– Ekipy budowlane jeszcze w tym tygodniu zobaczymy w pasażu Schillera. Rozpoczyna się wyczekiwana metamorfoza, podczas której przestrzeń pasażu zostanie przebudowana i co najważniejsze zazieleniona. Na początek robotnicy przygotują i zabezpieczą plac budowy i rozpoczną się niezbędne rozbiórki – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Rewolucja za sprawą zieleni

Na pasażu zostanie wymieniona kompleksowo nawierzchnia. Pojawią się nowe meble miejskie, czyli ławki, stojaki i latarnie.
Pasaż stanie się zielonym deptakiem tuż przy głównej ulicy miasta, ul. Piotrkowskiej. Posadzonych na nim zostanie ponad 50 drzew. Część w gruncie, kolejne w dużych donicach. Ale nie tylko drzewa, pasaż zazielenią liczne krzewy, byliny i rabaty z kwiatami.

Nowa fontanna i monitoring

Z pasażu zniknie stara fontanna. W zamian wykonawca zbuduje nową, posadzkową. Po remoncie na płycie pasażu nie będzie już miejsc parkingowych. To element większej zmiany związanej z budową parkingów wielopoziomowych. Jeden z nich powstanie nieopodal – przy ul. Tuwima 10. Pasaż Schillera zostanie włączony do systemu monitoringu miejskiego. Nad bezpieczeństwem będą czuwały kamery nadzorowane przez strażników miejskich.

Ciekawostka

Pomnik Leona Schillera autorstwa Antoniego Biłasa został ustawiony w marcu 1982 roku przy ulicy Piotrkowskiej 112 w pasażu. Postać została wykonana z granitu i przedstawiona w todze. Monument powstał dzięki składkom mieszkańców Łodzi z inicjatywy Kazimierza Dejmka. Leon Schiller to najwybitniejszy polski reżyser teatralny okresu międzywojennego i organizator teatru powojennego w Polsce, swoją karierę artystyczną rozwijał m.in. w łódzkich teatrach.