Biblioteczki w Łodzi dla osób bezdomnych zachęcają do dzielenia się książkami

Łódź zyskała wyjątkowe miejsca, gdzie książka staje się mostem do lepszego jutra. Specjalne biblioteczki i przestrzenie czytelnicze dla osób bezdomnych oraz wszystkich mieszkańców otwierają drzwi do świata literatury i wsparcia społecznego. Sprawdź, jak możesz dołożyć swoją cegiełkę do tej niezwykłej inicjatywy!
- Nowa przestrzeń książek w Łodzi przy ul. Objazdowej 17 dla osób potrzebujących
- Przyjazne miejsce do czytania i wymiany książek na Bałutach przy ul. Kutrzeby 16
Nowa przestrzeń książek w Łodzi przy ul. Objazdowej 17 dla osób potrzebujących
W sercu Łodzi, w siedzibie Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Objazdowej 17, powstała niezwykła biblioteczka. To miejsce, które nie wymaga formalności ani zapisów wystarczy odwiedzić regały pełne książek, wybrać coś dla siebie i zabrać do domu. Zwrot lektury jest mile widziany, ale nieobowiązkowy, co daje swobodę korzystania każdemu zainteresowanemu.
Wymienialnia Emocji Książki na nową drogę” to nazwa, która oddaje ducha tego miejsca ma ono pomagać w odnalezieniu spokoju i inspiracji poprzez literaturę. Choć biblioteczka jest dedykowana osobom w kryzysie bezdomności, korzystać z niej może każdy łodzianin.
Jeśli chcesz wesprzeć tę inicjatywę, możesz przynieść swoje książki ważne jednak, by były w dobrym stanie. Biblioteczka jest dostępna w godzinach pracy Wydziału: poniedziałek, środa, czwartek i piątek od 8:00 do 16:00 oraz we wtorki od 9:00 do 17:00.
Przyjazne miejsce do czytania i wymiany książek na Bałutach przy ul. Kutrzeby 16
Nieopodal, na Bałutach, w budynku I Wydziału Pracy Środowiskowej MOPS przy ul. Kutrzeby 16, powstała Książkodzielnia przestrzeń znacznie większa niż zwykła biblioteczka. To pokój wyposażony w wygodne meble: stoły, krzesła, fotel oraz kanapę, gdzie można nie tylko wypożyczyć książkę, ale też spokojnie ją przejrzeć na miejscu.
Książkodzielnia obsługuje mieszkańców Bałut oraz części Polesia, m.in. Retkinię. To miejsce otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 9:3015:30, zapraszające wszystkich miłośników literatury i tych, którzy chcą oderwać się od codziennych trosk.
Obie inicjatywy pokazują, że nawet drobny gest podarowanie książki lub chwila poświęcona na czytanie może mieć ogromne znaczenie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Warto odwiedzić te miejsca i przekonać się osobiście, jak literatura potrafi zmieniać życie.
Na podstawie: Urząd Miasta Łodzi
![]()
Ostatnie Artykuły

W Łodzi ruszają granty dla uczniów. 20 projektów dostanie do 20 tys. zł

Na Młynku rodzinny piknik z alpakami i miasteczkiem zdrowia

Nowe zarzuty w sprawie Hreit. Fikcyjne cesje i dzienniki budowy

Mundurek, który drapie, i rozmowa o neuroróżnorodności. Piknik w Łodzi

Autobus 97B zmieni trasę. Pojedzie przez wiadukt na Maratońskiej

Dziewięcioro nauczycieli z awansem. Akty wręczono w Konstantynowie Łódzkim

Park Podchorążych w Łodzi większy o kilka hektarów. Radni podjęli decyzję

LEGO, RPG i balet. MSK Łódź poszerza ofertę zajęć dla dzieci

Ponad 265 tys. zł na remonty łódzkich OSP. Zmiany w strażnicach

Piesi zyskają 2,3 km chodnika przy DK72. To odpowiedź na 13 kolizji

Odkrył około 600 łódzkich kamienic. Wciąż szuka dalej

Rockowanie 2026 w Łodzi - osiem zespołów walczy o scenę i studio

Plecaki dla dzieci w łódzkiej klinice. W akcji Fundacja Krwinka i Bluey

Dwa mecze, jeden bilet i gwiazdy z Europy w Atlas Arenie
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi - kontakt, odwołania, świadczenie wspierające
- Inwestycje Medyczne Łódzkiego - kontakt, działy i godziny pracy
- Polska Akademia Nauk Oddział w Łodzi - kontakt, siedziba, komisje naukowe
- Sąd Okręgowy w Łodzi - kontakt, wydziały i obsługa interesantów
- Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi - kontakt, rejonowi opiekunowie i zgłoszenia
- Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - kontakt, oddziały, rejestracja
