Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Łódź

Gruzińska delegacja z wizytą w Łodzi - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Gruzińska delegacja z wizytą w Łodzi , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Z gruzińską delegacją spotkali się wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Marcin Gołaszewski. Przedmiotem rozmów były możliwości pogłębienia współpracy biznesowej oraz wymiana doświadczeń w zakresie audytu, zasad kontroli wewnętrznej w administracji samorządowej oraz organizacji wizyt studyjnych.

 - Niezwykle miło jest nam gościć Jego Ekscelencję oraz delegację  Rustavi na czele z prezydentem miasta oraz przewodniczącym rady miasta. Od blisko ćwierćwiecza Rustavi jest miastem partnerskim Łodzi, łączą nas z nim ciepłe stosunki i dobra współpraca w zakresie kultury, biznesu oraz samorządności i administracji. Oczywiście, zawsze jest przestrzeń do pogłębienia tych związków ku obopólnej korzyści mieszkańców naszych miast i liczę na to, że tym właśnie zaowocuje dzisiejsza wizyta. Z przyjemnością podzielimy się z przyjaciółmi z Rustavi swoimi doświadczeniami w zakresie metod ewaluacji i kontroli wewnętrznej w instytucjach samorządowych, które interesują naszych gości. Jesteśmy też otwarci na organizację wizyt studyjnych oraz pracujemy nad obchodami jubileuszu 25-lecia współpracy – poinformował wiceprezydent Piątkowski.

 Podczas dwudniowego pobytu w Łodzi delegacji Rustavi towarzyszyć będzie ambasador Gruzji, Jego Ekscelencja Ilia Darchiashvili.

 - Dziękuję gospodarzom za ciepłe przyjęcie. Jak Państwo wiecie, Gruzja bardzo aktywnie dąży do dołączenia do struktur Unii Europejskiej. Dla osiągnięcia tego celu potrzebujemy wiedzy, znajomości rozwiązań stosowanych w Unii, w tym w Łodzi, która ma bardzo bogate doświadczenie w samorządności. Jestem przekonany, że obecna wizyta będzie równie owocna jak poprzednie i pozwoli na zacieśnienie naszych relacji, zwłaszcza kontekście rocznicy 25–lecia ich nawiązania – powiedział ambasador.

 Delegacji przewodniczy pan Irakli Tabaghua, który urząd prezydenta Rustavi sprawuje od roku i dwóch miesięcy, i jest to jego druga wizyta w Łodzi. Prezydent podziękował władzom, przedstawicielom samorządu oraz wszystkim mieszkańcom Łodzi za gościnne przyjęcie.

- Pragnę podkreślić, że Urząd Miasta Łodzi jest wyjątkowym partnerem, który dzieli się chętnie swoim, tak nam potrzebnym, doświadczeniem w zakresie samorządności i administracji. Zeszłoroczna wizyta zaowocowała wieloma rozwiązaniami, które wprowadziliśmy u siebie w odniesieniu do rewitalizacji i tworzenia budżetu partycypacyjnego. Wiodącym tematem obecnej wizyty jest audyt oraz kontrola wewnętrzna i  planowanie budżetu. Mam także nadzieję, że w związku ze zbliżającą się rocznicą nawiązania relacji przygotujemy atrakcyjny program jej obchodów, m.in. wymiany studyjny, imprezy kulturalne i sportowe.

 - Łódź przez wiele lat po przemianach ustrojowych korzystała z doświadczeń samorządów innych krajów, szczególnie Europy Zachodniej - uczyliśmy się samorządności i demokracji od naszych partnerów ze. Stuttgartu czy Chemnitz. Cieszymy się, że teraz sami możemy swoje doświadczenia po transformacji 1989 roku przekazać kolejnym partnerom i że ta współpraca układa się doskonale. W trakcie rozmów pojawił się szereg pomysłów, które będziemy chcieli zrealizować w najbliższym czasie z myślą o zacieśnieniu i pogłębieniu współpracy z partnerami z Gruzji– dodał Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi

Rustavi czwarte co do wielkości miasto Gruzji, położone jest w południowo-wschodniej części kraju, w regionie Dolna Karelia. Jest drugim co do wielkości, po Tbilisi,  ośrodkiem przemysłowym Gruzji. Umowa partnerska pomiędzy Łodzią a Rustavi została podpisana w 1995 r. W 2015 r. w ramach jubileuszu  20-lecia partnerstwa. zorganizowano szereg wspólnych polsko-gruzińskich projektów w dziedzinie kultury i edukacji oraz biznesu. 10-osobowa delegacja na czele z prezydentem Rustavi gościła też w Łodzi w 2018 r. Wtedy przedmiotem rozmów był przede wszystkim program rewitalizacji Łodzi i kwestie związane z partycypacją społeczną. 

W ramach współpracy zorganizowano w Łodzi m.in.: 

 • wystawę pt."WSPÓLNE LOSY DWÓCH NARODÓW”
 • wystawę malarstwa gruzińskiego pt. "SATYSFAKCJA" Davida Pataraia
 • projekcję plenerowe filmu gruzińskiego pt. "Mandarynki", Stary Rynek w Łodzi
 • koncert muzyki gruzińskiej zespół Reggaeon
 • Forum Miast Partnerskich

Działania podejmowane w Rustavi to m.in.:

 • Udział w Święcie Miasta Rustavi
 • udział delegacji w VI Europejskim Forum Gospodarczym
 • Wystawa Pawła Augustyniaka
 • Wymiana doświadczeń samorządowych (warsztaty z administracji)
 • Wizyta przedsiębiorców łódzkich w Rustavi

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.