Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Czym jest tabletka dzień po i kiedy ja można stosować?

Stosunek przerywany, tak samo jak niezabezpieczony, jest tak samo ryzykowny. Kobieta, która nie zastosuje antykoncepcji, może zajść w nieplanowaną ciążę. W Polsce, istnieje możliwość skorzystania z tak zwanej antykoncepcji awaryjnej, czyli zażycia tabletki po stosunku, przepisywanej z polecenia lekarza ginekologa. Tabletka ta, ma silne działanie, a przyjęta na czas, zapobiega zajściu w nieplanowaną ciążę. Przed zastosowaniem owej tabletki, konieczna jest wizyta u lekarza, który, zdecyduje o jej słuszności. Dlaczego? Powodem jest nie tylko duża dawka hormonów, które mogą negatywnie wpłynąć na organizm kobiety, ale również leki, czy przebyte choroby, które mogą spowodować, że tabletka nie zadziała i mimo zabezpieczenia, dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Czym jest tabletka dzień po, kiedy i kto może ją zastosować? Koniecznie sprawdź, czy możesz przyjąć awaryjną antykoncepcję.

Czym jest tabletka dzień po, przepisywana z polecenia lekarza?

Tabletka dzień po, jest lekiem, który wykazuje silne działanie, mające na celu, zahamowanie, lub całkowite zatrzymanie owulacji, uniemożliwiając, zapłodnienie komórki jajowej. W rezultacie, puste jajeczko, zostaje uwolnione wraz z krwawieniem menstruacyjnym. Tabletka ta, nie powinna zostać uznana przez kobietę, jako podstawowa antykoncepcja. W dużej dawce, może być szkodliwa, oraz wywołać liczne stany zapalane, oraz chorobowe.

W Polsce, aby uniknąć nadmiernego przyjmowania tabletki, zdecydowano, umieścić ja na liście leków, wydawanych z przepisu lekarza. Konieczne jest zatem, umówienie się na wizytę u lekarza, który na podstawie zebranych podczas wywiadu informacji, zdecyduje o słuszności przepisania tabletki dzień po.

Tabletka, jak sama nazwa wskazuje, zażywana jest wyłącznie po odbytym, niewłaściwie, lub wcale nie zabezpieczonym stosunku. Kluczową rolę, odgrywa tu przede wszystkim czas, w jakim zostaje ona zażyta. Przyjmuje się, że tabletka, w zależności od rodzaju, powinna zostać przyjęta do 3, lub 5 dni, od odbytego stosunku. Tylko wtedy, jest szansa, na zapobiegnięcie zapłodnieniu komórki.
Tabletka hormonalna, może wywołać liczne skutki uboczne. Między innymi, zaliczyć można do nich mdłości, lub wymioty. Jeśli kobieta zwróci lek, powinna natychmiast przyjąć drugą tabletkę, by znajdujące się w niej hormony, wchłonęły się do organizmu, oraz zatrzymały owulacje. W razie konieczności, można ponownie skontaktować się z lekarzem specjalistą, który za pomocą e recepty, wystawi ponowne wskazanie, do zakupu antykoncepcji awaryjnej. Jeśli odbyłaś stosunek niezabezpieczony, oraz obawiasz się, że mogło dojść do zapłodnienia, nie zwlekaj. Im szybciej przyjmiesz tabletkę, tym większe szansę, na uniknięcie nieplanowanej ciąży.

Rodzaje dostępnych tabletek w Polsce.

Choć tabletek na powstrzymanie owulacji jest wiele, w Polsce do sprzedaży, dopuszczone są tylko dwie tabletki. Zalicza się do nich Tabletkę Escapelle, oraz EllaOne. Obie tabletki, choć różnią się od siebie składem, są równie skuteczne, i pomagają uniknąć zapłodnienia, przez niezastosowanie odpowiedniej antykoncepcji.

Czym różnią się obie tabletki, oraz która z nich jest bardziej skuteczna?

