W Łodzi ruszają konsultacje o Ogrodzie Botanicznym. Będą spacery i dyskusje

W Łodzi ruszają konsultacje o Ogrodzie Botanicznym. Będą spacery i dyskusje

W Ogrodzie Botanicznym w Łodzi zaczyna się rozmowa, której nie prowadzi się zza biurka. To właśnie teren, spacer i bezpośrednie spotkanie mają tu wyznaczyć kierunek dalszych działań. Przez kolejne tygodnie mieszkańcy będą mogli nie tylko posłuchać, ale też wskazać własne uwagi podczas otwartych spotkań i konsultacyjnych dyżurów.

  • Czerwcowe spotkania zaczną się od spaceru badawczego
  • Lipiec i sierpień przyniosą kolejne okazje do rozmowy
  • Gdzie można zgłosić uwagi i co warto zapamiętać

Czerwcowe spotkania zaczną się od spaceru badawczego

W pierwszej kolejności organizatorzy proponują formułę, która pozwala zobaczyć ogród z bliska, a nie jedynie na mapie. Chodzi o spacer badawczy, podczas którego uczestnicy przejdą przez teren przy głównym wejściu od strony ul. Krzemienieckiej i będą mogli odnieść swoje uwagi do konkretnych miejsc.

Po spacerze przewidziano również spotkanie otwarte. To właśnie tam mają wybrzmieć pytania, sugestie i pierwsze wnioski dotyczące przyszłości Ogrodu Botanicznego. Dla osób, które wolą krótszy kontakt z organizatorami niż dłuższą dyskusję, przygotowano też punkty konsultacyjne w dwóch łódzkich lokalizacjach.

  • 17 czerwca, godz. 12:00–15:30 – punkt konsultacyjny w Orientarium Zoo Łódź
  • 22 czerwca, godz. 17:00–18:00 – spacer badawczy, start przy głównym wejściu do Ogrodu Botanicznego od strony ul. Krzemienieckiej
  • 22 czerwca, godz. 18:00–19:30 – spotkanie otwarte w Orientarium Zoo, ul. Konstantynowska 8/10
  • 24 czerwca, godz. 12:00–15:30 – punkt konsultacyjny w Palmiarni w Łodzi, al. Piłsudskiego 61, Park Źródliska

Lipiec i sierpień przyniosą kolejne okazje do rozmowy

Konsultacje nie kończą się na czerwcu. W kolejnych miesiącach zaplanowano następne dyżury, a jednym z ważniejszych elementów będzie warsztat dla mieszkańców. Termin tego spotkania ma zostać podany później, ale już teraz wiadomo, że część rozmów przeniesie się ponownie do Ogrodu Botanicznego oraz Orientarium Zoo Łódź.

To dobra wiadomość dla osób, które nie zdążą w czerwcu albo chcą wrócić z bardziej przemyślaną opinią. Taka formuła pozwala zebrać głosy z różnych perspektyw — od osób odwiedzających ogród okazjonalnie po tych, którzy znają jego rytm od lat.

  • 6 lipca, godz. 15:00–18:00 – punkt konsultacyjny w Ogrodzie Botanicznym przy głównym wejściu od strony ul. Krzemienieckiej
  • 12 lipca, godz. 12:00–15:00 – punkt konsultacyjny w Orientarium Zoo Łódź
  • 1 sierpnia, godz. 12:00–15:00 – punkt konsultacyjny w Ogrodzie Botanicznym przy głównym wejściu od strony ul. Krzemienieckiej
  • 10 sierpnia, godz. 15:00–18:00 – punkt konsultacyjny w Orientarium Zoo Łódź

Gdzie można zgłosić uwagi i co warto zapamiętać

Najważniejsze jest jedno – konsultacje rozłożono na kilka miesięcy i na kilka miejsc, żeby ułatwić udział także tym, którzy nie mogą pojawić się w jednym terminie. W czerwcu i później uwagi będzie można przekazać zarówno podczas spotkań otwartych, jak i przy punktach konsultacyjnych.

W praktyce oznacza to prostą ścieżkę: można przyjść na spacer, wziąć udział w rozmowie albo zatrzymać się na krótszy dyżur. Każda z tych form daje szansę, by powiedzieć, czego mieszkańcy oczekują od Ogrodu Botanicznego w Łodzi i jakie rozwiązania uznają za potrzebne.

na podstawie: Urząd Miasta Łodzi.