Jak zmniejszyć ryzyko przy inwestowaniu w kryptowaluty?

Edukacja – podstawa każdej inwestycji

Inwestowanie w praktycznie wszystkie aktywa zyskało w ostatnich latach wyjątkową popularność. Żadne inne aktywa i rodzaje inwestycji nie stały się jednak tak popularne jak kryptowaluty. Decentralizowany rynek i dużą niestabilność rynku sprawiają, że inwestycje w kryptowaluty oferują ogromne możliwości na osiągniecie zysku, jak i niosą ze sobą duże ryzyko. Jak zatem zmniejszyć to ryzyko?

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem inwestycji w kryptowaluty zawsze powinno być zdobycie wiedzy i odpowiednia edukacja. Nie możesz skutecznie inwestować (w dłuższej perspektywie czasu), jeśli nie wiesz, jak funkcjonuje rynek kryptowalut. Potrzebujesz więc wiedzy o specyfice kryptowalut zarówno z technicznego punktu widzenia (np. jaki mechanizm stoi za kryptowalutami), jak również z punktu widzenia funkcjonowania rynku (np. jak rozpoznawać trendy na danym rynku). Tylko po zdobyciu odpowiedniej wiedzy powinieneś przejść do faktycznych inwestycji.

Wybierz stosunkowo bezpieczną formę inwestycji – ETF-y i ETN-y na kryptowaluty

Bardzo duży wpływ na poziom ryzyka inwestycji ma wybór formy inwestycji. W przypadku kryptowalut jedną z najbezpieczniejszych opcji są ETF-y i ETN-y. Inwestując w produkty ETF i ETN, możesz zarabiać na zmianach cen Bitcoina, Ethereum oraz innych wiodących kryptowalut, bez konieczności posiadania własnego portfela kryptowalutowego. ETF-y i ETN-y nie są przedmiotem obrotu z dźwignią finansową, co sprawia, że ewentualne straty są znacznie mniejsze niż przy inwestycjach bezpośrednio na giełdzie. Co więcej, inwestycje w ETP można realizować również na stosunkowo małe kwoty. Dzięki Saxo Bank Polska możesz handlować produktami ETF i ETN w taki sam sposób, jak akcjami, bez otwierania rachunku kryptowalutowego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z tym artykułem i znajdź bezpieczny sposób na inwestowanie.

Zapanuj nad swoimi emocjami

Ryzyko inwestowania jest bezpośrednio związany z umiejętnością panowania nad swoimi emocjami. Szczególnie w przypadku inwestowania w kryptowaluty musisz być gotowy na bardzo duże wahania cen różnych aktywów. W opanowaniu swoich emocji w trudnych momentach pomaga np. dokładne opracowanie swojej strategii inwestycyjnej i trzymanie się jej. Duże znaczenie ma także inwestowanie tylko takich kwot, które nie są środkami przeznaczonymi do życia. Początkujący inwestorzy, którzy jeszcze nie wiedzą, jak zapanować nad swoimi emocjami przy dużej niestabilności cen na rynku, powinni zacząć od stosunkowo niewielkich inwestycji i tylko z czasem zwiększyć inwestowane sumy.