w piwnicach, wewnątrz lokali oraz wejściowe do mieszkań. Trwa instalacja grzejników, wodomierzy, ciepłomierzy i hydrantów, montaż witryn w lokalach usługowych na parterze, renowacja lastriko na klatce schodowej, montaż opraw i plafonów – wylicza Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

SONDA

Podoba Ci się ta metamorfoza?

Efekt już widoczny

Do wykonania zostało jeszcze docieplenie, tynkowanie i malowanie elewacji, montaż balustrad balkonowych, ułożenie izolacji od strony podwórka i obróbki blacharskie. Ekipy zobaczymy także przy renowacji klatki schodowej, przejazdu bramowego czy montażu sztukaterii. Zmierzające ku końcowi prace można już dobrze ocenić z ulicy. Odnowiona fasada zabytku jest całkowicie odsłonięta i widać ogromną różnicę w jej wyglądzie. Wyremontowana elewacja jest utrzymana w szarych odcieniach i zdobią ją odrestaurowane detale architektoniczne.

W budynku powstają mieszkania, lokale użytkowe oraz pracownie artystyczne. Zagospodarowane zostanie także podwórze, gdzie wykonawca posadzi drzewa, ustawi ławki i zamontuje oświetlenie.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami Ogrodową. Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 27 października 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.