Kiedy trzeba wyrwać ósemki?

2 min czytania
Kiedy trzeba wyrwać ósemki?

Kiedy trzeba wyrwać ósemki?

Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, wyrastają zazwyczaj w wieku dorosłym. U jednych pojawiają się wcześniej, a u innych nieco później. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że te zęby bywają dosyć problematyczne. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Warto byłoby przyjrzeć się temu, kiedy ekstrakcja ósemek naprawdę jest wskazana.

Ból, choroby, stany zapalne

Zanim przystąpimy do zabiegu ekstrakcji ósemek, powinniśmy dowiedzieć się, w jakich okolicznościach jest to naprawdę konieczne. O poddaniu się zabiegowi usuwania zębów mądrości na pewno warto pomyśleć wówczas, gdy odczuwamy ból oraz dyskomfort z powodu ich wyrzynania się.

Wreszcie, wskazaniem do szybkiego usunięcia ósemek będą także choroby i stany zapalne dziąseł, do których dochodzi właśnie na skutek intensywnego wzrostu zębów mądrości. Tak zwane ósemki zatrzymane również wymagają ekstrakcji. O usunięciu zębów dobrze byłoby pomyśleć także wtedy, gdy na skutek wyrastania ósemek, dochodzi do krzywienia się innych zębów.

Jak przebiega ekstrakcja ósemki?

Ekstrakcja ósemki do zabieg dosyć skomplikowany. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wiele zależy od indywidualnego przypadku. Wyjątkowo złożony jest zabieg usunięcia zęba zatrzymanego. Zdecydowanie łatwiej można usunąć zęby, które są już częściowo bądź całkowicie wyrośnięcie.

Warto także mieć świadomość tego, że zdecydowanie trudniej usuwa się zęby dolne. Ekstrakcja wymaga oczywiście podania znieczulenia miejscowego. Niekiedy, zabieg można wykonać pod narkozą. Zabieg usuwania ósemki może trwać od kilku minut do nawet paru godzin. Kilkugodzinne zabiegi nie są jednak zbyt częste.

Przed wykonaniem zabiegu, jakim jest ekstrakcja ósemki, koniecznie trzeba wykonać zdjęcie RTG zębów. Konieczne jest także odpowiednie postępowanie po zabiegu. Ważne jest zatamowanie krwawienia oraz odpowiednia pielęgnacja rany powstałej na skutek usunięcia zęba. Jeżeli konieczne było założenie szwów, konieczna będzie wizyta kontrolna u chirurga szczękowego, w której trakcie zostaną one usunięte. Jeżeli dojdzie do wytworzenia się tak zwanego suchego zębodołu, konieczne będzie podanie antybiotyku.

Jak znaleźć dobrego specjalistę, który usunie ząb?

Każdy chciałby, aby zabieg usunięcia zęba ósmego przebiegał w komfortowych warunkach. Dobrze byłoby więc zastanowić się nad tym, w jaki sposób wybrać chirurga szczękowego. Trzeba bowiem wiedzieć, że do usuwania zębów mądrości uprawniony jest właśnie chirurg szczękowy, a nie stomatolog.

Warto byłoby poczytać opinie na temat poszczególnych specjalistów. Im więcej tych pozytywnych, tym większe prawdopodobieństwo tego, że wybierzemy dobrego lekarza. Dla wielu osób istotna jest także cena. Należy jednak liczyć się z tym, że za ekstrakcję zębów ósmych trzeba sporo zapłacić. Szczególnie wysoka cena wiąże się z usuwaniem zębów zatrzymanych, gdyż konieczne jest tak zwane dłutowanie. Porównanie kilkunastu różnych ofert na pewno pozwoli na znalezienie tej najlepszej pod względem cenowym oraz rzecz jasna jakościowym.

Dowiedz się więcej na https://www.perfektstomatologia.pl/usuwanie-osemek/

Autor: Materiał partnera

informacjelodzkie_kf