Tabletka po stosunku Escapelle, jest substancją czynną, która wykazuje działanie tylko wtedy, gdy zostanie przyjęta do 3 dni, od odbytego stosunku. Nie powinna zostać przyjęta przez kobiety, które są uczulone na syntetyczny protestagen, oraz mogą podejrzewać, że są w ciąży. Tabletka ta, skutecznie zapobiega zajściu w ciąże, jednak ma też liczne skutki uboczne, takie jak mdłości, wymioty, zawroty głowy, bóle w podbrzuszu, silne krwawienie, lub zmniejszenie lub całkowite zatrzymanie krwawienia menstruacyjnego. Dlatego też, przed jej zażyciem, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Escapelle, nie jest jedynym, skutecznym środkiem, zapobiegającym ciąży. Na rynku, dostępna jest również tabletka EllaOne. Przeciwieństwie do tej drugiej, zawiera ona octan uliprystalu. Jest skuteczna, oraz może być zastosowana, nawet do 5 dni, od odbytego stosunku seksualnego. Może wywołać skutki uboczne, takie jak silne krwawienia, zawroty głowy, mdłości, wymioty, senność, zatrzymanie krwawienia miesiączkowego, silne osłabienie organizmu, a nawet wysypkę, która pojawia się u osób, nietolerujących substancję. Obie antykoncepcje awaryjne, mogą zostać zastosowane w dowolnym momencie. Nie ma wskazań, by zażywać je w trakcie posiłku, czy też po nim. należy pamiętać jednak, że w przypadku zwrócenia jej przez kobietę, należy przyjąć kolejną dawkę, by okazała się ona skuteczna, oraz przestrzegać terminu jej zażycia. W przeciwnym razie, może okazać się nieskuteczna.

Każda kobieta, która podejrzewa, że może być w ciąży, nie powinna zażywać tabletki po. Choć składa się ona z dużej ilości hormonów, nie przerwie ona ciąży, a może negatywnie wpłynąć na rozwijający się płód oraz kobietę.

To wszystko sprawia, że każda kobieta, powinna skonsultować się z lekarzem, przed zażyciem tabletki po stosunku.

Kto może otrzymać tabletkę dzień po, a która kobieta, powinna z niej zrezygnować?

Awaryjna antykoncepcja, jaką jest tabletka dzień po, w nadmiarze, może powodować poważne problemy. Nie nadaje się również dla osób, które przyjmują niektóre leki, oraz borykają się z wieloma schorzeniami. Kto zatem może je przyjąć? Koniecznie sprawdź, zanim ją przyjmiesz.

Tabletka hormonalna, może zostać przepisana wyłącznie kobietom, które ukończyły 18 lat. Kobieta powinna być zdrowa, oraz w chwili przyjmowania tabletki, nie może być w ciąży. Ponadto, niektóre leki, mogą powodować, złe wchłanianie się substancji, dlatego tak ważny jest wywiad, który przeprowadza z pacjentką lekarz, podczas wizyty. ową tabletkę, nie powinny przyjmować również kobiety, które w danym cyklu, przyjmowały już antykoncepcję awaryjną, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, wystąpienia licznych skutków ubocznych, oraz pogorszenia się samopoczucia i stanu zdrowia.
Kolejnym powodem, przez który nie można zażyć tabletki dzień po, jest karmienie piersią, Badania wykazały, że substancja, zawarta w tabletce, przenika do pokarmu kobiety. Jeśli jest ona zmuszona zażyć tabletkę, powinna zrezygnować z karmienia piersią, przynajmniej na 3 dni, aż do momentu, całkowitego zaniku hormonów. Zaleca się przy tym, odciągnięcie i wylanie pierwszej porcji mleka, w celu upewnienia się, że dziecko nie przyjmie, niepożądanej substancji.

Jeśli jednak czujesz się dobrze, nie masz żadnych przeciwskazań, do przyjęcia tabletki, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować ją w sytuacji awaryjnej, jaką jest niezabezpieczony stosunek seksualny. Wystarczy, że umówisz się na wizytę i udzielisz ważnych informacji. Mając obawy, że możesz nie zdążyć na czas, skorzystać z internetowych przychodni, które tak samo jak te stacjonarne, przeprowadzą wywiad, oraz wystawią receptę w zaledwie kilka minut. Receptę, można zrealizować w dowolnej aptece, w dowolnym momencie, co zmniejsza ryzyko zapłodnienia komórki jajowej.

Tabletka po stosunku, jest skuteczną ochroną, w przypadku niezabezpieczonego stosunku. Bardzo ważne jest, aby przyjąć ją na czas. W przypadku tabletki Escapelle, należy nie przekraczać 3 dni, natomiast EllaOne 5 dni. W razie wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, by tabletka, nie wpłynęła negatywnie na organizm kobiety. Bardzo ważne jest, aby przyjąć ponownie tabletkę, w przypadku jej zwrócenia, gdyż istnieje wtedy wysokie ryzyko, że tabletka nie zadziała, i pomimo jej przyjęcia, dojdzie do zapłodnienia.
Kobieta, która zdecyduje się na przyjęcie tabletki, powinna być świadoma, jak ogromne zmiany, zachodzą w jej organizmie, oraz do czego mogą doprowadzić. Jeśli masz jakieś wątpliwości, boisz się, że tabletka może Ci zaszkodzić, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który rozwieje twoje wątpliwości, oraz poinformuje Cię, jak wygląda cały proces przyjmowania tabletki, oraz jak wygląda jej działanie.

Sprawdź dostępne konsultacje na: https://www.twoje-zdrowie24.pl/