Rękaw do sterylizacji – czym jest i jak się go wykorzystuje?

W medycynie sterylność wykorzystywanych narzędzi to absolutna podstawa. Gdy się o nią odpowiednio nie zadba zdrowie oraz życie pacjenta może być zagrożone, gdyż występuje ryzyko, że zarazi się on wcześniej nieposiadaną chorobą. Dlatego wykorzystywane są specjalne przedmioty do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku. Jednym z nich jest rękaw do sterylizacji, czym on jest i jak dokładnie wygląda jego wykorzystanie?

  1. Co to rękaw do sterylizacji?

Rękaw do sterylizacji to specjalne opakowanie, które pozwala na szczelne zamknięcie narzędzia wielokrotnego użytku, zanim zostanie ono poddane procesowi sterylizacji. Taki rękaw jest niezwykle ważny, gdyż pozwala na bezpieczne przechowywanie wykorzystanych narzędzi. Jego konstrukcja jest niesamowicie prosta, gdyż składa się z części papierowej oraz foliowej, które razem są odporne na wpływ zewnętrzny, czy też przekucia oraz rozdarcia.

  1. Jak wygląda wykorzystanie rękawa do sterylizacji?

Gdy narzędzie musi zostać poddane procesowi sterylizacji trafia ono do rękawa. Ten warto przygotować wcześniej, by miał on odpowiedni rozmiar. Na rynku istnieje wiele różnych rozmiarów rękawów, lecz różnią się one tylko szerokością. Ta może wynosić na przykład kolejno 50 milimetrów, 75 mm, 100 mm, 120 mm, 150 mm, 200 mm, 250 mm, 300 mm, 350 mm oraz 380 mm. Długość nie ma znaczenia, gdyż jest uniwersalna i zależy od tego jak duże jest narzędzie, które powinno zostać wysterylizowane.

Rękaw powinien mieć długość dopasowaną do wielkości narzędzia. Trzeba jednak pamiętać, że każdy pakiet stworzony z rękawa do sterylizacji powinien mieć w środku około dwóch centymetrów wolnej przestrzeni. W ten sposób mamy pewność, że proces sterylizacji będzie skuteczny i przebiegnie prawidłowo bez ryzyka zniszczenia pakietu. Narzędzie we wnętrzu jest szczelnie zamknięte, gdyż krawędzie rękawa są poddawane zgrzewaniu.

Przed włożeniem narzędzia do pakietu trzeba je także zdezynfekować, by pozbyć się wszelkich aktywnych patogenów chorobotwórczych. Następnie sterylizacja jest potrzebna, gdyż na powierzchni narzędzia mogą się dalej znajdować na przykład przetrwalniki bakteryjne, czyli takie ich formy, które w korzystnych warunkach mogą się uaktywnić, a co za tym idzie stanowić zagrożenie dla pacjenta, przy którym te narzędzia zostaną wykorzystane ponownie. Sterylizacje wykonuje się najczęściej używając pary wodnej w nadciśnieniu, formaldehydu lub tlenku etylenu.

  1. Jakie są zalety rękawa do sterylizacji?

Największą z zalet rękawa do sterylizacji jest to jak bardzo jest on uniwersalny. Może on zostać wykorzystany do narzędzi o dowolnej długości, gdyż sprzedawany jest najczęściej w bardzo długich rolkach, które są nawet i 200-metrowe. To na ile pakietów jedna rolka starczy zależy tylko i wyłącznie od tego jak duże są narzędzia, czyli jak duże będziemy tworzyć pakiety. Jedna rolka może więc wystarczyć na nawet tysiące takich pakietów. Możliwość stworzenia pakietu o dowolnej długości to także oszczędność, gdyż nie trzeba kupować gotowych o danej długości, tylko można zainwestować w jedną długą rolkę i przygotować pakiety samodzielnie.