ETF na srebro - sprawdzona inwestycja czy ryzykowny hazard?

Inwestowanie w surowce i metale szlachetne z roku na rok staje się coraz bardziej popularną formą lokowania swojego kapitału w rynek inwestycyjny. To, co kiedyś było traktowane jako zbyt duże ryzyko, dzisiaj - w dobie niskich stóp zwrotów z depozytów, jest witane otwartymi rękami. Jak wygląda inwestowanie w srebro i od czego zależy jego cena?

Inwestycje w surowce? ETF najlepszym rozwiązaniem

Zainteresowanie rynkiem srebra rośnie i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nic w tym zresztą dziwnego - srebro, podobnie jak złoto stanowi może w mniejszym stopniu, ale wciąż bezpieczną przystań, która pozwoli utrzymać poziom kapitału w obliczu ciężkiej sytuacji gospodarczej lub krachu na rynku. Srebro przy całej swojej stabilności wykazuje się jednak znacznie większą zmiennością niż złoto, dlatego musimy pamiętać, że praktycznie każdy instrument finansowy związany jest z ryzykiem utraty kapitału.

Jak jednak zainwestować w srebro? Kupić fizyczne sztabki lub biżuterię? Zainwestować w spółki wydobywcze? A może postawić na kontrakty terminowe? Rozwiązań jest wiele i każda z nich charakteryzuje się swoimi minusami i plusami, jednak największą popularnością bez wątpienia cieszą się fundusze ETF srebro które stanowią ciekawą alternatywę dla inwestorów. To fundusze notowane na giełdzie, które mechaniką działania mogą przypominać tradycyjne fundusze inwestycyjne, ale działają w nieco inny sposób. Fundusze ETF zawsze oparte są na jakimś innym, bazowym instrumencie - indeksie giełdowym, towarze, walucie, grupie spółek akcyjnych, lub właśnie na metalu szlachetnym. W naszym wypadku, inwestując swój kapitał w ETF na srebro, możemy być pewni, że środki te zostaną zwiększone lub zmniejszone w zależności od realnej sytuacji srebra na rynku pierwotnym. 

Jak inwestować w srebro?

To punkt wyjścia do tego, by zastanowić się, jak w ETF na srebro faktycznie inwestować. Nie ulega wątpliwości, że srebro staje się coraz popularniejszą alternatywą w stosunku do najbezpieczniejszej przystani - złota. Srebro to jednak nieco inne aktywo, które zdaniem ekspertów rynku może być zaliczone do grupy instrumentów zaawansowanych. Dlaczego?

Ze względu na znacznie mniejszą płynność niż rynek złota i relatywnie dużą zmienność instrumentu. Przypomnijmy, że rynek srebra jest nawet 60 razy mniejszy niż rynek złota, dlatego tam potencjalne zmiany strukturalne odczujemy znacznie dotkliwiej, niż w przypadku znacznie większego rynku złota. Nie ulega jednak wątpliwości, że brak dźwigni finansowej (obecna jest ona między innymi na kontraktach CFD) pozwala zarówno spekulantom, jak i inwestorom dbającym o dywersyfikacje portfela skutecznie lokować swój kapitał właśnie w funduszach ETF na srebro.

Co wpływa na poziom ceny srebra?

Inwestując w fundusz ETF na srebro, warto mieć pojęcie, co w ogóle wpływa na cenę tego aktywa. Na pierwszym miejscu warto wymienić dokładnie te same kwestie, które ruszają rynkiem złota - a zatem rynek i polityka. Rynki srebra i złota są ze sobą mocno skorelowane, dlatego duże zmiany są widoczne na obu wykresach surowców.

Pamiętajmy przy okazji, że srebro jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle, dlatego zmiany w tej branży - osłabienia, zmniejszenie produkcji wpłyną na cenę metalu. Poziom cenowy srebra dodatkowo kształtowany jest na bazie transformacji energetycznej, gdzie srebro wykorzystywane jest na potęgę. To sprawia, że inwestorzy widzą ogromny potencjał w ETF na srebrze w długim horyzoncie czasu.