Liczba firm prywatnych w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. Nic dziwnego, że zawód doradcy podatkowego jest dobrze płatny i w dodatku jest jak najbardziej zawodem przyszłościowym. Wbrew pozorom droga do doradcy podatkowego nie należy do najprostszych. Czeka nas mnóstwo nauki i szereg egzaminów aby skutecznie móc wspierać firmy radami podatkowymi. Dodatkowo liczy się tutaj doświadczenie, dlatego nie nastawiaj się na ogromne zarobki już na starcie kariery doradcy podatkowego. Jak zatem zostać dobrym doradcą podatkowym?

Kim jest i czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca podatkowy jest zawodem zaufania publicznego. Zostaje się nim poprzez uzyskanie wpisu na listę doradców podatkowych. Osoba kwalifikująca się doradcą prawnym zajmuje się przede wszystkim opinią i doradzaniem w zakresie podatkowym, reprezentacją klienta przed wszelkimi urzędami. Do tego wszystkiego doradca podatkowy sporządza deklaracje i zeznania podatkowe przedsiębiorcy w swoim, osobistym imieniu. Podpisuje się swoim nazwiskiem i danymi dzięki czemu masz pewność, że to właśnie doradca podatkowy bierze pełną odpowiedzialność za swoje postępowanie. Dobry doradca zajmuje się nie tylko podatkami. Do jego obowiązków mogą dojść wszelkie sprawy związane z księgowością. Pomocą w tym zakresie służą na https://podatki-katowice.pl/uslugi/doradztwo-podatkowe

Droga do zawodu doradcy podatkowego

Jak zostać dobrym doradcą podatkowym?

Osoba, która ubiega się o zawód doradcy podatkowego musi mieć przede wszystkim pełną zdolność do czynności prawnych jak i pełnię praw publicznych. Dochodzi do tego niezachwiana opinia oraz odpowiednie zachowania świadczące rękojmię do wykonywania tego niecodziennego zawodu. Poza tym warunkiem koniecznym jest uzyskanie wykształcenia wyższego, sześć miesięcy praktyk oraz pozytywne zdanie egzaminu na doradcę podatkowego. Na sam koniec należy wnioskować o wpis na listę doradców w czasie nie późniejszym niż 3 lata od zdania egzaminu.

Egzamin na doradcę podatkowego

Egzamin jest warunkiem koniecznym do zostania doradcą podatkowym. Składa się on z części ustnej i pisemnej. Przy pozytywnym wyniku egzaminu pisemnego – osoba zdająca może ubiegać się o egzamin ustny w ciągu roku. Poza tym do egzaminów można podchodzić dowolną ilość razy.

Istnieje możliwość zwolnienia z egzaminu pisemnego. Niektóre uczelnie zawierają umowy z Komisją Egzaminacyjną. Dzięki czemu poprzez określone wyniki w nauce student może zostać zwolniony z części pisemnej. Do części ustnej należy jednak przystąpić normalnie.

Doradca podatkowy jest jak najbardziej przyszłościowym zawodem, który jak najbardziej ciągle będzie dobrze płatny. Zatem jeżeli interesujesz się podatkami i szukasz dobrego kierunku studiów – doradca podatkowy jest jak najbardziej wyjściem dla Ciebie!