Czy warto korzystać z pożyczek pod zastaw nieruchomości?
Jedną z opcji pożyczek bankowych jest pożyczka pod zastaw nieruchomości, jako alternatywa kredytu gotówkowego. Klienci banków mają różne potrzeby, w zależności od sytuacji materialnej. Zdarza się, że nagle potrzebują znacznie większej sumy, niż w danym momencie może przyznać im bank wyliczając zdolność kredytową. Stąd też rozwiązaniem w takiej sytuacji może być pożyczka pod zastaw nieruchomości, jednak trzeba być w posiadaniu jakiejś nieruchomości.
To może być dom, mieszkanie, garaż, działka rolna lub budowlana, a nawet lokal handlowo użytkowy. Ważne jest to, aby mieć na to dokumentację i być właścicielem danej nieruchomości, bez żadnych obciążeń finansowych, co oznacza że kredyt na nieruchomość musi być spłacony. Bank bierze wówczas pod uwagę sytuację klienta materialną, zawodową, finansową oraz stan nieruchomości, akt notarialny i odpisy z księgi wieczystej. To oznacza, że taką pożyczkę warto wziąć w wyjątkowych sytuacjach, gdyż jest to ogromna odpowiedzialność, w razie niespłacenia pożyczki. Wysokość otrzymania pieniędzy w takiej sytuacji jest imponująca, ponieważ to mogą być nawet milionowe sumy. Zależy to od wartości nieruchomości, którą określa rzeczoznawca i w najlepszym wypadku klient może otrzymać nawet 80 procent wartości nieruchomości. Kolejną zaletą jest to, że pożyczki pozabankowe pod zastaw nieruchomości może być zaciągane na dowolny cel i bank nie musi o tym wiedzieć. Osoby, które interesują się inwestycjami biorą takie pożyczki na zakup kolejnych nieruchomości, które mogą dać sowity zwrot.
Kto może dostać pożyczkę pod zastaw nieruchomości
Pożyczkę pod zastaw nieruchomości może otrzymać osoba wiarygodna dla banku. Oznacza to, że jej historia kredytowa jest dobra, ma pozytywną opinię w BIK, a także jej nieruchomości nie są zadłużone. Czasami małżonkowie we dwoje starają się o wspólną pożyczkę pod zastaw nieruchomości, taką jak dom czy mieszkanie. W takiej sytuacji bank ma prawo zweryfikować obie osoby pod względem finansowym. Jednak najważniejsze jest to, aby mieć legalne dokumenty danej nieruchomości, najlepiej zlokalizowanej w Polsce. Im jest bardziej wartościowa na rynku nieruchomości tym lepiej dla klienta.
Takie pieniądze z pożyczki warto przeznaczyć na konkretne cele, takie jak budowa własnego biznesu, tworzenie nowego życia za granicą, czy start w dorosłość swoich dzieci. Podpisana umowa pożyczki powoduje, że klient banku nadal jest właścicielem nieruchomości, jednak w momencie dłuższego niespłacania rat, bank ma prawo wejść na hipotekę nieruchomości swojego klienta. Stąd też warto zastawiać takie nieruchomości, które nie są aktualnym miejscem zamieszkania, tylko mogą służyć jako zabezpieczenie. Obcokrajowcy także mogą starać się o pożyczki tego typu, pod warunkiem posiadania polskiego obywatelstwa, konta w banku, dowodu tożsamości, a także hipoteki na nieruchomości. W tym wypadku mogą one być zlokalizowane za granicą, gdyż bank może je z łatwością zweryfikować. Najlepszą opcją jest posiadanie nieruchomości na terenie Europy.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski