5 zdjęć
Lodówki społeczne w Łodzi. Nowa na Dąbrowie
Lodówki społeczne w Łodzi. Nowa na Dąbrowie
Lodówki społeczne w Łodzi. Nowa na Dąbrowie
Lodówki społeczne w Łodzi. Nowa na Dąbrowie
Lodówki społeczne w Łodzi. Nowa na Dąbrowie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

To druga miejska lodówka społeczna w Łodzi, ale jednocześnie pierwsza, jaka powstała we współpracy z prywatnym inwestorem – firmą Whirlpool Corporation, która zatrudnia w Łodzi około 2 tys. osób i która posiada na terenie Łodzi m.in. trzy fabryki. Dodatkowo uzupełnieniem nowej lodówki społecznej jest funkcjonująca przy niej społeczna szafa. Za pomocą szafy każdy może podzielić się dla niego już niepotrzebnymi, ale zadbanymi i wciąż sprawnymi rzeczami, które będą przydatne z kolei dla innych (np. ubraniami, zabawkami, książkami).

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi i Miasto Łódź oraz firma Whirlpool Corporation apelują wspólnie do wszystkich łodzian i zachęcają do tego, by w trwającym obecnie świątecznym okresie nie wyrzucać jedzenia do śmietnika. Kiedy tylko ktoś zorientuje się, że upiekł, ugotował lub też zakupił zbyt dużo bożonarodzeniowych potraw, może podzielić się nimi w prosty sposób z innymi za pośrednictwem wspomnianych lodówek społecznych oraz jadłodzielni.

POLECAMY

Najstarsze parki w Łodzi mają ponad sto lat! Który był pierwszy? [ZDJĘCIA]
Najkrótsze ulice w Łodzi. Przy najmniejszej nie zmieściłby się dom! [RANKING]

Kto może skorzystać z lodówek społecznych w Łodzi?

Zasada działania lodówek społecznych i jadłodzielni polega na tym, że każdy może dzielić się z każdym. Nie istnieją żadne podziały, nikt nie ocenia, nie wydaje bonów czy kuponów i nikt nie sprawdza dochodów. Wystarczy przyjść i włożyć coś do lodówki lub przyjść i poczęstować się jej zawartością.

POLECAMY

Świąteczna iluminacja na Kozinach
Osiedla w Łodzi gotowe na Święta. Magiczny klimat nie tylko na Piotrkowskiej [ZDJĘCIA]
fot. Pocztówka RUCH
Restauracje dawnej Łodzi. To tu łodzianie chodzili na dancingi, striptiz i pierogi ruskie [ZDJĘCIA]

Co nie powinno znaleźć się w lodówkach społecznych w Łodzi?

Produkty umieszczane w lodówkach społecznych oraz w jadłodzielniach nie powinny posiadać jakichkolwiek oznak zepsucia w postaci nadgnicia, pleśni czy nietypowego zapachu (powinny być to produkty, które osoba dzieląca się sama mogłaby i chciałaby zjeść). Poza tym powinny być to potrawy i artykuły szczelnie zapakowane. Jeśli nie zostały zapakowane fabrycznie przez producenta, ponieważ zostały np. przygotowane samodzielnie w domu, przyda się dokładny opis tego, co jest w środku, by nikt nie poczuł się później zaskoczony czy rozczarowany oraz data przygotowania tej potrawy.

Warto wiedzieć, że są też produkty, które nie powinny trafić do lodówek społecznych i jadłodzielni. Są to m.in. takie produkty, co do których są nawet niewielkie przypuszczenia i obawy, że chyba już się popsuły i nie nadają się do spożycia. Niewskazane są ponadto wszystkie potrawy zawierające w swoim składzie surowe mięso (np. tatar) lub surowe jajka (np. domowy majonez, ciasto z kremem). Do lodówek społecznych i jadłodzielni nie może trafiać też alkohol w żadnej postaci.