Oferty pracy w IT Łódź i jej potencjał rozwojowy w branży nowoczesnych technologii

Na karierę w branży IT decyduje się coraz więcej młodych osób. Ciągły rozwój i ekspansja rynku techniki informatycznej generują stałe zatrudnienie w tej dziedzinie. Zapotrzebowanie na przedstawicieli branży techniki informatycznej, których brakuje, nie ominęło także łódzkiej gospodarki. Jak znaleźć pracę w IT i ile można zrobić w tej branży?
Zapotrzebowanie w branży IT kogo szukają łódzcy pracodawcy?
Aktualnie rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, ale są branże, które niezmiennie prosperują bardzo dobrze. Do takich branż należy sektor IT. Tę gałąź rynku można śmiało zaklasyfikować jako jedną z najlepiej rozwijających się dziedzin informatyki. Obecnie można więc znaleźć liczne oferty pracy IT. Łódź to jedno z największych miast w Polsce, a więc i miejsce, w którym zatrudnienie znajduje wielu pracowników tej branży.
Kogo szukają pracodawcy IT w Łodzi? Wśród regionalnych ofert pracy najczęściej pojawiają się propozycje dla back-end oraz front-end developerów. Ci pierwsi to programiści, którzy zajmują się zapleczem technicznym stron internetowych oraz aplikacji. Dbają oni o kod źródłowy, bazy danych i inne elementy, których końcowy użytkownik nie widzi. Za to, czego bezpośrednio doświadcza odbiorca systemu, odpowiadają już programiści front-end.
W Łodzi jest także duży popyt na full-stack developerów, którzy łączą cechy obydwu poprzednich stanowisk. Oprócz tych wielozadaniowych osób łódzki rynek potrzebuje również testerów oprogramowań czy analityków Big Data. Pojawiają się także oferty z mniej obleganych dziedzin IT, takich jak np. gaming czy technologia sztucznej inteligencji.
Jakie są zarobki pracownika IT w Łodzi?
Zarobki w IT od zawsze należały do atrakcyjnych. W dzisiejszych czasach dynamicznego rozwoju technologicznego informatycy mają sporo pracy, ale dzięki temu zarabiają naprawdę dobrze. Wynagrodzenie zależne jest od branżowej dziedziny techniki informatycznej, a także samego stanowiska oraz jego zaawansowania.
W branży IT można wyróżnić kilka poziomów hierarchii pracowników. Klasyfikację tą determinuje doświadczenie zdobyte wraz ze stażem pracy oraz zakres umiejętności pracownika. Oto podstawowe poziomy kariery w IT:
- junior;
- mid;
- senior;
- ekspert.
Oprócz tego należy wspomnieć o stanowisku stażowym, od którego wielu informatyków i programistów zaczyna swoją pracę z IT.
Jak nietrudno się domyślić, stażyści oraz juniorzy zarabiają najmniej. Nie są to jednak małe pieniądze. Stawki w łódzkich ogłoszeniach o posadę zaczynają się w okolicach 5 000 zł brutto. Przy dłuższym stażu i większych umiejętnościach pracownik branży IT może otrzymywać wynagrodzenie sięgające od kilkunastu do nawet 30 tys. zł brutto.
Jak znaleźć pracę w łódzkiej branży IT?
Samo znalezienie pracy w IT nie jest trudne, ponieważ w internecie znajduje się naprawdę wiele ofert w tym zakresie. W celu znalezienia zatrudnienia w IT najlepiej jest przejrzeć branżowe portale pracy, takie jak np. No Fluff Jobs. Można tam znaleźć ogłoszenia o różnym poziomie zaawansowania, co pozwala na porównanie warunków pracy oraz płac potencjalnych pracodawców.
Dodatkowo podczas przeglądania ofert warto zwrócić uwagę na wymagania zleceniodawców. Firmy poszukujące informatyków nie zawsze oczekują wyższego wykształcenia. W ofertach pracy IT największy nacisk kładzie się na znajomość specjalistycznych programów, platform czy języków kodowania.
Do najpopularniejszych narzędzi stosowanych w środowisku IT należą Java, JavaScript, SQL, C++, .NET Framework, Python, PHP czy też Azure. Umiejętność korzystania z tych programów to często obowiązkowy punkt, który decyduje o przyjęciu kandydata do pracy.
Przed złożeniem CV do danej firmy warto odbyć kursy czy szkolenia z jednego albo nawet kilku popularnych narzędzi używanych w IT. Im więcej programów zna ubiegający się o stanowisko, tym wyższa jest jego wartość rynkowa.
Dodatkowo poleca się mieć portfolio własnych projektów. Od stażystów czy juniorów nie wymaga się komercyjnych konspektów, ponieważ mają oni małe doświadczenie. Mogą jednak przedstawić swoje prywatne realizacje, dzięki którym w oczach pracodawcy zyskają wizerunek osób zaangażowanych.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski