10 zdjęć
Gdanska kamienica
Gdanska kamienica
Gdanska kamienica
Gdanska kamienica
Gdanska kamienica
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

- Skala zniszczeń w budynku oddanym do użytkowania w 2021 roku jest bardzo duża. Incydent został zgłoszony do właściwych służb.  Szacujemy, że koszt naprawy zniszczeń może wynieść ponad 100 tys. złotych, ale czekamy na ostateczne oszacowanie skali dewastacji  - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

Dawny dom robotników z fabryki Poznańskiego przy ulicy Gdańskiej 1 to jeden z najbardziej prestiżowych adresów na mapie Łodzi. Pochodząca z 1894 roku kamienica leżąca w sąsiedztwie takich obiektów jak Manufaktura, czy hotel PURO w 2021 odzyskała swój dawny blask. Nieruchomość składa się z dwóch kamienic – trzykondygnacyjnego budynku frontowego zbudowanego przed rokiem 1894 z użytkowym poddaszem, wpisanego do gminnej ewidencji zabytków oraz dwukondygnacyjnej oficyny. Całość wchodzi w skład zespołu dawnych domów robotniczych Izraela Poznańskiego dzieląc z nimi wewnętrzny dziedziniec.

W kamienicy powstało 12 mieszkań komunalnych oraz 4 mieszkania chronione dla osób wychodzących z pieczy zastępczej. Na podwórzu zagospodarowana została sąsiedzka przestrzeń z zielonym skwerem.