Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Pomoc drogowa podpowiada: przygotuj samochód do nadchodzącej jesieni!

Koniec lata zbliża się do nas wielkimi krokami. Nie daj się zaskoczyć pogodzie i przygotuj swoje auto na jesień. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od czego zacząć. Podpowiadamy również, na co zwracać uwagę oraz, gdzie zgłosić się po pomoc.

Gdy coś pójdzie nie tak...

Niestety czasami nawet nowe auto może odmówić posłuszeństwa na drodze. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej wezwać pomoc drogową. Warto również pamiętać o tym, by zawsze mieć przy sobie numer do sprawdzonej firmy – np. na wypadek braku dostępu do Internetu. Jeżeli więc auto odmówiło Ci posłuszeństwa w Łodzi i jej okolicachzamów pomoc drogową w Cukierski-Auto-Hol. Pracownicy firmy pojawią się na miejscu zdarzenia tak szybko, jak będzie to możliwe! Klienci mogą liczyć na pomoc w holowaniu, awaryjne otwieranie drzwi, awaryjne uruchamianie silnika, dowóz paliwa, auto zastępcze, usługi HDS i wiele innych. Przed większością z tych wpadek można się jednak uchronić. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotować auto do nadchodzącej jesieni. Jak to zrobić? Eksperci z pomoc drogowa Cukierski-Auto-Hol podpowiadają!

Jak przygotować auto do jesieni?

Jesienne przygotowania samochodu warto zacząć od czyszczenia i pielęgnacji. Auto należy oczyścić zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Przed nadejściem jesieni warto również pomyśleć o zabezpieczeniu lakieru – np. poprzez pokrycie karoserii warstwą ochronną. Dzięki niej samochód stanie się łatwiejszy w czyszczeniu, a uporczywe błoto, nie będzie stanowić problemu w usunięciu. Następnie pora zadbać o inne, istotne elementy pojazdu.

Oświetlenie

Światła to jeden z podstawowych elementów, który zapewnia bezpieczeństwa na drogach. Nie ulega wątpliwościom, że jesienią przydadzą się jeszcze bardziej. Z każdym kolejnym dniem zmrok będzie zapadał coraz szybciej w związku, z czym należy otoczyć je szczególną opieką. Warto więc pomyśleć nie tylko o światłach postojowych, ale także i o światłach mijania, "długich", awaryjnych i przeciwmgielnych tylne. Przeglądu świateł i innych podzespołów można dokonać np. w Stacji Kontroli Pojazdów. Warto również sprawdzić, czy lampy są dobrze ustawione, a ich klosze – niezaparowane i czyste od wewnątrz. Równie ważne jest to, by światła zostały dobrze wypoziomowane.

Opony

Mimo że opony letnie powinno zmieniać się na zimowe dopiero w połowie jesieni, początek września to znakomitą porą na sprawdzenie ciśnienia powietrza w kołach. Pod lupę warto również wziąć głębokość bieżnika. Dzięki temu wzrośnie Twoje bezpieczeństwo na drogach. Dobrze jest także pomyśleć o zastosowaniu preparatów do konserwacji opon.

Wycieraczki

Jesień to nie tylko krótszy dzień, ale i większa ilość deszczy. Dlatego, zanim deszczowa aura rozpiera się na dobre - dobrze jest przyjrzeć się wycieraczkom. Jeśli ich pióra wyglądają na zużyte, należy pomyśleć o ich wymianie. Sprawne wycieraczki nie powinny powodować hałasów ani zacieków na szybach. Pod lupę warto również wziąć pod uwagę tylną wycieraczkę (jeżeli jest w samochodzie), która niestety bardzo często zostaje pominięta.

Pamiętaj o tym, by sprawdzić wycieraczki w samochodzie

Pamiętaj o tym, by sprawdzić wycieraczki w samochodzie.

