-  fot. Monika Pawlak

Już od czwartku 20 czerwca MOSiR otwiera kąpieliska na Stawach Jana, Stawach Stefańskiego i w Arturówku, a na miejskich pływalniach dzieci do lat 15 i młodzież do lat 20 będą miały w tygodniu bilety tańsze o połowę. Lato w Łodzi zapowiada się ciekawie i co ważniejsze – bezpiecznie nad czym będą czuwać policjanci i strażnicy miejscy.

- Miejsc na półkoloniach właściwie nie ma, ale w niektórych placówkach  można jeszcze znaleźć pojedyncze, poza tym zdarzają się rezygnacje, więc zachęcam rodziców, aby sprawdzali w szkołach na bieżąco – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

Zajęcia na półkoloniach będą od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 17, koszt to 10 zł dziennie, z obiad, a pozostałe atrakcje czyli kino, teatr, pływalnia, muzeum, kręgielnia i mnóstwo innych ciekawych zajęć – gratis.

- Co ważne dzięki uchwale Rady Miejskiej uczniowie uczestniczący w półkoloniach nie płacą za przejazdy komunikacją miejską dzięki czemu rodzice nie ponoszą dodatkowych kosztów – dodała radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

MOSiR już od 20 czerwca dzieciom do lat 15 oraz młodzieży do lat 20 oferuje tańsze bilety na pływalnie – w dni powszednie. Od 20 czerwca bezpłatnie można się kąpać na kąpieliskach w Arturówku, na Stawach Jana i Stawach Stefańskiego, wszędzie badania próbek wody wypadły doskonale, więc jest czysto i bezpiecznie bo ratownicy będą czuwać. Przez cały tydzień będą czynne też przystanie wodne a do dyspozycji grup zorganizowanych MOSiR oddaje hale przy ul. Skorupki i Małachowskiego.

- Pierwszy weekend wakacji będzie dla nas bardzo pracowity z uwagi na wyjazdy wakacyjne, apeluję do kierowców o rozwagę, wypoczynek przed podróżą i pilnowanie pozornych „drobiazgów” czyli zapiętych pasów, sprawnej klimatyzacji oraz odpowiednim zabezpieczeniu w drodze najmłodszych – powiedziała Marzann Boratyńska z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. – Oczywiście codziennie do dyspozycji wyjeżdżających autokarami jest nasze stanowisko kontrolne przy aquaprku Fala, zachęcam do korzystania, lepiej sprawdzić i upewnić się, że wszystko jest w porządku zamiast się denerwować.

Marzanna Boratyńska zachęciła także do rozwagi: - Nie ogłaszajmy na portalach społecznościowych kiedy wyjeżdżamy, nie umieszczajmy zdjęć z wakacji, bo to zaproszenie dla złodzieja. W zamian poprośmy zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwracali uwagę na nasze mieszkanie czy dom, a jeszcze lepiej – odwiedzali je by podlać kwiatki. Nie ma lepszej ochrony niż czujny sąsiad – dodała Boratyńska.

Łódzka Straż Miejska zapowiada, że jak co roku będzie patrolować: rowerami, konno, pieszo i samochodami tereny rekreacyjne, wypoczynkowe, okolice szkół, gdzie będą najmłodsi, kąpielisk czy pływalni.

- Będziemy czuwać nad bezpieczeństwem, ale także włączamy się do akcji edukacyjnych prowadzonych w czasie wakacji. Chcemy edukować przez zabawę, bo im więcej wiedzy tym większa świadomość co może być niebezpieczne – dodała Joanna Prasnowska z łódzkiej Straży Miejskiej.

Lista organizatorów półkolonii oraz pełna oferta wakacyjna dla uczniów spędzających wakacje w Łodzi jest na stronie www.uml.lodz.pl w zakładce Lato w mieście.