Nadciśnienie tętnicze jest uznawane za chorobę cywilizacyjną. To problem zdrowotny nie tylko osób starszych – coraz częściej dotyka on również ludzi młodych. Właśnie dlatego tak ważna jest wiedza o tej chorobie i o tym, jak jej zapobiegać.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny i profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze może mieć charakter samoistny (pierwotny) lub wtórny. U ponad 90% chorych diagnozuje się nadciśnienie pierwotne, czyli takie, którego przyczyn nie da się ustalić. Ryzyko rozwoju tego rodzaju schorzenia zwiększają uwarunkowania genetyczne, ale także czynniki, na które mamy wpływ. Zalicza się do nich nadwagę, nadmierną ilość soli w diecie, spożywanie dużej ilości alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej czy długotrwały stres. Dlatego w profilaktyce nadciśnienia samoistnego istotna jest zmiana stylu życia. Szczególnie znaczenie ma zdrowa dieta bogata w chude ryby i mięsa, warzywa, owoce oraz nasiona roślin strączkowych. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna. Nadciśnienie wtórne może natomiast rozwinąć się pod wpływem chorób nerek, serca, tarczycy i nadnerczy oraz bezdechu sennego. W tym przypadku profilaktyka obejmuje przede wszystkim leczenie tych schorzeń oraz stosowanie się do wypisanych powyżej zaleceń związanych ze zdrowym trybem życia.

POLECAMY

Niebieskie Źródła - fot. ŁÓDŹ.PL
Niebieskie Źródła należały do Łodzi. Jak woda z rezerwatu miała trafić do kuchni łodzian?
Symbole Łodzi - fot. ŁÓDŹ.PL
TOP 10 symboli Łodzi. Czy znasz je wszystkie? Co dodasz do naszej listy? [ZDJĘCIA]

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Do najczęściej występujących objawów nadciśnienia należą:

 • ból głowy,
 • zawroty głowy,
 • zmęczenie,
 • zaczerwienienie twarzy,
 • zaburzenia snu,
 • potliwość,
 • dolegliwości serca – kołatanie lub uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszności.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

W przypadku dostrzeżenia choćby jednego z powyższych objawów warto zmierzyć ciśnienie. Oczywiście jednorazowe wystąpienie podwyższonego ciśnienia nie świadczy o chorobie, ale z pewnością powinno skłonić do wykonywania pomiarów przez kilka dni, rano i wieczorem. Ich wyniki należy zapisywać – jeśli będą zbyt często odbiegać od normy, lekarz na ich podstawie rozpocznie diagnostykę, a następnie wdroży ewentualne leczenie. Terapia nadciśnienia polega głównie na zmianie stylu życia i przyjmowaniu leków. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Bagatelizowanie choroby może spowodować wiele powikłań, np. przerost mięśnia sercowego, zmniejszenie wydolności nerek, pogorszenie wzroku czy rozwój miażdżycy. Właśnie dlatego w ramach profilaktyki zdrowotnej warto co jakiś czas kontrolować ciśnienie, aby móc w porę wychwycić ewentualne nieprawidłowości.

POLECAMY

Vogue poleca <a href=Łódź - fot. mat. pras / ŁÓDŹ.PL" src="/images/article/files/public/_processed_/b/2/csm_vogue-travel-zajawka_2ffc2da351.jpg" width="254" height="190" />
"Vogue" poleca Łódź. Co zobaczyć i gdzie zjeść według prestiżowego magazynu? [ZDJĘCIA]
Atlas Arena koncerty - fot. mat. pras./Daniel Jaroszek
Koncerty w Atlas Arenie 2022. Dawid Podsiadło, The Cure i kto jeszcze? [SZCZEGÓŁY]

Klasyfikacja ciśnienia tętniczego

Za prawidłowe uznaje się ciśnienie, którego wartość jest mniejsza niż 140/90 mmHg.

W zależności od wysokości dzieli się ono na:

 • ciśnienie optymalne – poniżej 120/80 mmHg,
 • ciśnienie prawidłowe – skurczowe 120–129 mmHg i/lub rozkurczowe 80–84 mmHg,
 • ciśnienie prawidłowe wysokie – skurczowe 130–139 mmHg i/lub rozkurczowe 85–89 mmHg.

O nadciśnieniu mówimy, gdy wartość ciśnienia jest równa lub przekracza 140/90 mmHg. Wyróżnia się trzy stopnie tej choroby:

 • 1 stopień – skurczowe 140–160 mmHg, rozkurczowe 90–100 mmHg,
 • 2 stopień – skurczowe 160–180 mmHg, rozkurczowe 100–110 mmHg,
 • 3 stopień – powyżej 180/110 mmHg.