Układ hamulcowy

Większa ilość opadów sprzyja wypadkom na drogach. Dlatego niezmiernie ważne jest sprawdzenie tarcz oraz klocków hamulcowych. Na uwagę zasługuje również płyn hamulcowy, który ma właściwości higroskopijne. W praktyce oznacza to więc, że pochłania on duże ilości wilgoci. Jako że jesienią jest jej więcej – może ona doprowadzić do obniżenia jakości płynu hamulcowego. W niektórych sytuacjach może dojść nawet do jego zagotowania.

Pamiętaj o tym, że jesienny przegląd powinien także obejmować wymianę płynów hamulcowych, do spryskiwaczy itp.

Pamiętaj o tym, że jesienny przegląd powinien także obejmować wymianę płynów hamulcowych, do spryskiwaczy itp.

Inne płyny eksploatacyjne

Poza płynem hamulcowy należy przyjrzeć się również pozostałym płynom w pojeździe. Kontroli wymaga stan oleju silnikowego, chłodniczego, płynu do wspomagania itp. Często uzupełnienia może wymagać także płyn do spryskiwaczy. Należy jednak pamiętać o tym, że z końcem jesieni mogą pojawić się pierwsze przymrozki. Dlatego zamiast zwykłego płynu do spryskiwaczy warto sięgnąć po płyn zimowy.

Elektryka

Zmiany pogodowe mogą wpłynąć na elektrykę w samochodzie. Większy poziom wilgoci może stać się powodem powstawania zwarć, spięć oraz innych awarii. Nie należy jednak ich bagatelizować. Nawet zwykła przepalona kontrolka, może stać się powodem poważniejszych problemów. Warto więc sprawdzić, czy w aucie nie ma odsłoniętych styków, a w razie potrzeby – zaizolować je.

Podwozie

Częstsze opady atmosferyczne sprzyjają korozji podwozia. Dlatego warto pomyśleć o jego zabezpieczeniu powłoką antykorozyjną, co w wielu krajach jest wymagane do uzyskania przeglądu. Mimo iż w Polsce nie jest to wymagane, taka powłoka zapewni podwoziu dodatkowej ochrony. Powłokę można nałożyć samodzielnie – oczywiście, o ile posiada się dostęp do kanału lub najazdu. W razie potrzeby można to również zostawić profesjonaliście.

Stosując się do powyższych wskazówek, unikniesz jesienią wielu problemów, które mogą Cię spotkać na trasie.

Stosując się do powyższych wskazówek, unikniesz jesienią wielu problemów, które mogą Cię spotkać na trasie.

Wnętrze samochodu

Po zabezpieczeniu pojazdy z zewnątrz należy pomyśleć o tym, by przygotować je również w środku. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wilgoć, która jest powodem powstawania brzydkich zapachów. Dlatego porządki powinno się zacząć od porządnego wywietrzenia pojazdu. Następnie warto je odkurzyć oraz oczyścić w zakamarkach takich jak nawiewy.

Jeżeli jednak niestety coś pójdzie nie po Twojej myśli – zawsze trzymaj przy sobie numer do pomocy drogowej. Dzięki temu uzyskasz pomoc na czas.

Jeżeli jednak niestety coś pójdzie nie po Twojej myśli – zawsze trzymaj przy sobie numer do pomocy drogowej. Dzięki temu uzyskasz pomoc na czas.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że zabezpieczenie samochodu przed jesienią, w kolejnych miesiącach zwróci się z dużą nawiązką. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że zmianie podlegają także nawyki związane np. ze stylem jazdy. Pamiętaj również o tym, by zawsze mieć ze sobą numer pomocy drogowej. Zapoznaj się z ofertą Cukierski-Auto-Hol, a przekonasz się, że laweta i inne usługi drogowe, wcale nie muszą być drogie!

JAKUB CUKIERSKI AUTO-HOL
Mieczysławy Ćwiklińskiej 8/103
92-508 Łódź
województwo łódzkie

Telefon czynny całą dobę: +48 883 566 784