Kolki u niemowląt - skąd się biorą i jak je rozpoznać?

Kolki u niemowlaka potrafią być niezwykle stresującą sytuacją, szczególnie dla rodziców pierwszego dziecka. Nagły płacz bez wyraźnej przyczyny czy charakterystyczne podkurczanie i prężenie nóżek sprawiają, że opiekunowie czują się bezradni. Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że pojawienie się kolki rzadko kiedy jest wynikiem popełnianych w opiece nad dzieckiem błędów. Jest to niezwykle częsta dolegliwość, która dotyczy blisko 40% maluchów.

Kolki u niemowlaka - czym są?

Kolki u niemowlaka pojawiają się najczęściej między 3. a 20. tygodniem życia. Mogą one dotyczyć zarówno dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Podłoża tej dolegliwości najczęściej doszukuje się w niedostosowanym układzie pokarmowym dziecka do przyjmowania pokarmu. Nie ma jednak oficjalnie potwierdzonych przyczyn kolki.

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą mieć na nią wpływ. Mowa o:

  • alergii dziecka na mleko lub białko sojowe,
  • nietolerancji laktozy,
  • zbyt szybkim rozszerzaniu diety,
  • nieprawidłowej technice karmienia piersią,
  • stosowaniu niedostosowanych do dziecka smoczków do butelki.

Przy karmieniu piersią warto zwrócić uwagę na to, czy dziecko podczas ssania obejmuje ustami większą część brodawki. Niezależnie od tego, czy karmimy dziecko piersią, czy butelką, zawsze należy je podnosić do odbicia. O innych możliwych przyczynach kolki możesz dowiedzieć się odwiedzając stronę https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/kolka-u-niemowlat-i-noworodkow-przyczyny-objawy-bolu/.

Objawy kolki u noworodka

Poznałeś już możliwe przyczyny kolki niemowlęcej, jak jednak rozpoznać, że to właśnie z tą dolegliwością masz do czynienia? Niezwykle ważna jest umiejętność odróżnienia kolki od bólu brzuszka, mającego inną przyczynę zdrowotną.

Kolka u noworodka - rozpoznanie:

  • występuje po zaspokojeniu wszystkich podstawowych potrzeb,
  • pojawia się zazwyczaj popołudniami lub w godzinach wieczornych,
  • pojawia się bez istotnej przyczyny (dziecko nie jadło zbyt szybko czy nerwowo).

Dla rodziców nie zawsze może być jednak jasne, czy mają do czynienia z kolką niemowlęcą, czy bólem brzucha o innym podłożu. W razie wątpliwości warto skonsultować swoje obawy z pediatrą lub położną środowiskową.

Kolka u noworodka - jak sobie z nią radzić?

Wielu rodziców z pewnością nie będzie usatysfakcjonowanych informacją, że nie ma uniwersalnego sposobu, który całkowicie wyeliminuje kolkę dziecięcą. Położne i lekarze rekomendują kilka rozwiązań, które nie zawsze muszą przynosić oczekiwane rezultaty.

Mowa o:

  • ogrzaniu brzuszka poprzez przyłożenie ciepłego ręcznika lub małego termoforu,
  • masażu brzuszka otwartą dłonią,
  • butelkach antykolkowych,
  • preparatach łagodzących kolkę, których stosowanie należy uprzednio skonsultować z pediatrą.

Kolki u noworodka mają charakter tymczasowy. Zwykle mijają samoistnie około 4-5 miesiąca życia dziecka. Jeśli więc dolegliwość ta wywołuje skrajne emocje nie tylko u maluchów, ale również ich rodziców, warto nie zapominać, że stan ten w końcu minie.