Co warto odwiedzić na Wybrzeżu Jońskim w Albanii?

Wybrzeże Jońskie i znajdująca się tam Albania, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Chociaż odwiedzających jest tam nieco mniej, niż w innych krajach śródziemnomorskich, wszystko na to wskazuje, że stopniowo sytuacja ta będzie się zmieniać.

Najważniejsze informacje o Wybrzeżu Jońskim

Wybrzeże Jońskie swoją nazwę zawdzięcza oczywiście Morzu Jońskiemu (określanemu w starożytności " Ogrodem Europy"), nad którym, poza Morzem Adriatyckim, leży Albania. Granica pomiędzy oba morzami znajduje się w miejscowości Vlora.

Wybrzeże te, to raj dla wszystkich łaknących gorącego słońca, wypoczynku oraz zapierających dech w piersiach widoków. Znajdziemy tutaj morza, góry, jeziora, starożytne zabytki oraz wszystko to, co pozwoli nam przeżyć niezapomnianą przygodę oraz zrelaksować się od trosk dnia codziennego. Warto także dodać, że Albania, tak jak np. Chorwacja, Macedonia Północna oraz Bośnia i Hercegowina, jest częścią malowniczego Półwyspu Bałkańskiego.

Na stronie https://nawakacje.eu/wczasy/albania/wybrzeze-jonskie/ znajdziesz wiele ofert wczasów na Wybrzeżu Jońskim. Warto się z nimi zapoznać, jeśli szukasz pomysłu na rodzinne wakacje.

Saranda

Kiedy myślimy o Albanii, to zazwyczaj od razu przychodzi nam na myśl, znajdująca się nad Morzem Jońskim Saranda, która jest jedną z najważniejszych miejscowości tego kraju. Można się tu z łatwością dostać, będąc na greckiej Wyspie Korfu i chcąc zobaczyć jeszcze coś więcej, gdyż odległość dzieląca te miejsca wynosi jedynie około 25 km.

Saranda jest ponadto najważniejszym portem Albanii, przy czym od dłuższego już czasu, rybołówstwo nie należy tutaj do najważniejszych zajęć mieszkańców, których aktywność opiera się w znacznej mierze na turystyce oraz infrastrukturze. Ta stolica Riwiery Albańskiej to idealne miejsce na wszystkich, chcących, zarówno coś zwiedzić, przejść się nadmorską promenadą, jak również poczuć miejscowy klimat i spróbować lokalnych przysmaków.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć również o znajdującym się kilkanaście kilometrów dalej, starożytnym miasteczku Butrinti, które dzięki starożytnym zabytkom, zostało wpisane na listę UNESCO. Jeżeli ktoś zatem lubi łączyć przyjemne z pożytecznym, warto pomyśleć o zobaczeniu tego miejsca.

Ksamil

Zwiedzając Wybrzeże Jońskie, koniecznie trzeba zobaczyć, znajdujące się na terenie Parku Narodowego Butrint, miasteczko Ksamil. Miejsce to uchodzi za najbardziej egzotyczne w tej części Europy. Z pewnością nie można odmówić mu różnorodności oraz charakterystycznego klimatu.

Z jednej strony znajdziemy tutaj historyczne budynki, z drugiej z kolei, rozpościera się widok na lazurowe wody oraz okoliczne wysepki. Żeby jeszcze bardziej móc wczuć się w specyfikę tego urokliwego miejsca, warto wypożyczyć sobie łódkę i dopłynąć nią na te trzy malownicze, porośnięte bujną zielenią wysepki. Czy może być coś piękniejszego od połączenia lazuru z soczystą zielenią?

Fani rajskich widoków, z pewnością znajdą tutaj coś dla siebie.

Jak widzimy, Albania to prawdziwy raj dla turystów, chociaż wciąż mimo wszystko, niestety bardzo mało doceniany. Chętnie wybieramy Chorwację, czy też nawet Grecję i Czarnogórę, a może tym razem warto dać szansę przepięknej Albanii? Może dobrą opcją jest skorzystanie z okazji i zwiedzenie tego pięknego kraju, dopóki fala turystów nie zalała go na dobre?