Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Neopolis powstająca przy ul. Kopcińskiego -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Neopolis powstająca przy ul. Kopcińskiego , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Prezentując sytuację na łódzkim rynku mieszkaniowym Michał Śmiechowicz, Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ powiedział: - W ostatnim czasie prezentowaliśmy optymistyczne dane płynące różnych segmentów branży nieruchomości. Prezentowaliśmy rynek hotelarski, magazynowy oraz biurowy. Teraz przyszła pora na rynek deweloperski. Od 2017 r. jesteśmy w trakcie największego boomu mieszkaniowego w historii rynku nieruchomości w Łodzi, a popyt średnio rocznie rośnie o ok. 10 proc. Z danych za 2018 r. wynika, że w Łodzi prowadzonych jest 110 inwestycji deweloperskich. Są to zarówno duże jak i kameralne przedsięwzięcia. Po ich ukończeniu na rynku pojawi się blisko 10 tys. nowych mieszkań.

Z raportu przygotowanego przez OPG Property Professionals wynika, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się Śródmieście, gdzie deweloperzy realizują 16 projektów, które zaoferują prawie 2 tys. nowych mieszkań. Nieco więcej mieszkań powstaje na Polesiu (27 inwestycji, 2200 mieszkań) i na Widzewie (23 inwestycje, 2100 mieszkań), natomiast na Górnej budowanych jest 1800 mieszkań w 19 inwestycjach, a na Bałutach 1500 w 26 projektach.  

Jak podkreśla Michał Śmiechowicz, Łódź jest jednym niewielu polskich miast, w których duże inwestycje mieszkaniowe i biurowe realizowane są w centrum. Innym elementem odróżniającym Łódź od pozostałych miast jest duża skala inwestycji rewitalizacyjnych.

Bardzo dobrą kondycję łódzkiego rynku nieruchomości potwierdza opublikowany na początku roku raport Rentiera. Raport ten pogrupował dzielnice w polskich miastach na podstawie współczynnika ROI (stopa zwrotu inwestycji w przypadku najmu nieruchomości). W pierwszej piątce raportu znalazły się łódzkie Śródmieście i Widzew. To tutaj inwestycje w zakup mieszkania na wynajem mają najwyższe stopy wzrostu. Lepszą rentowność od obu łódzkich dzielnic oferują tylko mieszkania na wynajem w gdańskiej dzielnicy Strzyże, warszawskiej Białołęce i wrocławskiej Fabrycznej.

Miejsce w rankingu

Miasto

Dzielnica

ROI

(wynajem przez 12 miesięcy w roku)

ROI

(wynajem przez 11 miesięcy w roku)

1

Gdańsk

Strzyża

8,87%

8,13%

2

Warszawa

Białołęka

8,26%

7,57%

3

Wrocław

Fabryczna

8,04%

7,37%

4

Łódź

Śródmieście

8,04%

7,37%

5

Łódź

Widzew

7,90%

7,24%

6

Wrocław

Psie Pole

7,75%

7,11%

7

Warszawa

Wola

7,73%

7,09%

8

Katowice

Śródmieście

7,69%

7,05%

9

Warszawa

Mokotów

7,69%

7,05%

10

Gdańsk

Wrzeszcz Dolny

7,67%

7,03%

Dobrą sytuację na łódzkim rynku mieszkaniowym potwierdza Urszula Aleksandrowicz z Real Development. Przykładem jest inwestycja Neopolis powstająca przy ul. Kopcińskiego. W pierwszym budynku, który będzie gotowy w czwartym kwartale 2019 r., sprzedanych zostało już 85% mieszkań, a wśród klientów są również osoby spoza Łodzi. W drugim budynku, którego budowa dopiero się rozpoczyna, nabywców znalazło już 40% mieszkań.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.