Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 42-letni kierujący hyundaiem, który w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o 48 km/h. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli policyjnej i uciekał ulicami Łodzi. Swoje zachowanie tłumaczył obawą przed konsekwencjami prawnymi, ponieważ nie posiadał uprawnień do kierowania.

18 stycznia 2022 roku, około godziny 17:40 uwagę policjantów z łódzkiej drogówki zwrócił hyundai, który bardzo szybko zbliżał się w ich kierunku. Mundurowi natychmiast dokonali pomiaru prędkości pojazdu. Wówczas okazało się, że auto porusza się aleją Śmigłego Rydza z prędkością 98 km/h. Funkcjonariusze wydali kierującemu sygnały do zatrzymania pojazdu. Ten jednak nie reagował i chcąc uniknąć konfrontacji ze stróżami prawa zaczął uciekać. Policjanci z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych natychmiast ruszyli za nim w pościg. Kierujący pędząc ulicami miasta, łamał przepisy prawa i stwarzał ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. W pewnym momencie na ulicy Milionowej mężczyzna zatrzymał auto. Bynajmniej nie był to koniec ucieczki, bowiem mężczyzna jak i jego pasażer postanowili kontynuować ją pieszo. Mundurowi po kilkudziesięciu metrach dogonili, a następnie obezwładnili uciekinierów. Szybko wyjaśniła się przyczyna niezatrzymania do kontroli. W powietrzu unosił się silny zapach alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało u 42–letniego kierującego w organizmie ponad 2 promile alkoholu, natomiast 27–letni pasażer miał ponad promil. Kierowca hyundaia został sprawdzony w policyjnych bazach danych, ku zdziwieniu mundurowych wyszło na jaw, że nie posiada i nigdy nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania. 42-latek został zatrzymany do wytrzeźwienia w policyjnym areszcie. Jego pojazd trafił na policyjny parking. Swoje zachowanie tłumaczył obawą przed konsekwencjami prawnymi.

Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Za niezatrzymanie  się do policyjnej kontroli grozić mu może nawet pięć lat więzienia. Dodatkowo będzie musiał zapłacić wysoką grzywnę za jazdę bez uprawnień. Nowe przepisy regulują jej stawkę od 1500 złotych. Ponadto sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Pamiętajmy!

Kierując pojazdem pod wpływem alkoholu stwarzamy śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy do osób, które widzą, gdy za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Nie czekajmy na tragedię. Nietrzeźwy kierowca na drodze to zagrożenie dla niego samego, ale też dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Nie pozwólmy pijanemu kierować pojazdem. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

Pamiętajmy również, że wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku zmiany i znowelizowany kodeks wykroczeń w art. 94§1 jasno określa „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 zł” w §3 ustawodawca dodaje, że w stosunku do takiej osoby „orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów”. Przypomnijmy również, że na drodze postępowania sądowego można nałożyć karę do 30000zł.


mł. asp. Jadwiga Czyż
WRD KMP w Łodzi

 

  • Pojazd sprawcy
  • Miejsce zatrzymania, pojazdy sprawcy i radiowozy policyjne